Modern classic – w jakich wnętrzach stworzy spójną całość?

Modern classic to konglomerat tego, co klasyczne oraz nowoczesne. Finalnie powstaje przestrzeń urządzona ze smakiem i sprofilowana pod gust miłośników prostych i ponadczasowych rozwiązań.

Modern classic – jakie cechy posiada?

Styl modern classic to dobrze sprofilowana klasyka. Jej podstawowe znaki rozpoznawcze to:

  • naturalnie bazy – takie jak np. jasne ściany i podłoga w stonowanym kolorze,
  • antyczne albo stylizowane na takie meble – dobrze, gdyby wyróżniały się charakterystycznymi (zwracającymi uwagę) detalami, czy też akcentami;
  • właściwy dobór i proporcje elementów, które są tradycyjne (klasyczne) i nowoczesne.

Co zrobić, żeby uzyskać efekt w postaci wnętrza urządzonego w stylu modern classic?

Styl modern rządzi się bardzo restrykcyjnymi regułami. W jego przypadku nie ma miejsca na kompromisy, niedopowiedzenia ani na żaden przypadek. Po prostu każdy element (nawet ten najmniejszy) musi w odpowiedni sposób komponować się ze wszystkimi pozostałymi. Tym samym, tak samo ważne są kolory ścian, podłogi, wielkość okien i znajdujące się w konkretnym rodzaju pomieszczenia elementy wyposażenia.

Jeśli ściany są pomalowane na delikatne pastelowe kolory, a podłoga również wydaje się niepozorna (stonowana), to wtedy meble muszą przełamać tego rodzaju neutralną bazę. Bardzo dobrze sprawdzi się wówczas komoda i szafa z barokowymi zdobieniami albo np. kredens z mahoniu. Kanapa również nie może być przypadkowa i nawiązywać do szablonowych, „marketowych” wzorów.  Wówczas optymalnie będzie się prezentować elegancka pikowana kanapa na wąskich nóżkach albo np. kubełkowa sofa z wełnianym obiciem.

Czym wyróżnia się modern classic?

Salon modern classic to mariaż elegancji, wyrafinowania i tego, co ponadczasowe, a wynika to z tego, że w tym nurcie wykorzystuje się to, co klasyczne i dobrze znane, ale tylko w niewielkiej ilości. Można by rzec, że wybiera się tylko to, co najbardziej cenne i uniwersalne.

Nie każdy decyduje się na zakup mebli „z duszą”. Wiele osób zamiast na nie, stawia na współczesne rozwiązania. One bazują na dawnych tradycjach (takich jak np. styl biedermeier albo ludwikowski) i wybierają z nich to, co najpiękniejsze. Tak jest w przypadku coraz chętniej wykorzystywanych dzisiaj lustrzanych szaf, komód oraz stolików.

W przypadku stylu modern classic ważne są wszystkie detale. Tym samym wszystkie urządzone w tym stylu wnętrza muszą być odpowiednio doświetlone. Duże okna to w tym wypadku po prostu konieczność. Materiały, z których są wykonane ich ramy, zależą od gustu konkretnej osoby. Dla miłośnika dawnych rozwiązań lepsze będzie drewno, natomiast dla osób, które wolą przebywać w bardziej nowoczesnych pomieszczeniach, bardziej nadadzą się tworzywa sztuczne – ważne, żeby dobrze współgrały z resztą znajdującego się w pomieszczeniu wyposażenia.

Istotną rolę w aranżacji modern classic pełnią ozdoby okien, czyli firany, zasłony i rolety bądź żaluzje. W salonie utrzymanym w tej stylistyce świetnie sprawdzą się długie gładkie firany oraz szykowne jednobarwne zasłony. Okno w kuchni modern classic to natomiast doskonały punkt w pomieszczeniu do oddania estetyki tego stylu. Można ją uzyskać, wieszając w nim proste rolety dzień-noc w stonowanej barwie pasującej do przewodniej kolorystyki wnętrza.

Dekoracje, kolory i dodatki w modern classic

Każde z pomieszczeń powinno się w tym wypadku czymś wyróżniać. Sypialnia modern classic musi mieć takie meble, które od razu będą odczytywane jako przynależne do tego konkretnego dekoratorskiego designu. Inspiracji na tak czytelny efekt należy szukać we wzornictwie klasycystycznym, renesansowym oraz barokowym. I nawet jeśli nie będzie się miało łóżka pochodzącego z którejś z tych epok, to można zadbać o dodatki. Zatroszczyć się o to, by poduszki, szafki nocne i kinkiety przynajmniej nawiązywały do tych tak emblematycznych, w tym wypadku dekoratorskich stylów. Lampa modern classic wcale nie musi być antykiem – teraz bez problemu można się zaopatrzyć w egzemplarze twórczo reinterpretujące dawne wzornicze tendencje.

Łazienka modern classic może powstać z wykorzystaniem nowych dodatków. Wówczas trzeba poszukać odpowiednio bogato zdobionego lustra i szafki pod umywalkę. Zlew także powinien nawiązywać do dawnych wzorniczych (zdobniczych) stylów. Co do kolorów, to najlepiej się sprawdzą: beż, czerwień, biel, a nawet i czerń. Miłośnicy pasteli także będą zadowoleni, bo stonowane kolory również są dozwolone.

Co jeszcze warto wiedzieć o stylu modern classic?

Jeśli ktoś lubi wkraczać poza przyjęte w Europie konwencje, to również będzie mieć pole do popisu, bo w tym wypadku odwołania orientalne są bardzo mile widziane, a w przypadku niektórych rodzajów pomieszczeń, wręcz wskazane. Na co w tym wypadku najlepiej postawić? Na przykład na japońskie wyroby albo na meble, które były inspirowane chińską klasyką. Tak samo dobrze sprawdzą się tamtejsze grafiki oraz np. narzuty i dywany.

Modern classic się nie starzeje, dlatego warto w niego zainwestować. Współcześnie coraz więcej dekoratorskich trendów bardzo szybko wychodzi z mody. Na szczęście tego rodzaju tendencja nie obowiązuje w przypadku odpowiednio unowocześnionej klasyki, czyli właśnie modern classic. Właśnie dlatego lepiej postawić na coś, co nawet za kilka dekad będzie równie pożądane i tak samo dobrze widziane.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności