Kuchnia z oknem narożnym – aranżacje, jakie okno wybrać?

21 września 2021

Kuchnia często bywa nazywana sercem domu, ponieważ to właśnie tam najczęściej przesiadują domownicy. Dlatego tak ważne jest funkcjonalne zaprojektowanie tego pomieszczenia. Kluczowym elementem kuchni są okna, które zapewniają nie tylko optymalne oświetlenie, ale także odpowiednią wentylację. Kuchnia z oknem narożnym to ciekawe rozwiązanie, które można zaobserwować w coraz większej liczbie domów.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Kuchnie z oknem narożnym – nowy trend wśród projektowania wnętrz

Coraz popularniejszym rozwiązaniem aranżacyjnym są kuchnie z oknem narożnym. Duże okno zapewnia nie tylko doskonałą wentylację, lecz także świetnie doświetla pomieszczenie i dodaje mu estetycznego wyglądu. To bardzo efektowne rozwiązanie może jednak przynieść sporo problemów i znacząco zmniejszyć funkcjonalność kuchni, dlatego kluczowe jest odpowiednie zaplanowanie aranżacji kuchni.

Jak umeblować kuchnię z oknem narożnym?

Urządzając wnętrze kuchni z oknem narożnym należy przede wszystkim ustalić, gdzie będzie najrozsądniej umiejscowić meble. Jest to oczywiście uzależnione od rodzaju okien w pomieszczeniu. Duże okna narożne, która zastępują ścianę, są doskonałym tłem dla stołu jadalnego lub wyspy kuchennej.

 

W polskich domach najczęściej spotykamy się z oknami horyzontalnymi. W większości aranżacji kuchennych horyzontalne okna narożne są usytuowane nad zlewem bądź nad roboczym blatem kuchennym. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, dlatego jest bardzo popularne wśród projektantów wnętrz, jednak nie jest pozbawione wad.

Aranżacje kuchni z oknem narożnym – czy okno narożne nad blatem to dobre rozwiązanie?

Wielu osobom marzy się piękny widok podczas przygotowywania posiłków. Horyzontalne okna narożne nad blatem kuchennym pozwalają na cieszenie się krajobrazem podczas wykonywania codziennych czynności. Blaty pod oknem narożnym mogą wyglądać bardzo estetycznie, szczególnie, jeśli nie mają łącznika.

 

Okna narożne doskonale sprawdzą się także jako doświetlenie przestrzeni, dzięki czemu zwiększa się komfort użytkowania powierzchni roboczych blatu. Taki system okienny powinien być jednak w pełni funkcjonalny. Aranżacja kuchni z oknem narożnym powinna umożliwiać swobodne przewietrzenie przestrzeni.

 

Decydując się na kuchnię z oknem narożnym, należy zwrócić uwagę na to, że choć może ona powiększyć przestrzeń nablatową (połączenie parapetu z blatem roboczym), to także może utrudnić jej funkcjonalne wyposażenie. Jakiekolwiek małe urządzenia AGD, takie jak: ekspres do kawy, blender czy mikser, nie powinny stać na blacie znajdującym się pod oknem narożnym, gdyż będzie to utrudniać sprawne wietrzenie pomieszczenia w sytuacjach awaryjnych. Może być to kłopotliwe, szczególnie gdy przestrzeń nablatowa kuchni znajduje się wyłącznie pod oprawą okienną.

 

Kuchnia z oknem narożnym umiejscowionym przy przestrzeni roboczej blatów jest także dość trudna do utrzymania w czystości. Najbardziej kłopotliwą częścią aranżacji jest umiejscowienie kuchenki gazowej lub indukcyjnej przy narożnym oknie – w takim przypadku należy liczyć się z niemal codziennym sprzątaniem.

 

Co więcej, bardzo często wnętrza mieszkań w bloku mają pod horyzontalnym oknem narożnym zamontowany kaloryfer. Narożne okno może doskonale zakryć ten zazwyczaj mało estetyczny element wystroju, lecz wtedy grzejnik zabierze nam przestrzeń, którą można było wykorzystać na szafki. Taki układ może niewątpliwie wpłynąć na problemy z przechowywaniem potrzebnej ilości rzeczy w pomieszczeniu czy też z zamontowaniem zlewu przy oknie, gdyż może zabraknąć miejsca na zamontowanie odpływu.

Na jaką wysokość powinno być zamontowane okno narożne nad blatem kuchennym?

Kuchnia z narożnym oknem może mieć blat równy bądź nieco niższy niż parapet. Blaty kuchenne o takiej samej wysokości, co okno mogą być bardzo funkcjonalnie przedłużone przy pomocy parapetu. Taki zabieg zwiększy przestrzeń roboczą kuchni i optycznie ją powiększa. Czasem jednak jest to niemożliwe, gdyż okna ustawione są znacznie wyżej.

 

Warto wtedy zrezygnować z minimalistycznej estetyki łączeń i urządzić kuchnię przede wszystkim funkcjonalnie. Stojące szafki kuchenne nie powinny zwykle przekraczać wysokości 85-90 cm, dlatego co najmniej na takiej wysokości powinien być także ustawiony parapet. Jeśli projekt kuchni uwzględnia zlew przy oknie narożnym, należy wziąć pod uwagę aranżację baterii kuchennej, która może skutecznie ograniczać otworzenie okna na oścież.

 

W przypadku gdy przestrzeń nablatowa ma być równa z parapetem, należy się upewnić, że nie będzie on ograniczał skutecznego otwierania się okna.

 

Jeśli projekt kuchni z narożnym oknem uwzględnia zamontowanie go nad stołem jadalnym, wówczas parapet powinien być ulokowany na poziomie nie niższym niż 75 cm od podłogi, gdyż taką wysokość mają najczęściej stoły jadalne.

Okna narożne do kuchni – jakie wybrać?

Okna narożne do kuchni powinny być otwierane do wewnątrz. Większość architektów poleca także, by co najmniej jedno z nich było otwierane całkowicie, natomiast drugie może być już wyłącznie uchylne. W przypadku, gdy kuchnia znajduje się na parterze można wybrać wyłącznie okna uchylne.

 

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym zwykle w powietrzu znajduje się sporo wilgoci, dlatego warto wybrać okno narożne z materiału, który będzie wykazywał dość niską higroskopijność. Najlepszym rozwiązaniem będą okna wykonane z materiału PVC lub aluminium.

 

Narożne okna do kuchni PCV są kompromisem między ceną a jakością. Są one odporne na zmiany temperatury, wilgoć oraz są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Ze względu na spore możliwości w barwieniu materiału, doskonale sprawdzą się do kuchni w niemal każdym stylu.

 

Aluminiowe narożne okna do kuchni równie dobrze poradzą sobie ze wszelkimi zmianami temperatur oraz wilgocią. Cechuje ich wyjątkowo wysoka jakość oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Ze względu na sporą plastyczność materiału ich kształt nierzadko imituje drewno.

 

Jeżeli chodzi o walory estetyczne produktów to możemy także wybrać pomiędzy modelami, które mają łącznik narożny na ściankach oraz takich, które są jego pozbawione. Modele pozbawione łącznika zdecydowanie lepiej doświetlą przestrzeń kuchenną oraz zapewnią lepsze doznania estetyczne, jednak są droższym rozwiązaniem.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: