Luksfery zamiast okna – gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?

7 kwietnia 2022

Szklane pustaki doskonale wpisują się w standardy nowoczesnego budownictwa, którego nadrzędnymi cechami są zrównoważone materiały i ekologiczny projekt. Do dość nietypowych rozwiązań, które pozwalają nie tylko lepiej doświetlić pomieszczenia, lecz także lepiej zatrzymują ciepło, są luksfery. W tym artykule odpowiemy nie tylko na pytanie, co to są luksfery, lecz także podpowiemy, w jakich pomieszczeniach takie rozwiązanie ma sens.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Luksfery – co to jest?

Luksfera to rodzaj przeszklenia, które zbudowane jest z kwadratowych kawałków szkła. Było to bardzo popularne rozwiązanie w czasach PRL, jednak teraz dzięki nowoczesnym technologiom szklarskim te przeszklenia znów wracają do mody.

Luksfera a pustak szklany

Niegdyś luksfery zbudowane były z wyłącznie pojedynczej tafli szkła. Nowoczesna budowa pustaka szklanego obejmuje dwie tafle szkła, pomiędzy którymi umieszcza się powietrze. Taka budowa pozwala na stworzenie efektownej i efektywnej luksfery.

Choć termin luksfery stosowany jest zamiennie z pustakami szklanymi, to słownikowa różnica polega właśnie na ilości ścianek. Warto pamiętać, że różnica pomiędzy tymi dwoma produktami się zaciera, gdyż obecnie nie produkuje się już okien z jednej tafli szkła. W związku z tym pustaki szklane są używane – także przez profesjonalistów – jako synonim luksfery.

Ściana z luksfer – wady i zalety

Ściana z pustaków szklanych jak każda konstrukcja ma zarówno istotne wady, jak i zalety. Zaczniemy jednak od tej pierwszej grupy, gdyż jest zdecydowanie krótsza.

Do wad luksfer z pewnością należy zaliczyć wysokie koszty. Luksfery, zamiast okien mogą kosztować kilkukrotnie drożej, co znacząco podwyższa koszty całej budowy. Nie tylko ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, lecz także ich montaż. Większe ściany z pustaków szklanych wymagają odpowiedniego zbrojenia, a samo murowanie pustaka zajmuje niemałą ilość czasu, co w sposób oczywisty przekłada się na wyższą wycenę usługi.

Zalet luksferów można dopatrzyć się znacznie więcej. Przede wszystkim zapewniają dużą ilość światła, gdyż ich przepuszczalność szacowana jest na poziomie 80%. Wykazują także doskonałą izolację termiczną, która jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego okna. Są one całkowicie odporne na wilgoć i wodę, a nowoczesne pustaki są także ognioodporne.

Pustaki szklane zapewniają także wyższą ochronę przed włamywaczami, gdyż ich przebicie jest znacznie trudniejsze niż pokonanie tradycyjnego okna.

Murowanie luksferów

Murowanie luksferów to najpopularniejszy sposób ich montażu. Niezbędne są do tego odpowiednie zbrojenia oraz zaprawa murarska. Szczeliny pomiędzy pustakami wypełnia się fugą.

Pustaki można zamontować także metodą na sucho, która również wymaga zbrojenia, lecz montaż nie odbywa się przy pomocy zaprawy, lecz przy pomocy specjalnego silikonu do połączenia luksferów.

Gdzie warto montować luksfery?

Luksfery jako rozwiązanie na nieścisłe przepisy prawa budowlanego

Pustaki szklane mogą być czasem ratunkiem w przypadku nieprawidłowej budowy domu. Odległość ścianek działowych z oknami od granicy działki musi być większa niż 4 metry. Jeśli odległość od granicy działki jest mniejsza i wynosi np. 3 m, wówczas sąsiad może złożyć skargę ze względu na niezastosowanie się do przepisów nadzoru budowlanego.

W takim przypadku niezbędne byłoby murowanie okna, chyba że wykorzystamy pustaki szklane. Zastosowanie luksfery w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy ma uzasadnienie prawne, gdyż luksfera nie jest traktowana jako okno. Możemy więc zastąpić nią okno i podtrzymać dostęp do światła bez konieczności murowania otworu.

Ponownie ze względu na nieścisłości prawa budowlanego luksfera może okazać się ratunkiem w przypadku doświetlenia garażu. Dość często znajduje się od w mniejszej odległości od granicy niż 3 metry, a szklane pustaki ponownie w tym przypadku będą świetnym rozwiązaniem.

Dekoracyjne pustaki szklane

Pustaki szklane zamiast okna świetnie sprawdzą się także we wszystkich pomieszczeniach, w których chcemy zatrzymać dostęp do światła, lecz pragniemy trochę prywatności.

Takim pomieszczeniem może być, chociażby kuchnia. Dość często domownicy chcą, by nad blatem kuchennym znajdowało się okno. Takie rozwiązanie świetnie doświetla wszelkie blaty, jednak odbiera nam prywatność podczas wykonywania obowiązków domowych, a zważywszy na to, że większość polskich domów decyduje się na stworzenie kuchni od jego frontu, to klasyczne okno może być nie najlepszym rozwiązaniem. W takim przypadku dobrze sprawdzą się luksfery. Pustaki szklane odpowiednio doświetlą wnętrze, lecz zadbają także o najwyższy poziom prywatności – twoi sąsiedzi czy przechodnie nie będą Cię widzieć przez przeszklenia kwadratowych otworów.

Pozostając przy chęci utrzymania prywatności. Łazienka także jest miejscem, gdzie luksfery zamiast okna sprawdzą się doskonale. Walory pozostają te same: doskonałe doświetlenie i pełna prywatność, co w łazience jest szczególnie istotne.

Luksfery podświetlane

Nowoczesnym akcentem przy murowaniu pustaków szklanych jest ustawienie podświetlenia pod ich konstrukcją. Takie luksfery najczęściej można spotkać w korytarzach hotelowych bądź barach. Wyglądają bardzo efektownie i luksusowo. Dają bardzo delikatne i rozproszone światło, które jest jak najbardziej oczekiwane w przypadku korytarzy czy pubów.

Niestety koszt takiej dekoracji nie należy do najniższych. Jak już zostało wspomniane wyżej, same luksfery nie są najtańsze, a dokładając do dlatego specjalne okablowanie elektryczne, można uzyskać naprawdę sporą sumę za zaledwie kawałek ściany.

Nie mniej jednak warto pamiętać, że czasem kwestie estetyczne powinny przodować, by zachwycać swoim luksusowym wyglądem gości, i w takim przypadku luksfery nie mają sobie równych.

Ile kosztują luksfery?

Najtańszy szklany pustak to koszt około 10-25 zł. Znacznie droższe są luksfery narożne bądź ognioodporne, których koszt może dochodzić do 50-80 zł.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: