Kuchnie loftowe – jak zaaranżować kuchnię w stylu industrialnym?

Industrialne przestrzenie ostatnio przeżywają swój renesans. Ich surowość form, minimalizm oraz pochwała nieperfekcyjnego piękna doskonale wpisuje się w trendy myślowe XXI wieku, w którym ludzie coraz częściej skłaniają się ku prostocie dającej odpoczynek od przebodźcowanego środowiska zewnętrznego. W tym artykule nie skupimy się jednak na ogólnej aranżacji mieszkania w stylu industrialnym, lecz omówimy bliżej jedno pomieszczenie – kuchnię loft.

Cechy charakterystyczne kuchni w loftowym

Styl industrialny podkreśla piękno rzeczy niedoskonałych. Zwisające kable, wystające rury czy surowa cegła na ścianie są niemal obowiązkowymi elementami takiego wnętrza i właśnie takie elementy powinna zawierać prawdziwa kuchnia industrialna.

W aranżacji loftowej nie ma miejsca na idealnie otynkowane ściany, ozdobne barokowe meble kuchenne czy kwieciste dekoracje. Loftowa kuchnia powinna skupiać się na prostych, gładkich formach, które sprawiają wrażenie niedokończonych. W kuchni industrialnej doskonale sprawdzą się minimalistyczne meble z metalowymi wykończeniami. Świetnym akcentem może być także surowe, niedokończone drewno, które może być wykorzystane w roli blatu kuchennego.

Jeśli tylko pozwala na to przestrzeń, to warto wzbogacić kuchnię w stylu industrialnym w odpowiedni stół jadalny. Do loftowych wnętrz świetnie sprawdzi się ciężki drewniany stół na grubych, metalowych nogach, który doskonale podkreśli surowy charakter przestrzeni.

Ze względu na to, że pierwotnie industrialne wnętrza były tworzone w starych dużych fabrykach, to ich kolejną cechą charakterystyczną jest duża otwarta przestrzeń. Jeśli metraż mieszkania bądź domu nie pozwala na stworzenie pokaźnych rozmiarów kuchni, to warto zastanowić się nad modelem kuchni otwartej.

open space przestrzeń biurowa loft

Jakie dodatki dobrać do industrialnej kuchni?

Niezależnie od stylu wnętrzarskiego to właśnie dodatki stanowią o końcowym charakterze wnętrza. A jakie dodatki powinna mieć kuchnia w stylu loft?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nadmierna dekoracyjność jest sprzeczna z tym stylem. Styl loft opiera się na surowości, więc przepych akcesoriów wnętrzarskich będzie niespójny z jego ideą. Co oczywiście nie oznacza, że dekoracje w stylu loft są zakazane. Wręcz przeciwnie – są bardzo wskazane, gdyż mogą podkreślić klimat wystroju wnętrza, jednak należy wybrać takie, które ten klimat podkreślą, a nie go upiększą.

Loftowe dodatki do kuchni powinny być stworzone z jak najmniej obrobionych materiałów. Ze względu raczej ograniczoną ilość akcesoriów wnętrzarskich, sugerujemy raczej wybierać takie, które będą praktyczne.

Styl kuchni industrialnej doskonale uwydatnią ciężkie, metalowe zegary, które były charakterystyczne dla starych fabryk. Świetnym rozwiązaniem mogą być także loftowe lampy do kuchni, które zadbają nie tylko o dekoracyjność pomieszczenia, lecz także jego odpowiednie oświetlenie.

kuchnia w stylu Vintage

Jakie okna pasują do kuchni industrialnej?

Pierwotnie styl industrialny występował w zaadoptowanych na potrzeby mieszkalne fabrykach. Z tego względu bardzo charakterystyczna dla industrialnych wnętrz jest duża ilość światła. Jeśli tylko pozwalają na to możliwości, to ważne jest to, żeby kuchnia industrialna była oświetlona jak największą ilością światła dziennego. W takim zadaniu może pomóc montaż dużych okien, które odpowiednio doświetlą pomieszczenie.

Co ważne, warto zadbać o to, by okna w kuchni loft odpowiednio wpisywały się w styl takiej aranżacji wnętrz. Styl industrialny doskonale będą dopełniać okna z ramą aluminiową, które podkreślą surowy charakter przestrzeni.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności