Klamki do okien – kompleksowy poradnik zakupu i montażu

Klamki okienne zwykle sprzedawane są w komplecie z zakupionym skrzydłem okiennym, jednak coraz więcej klientów decyduje się na ich wymianę. Najczęściej powodem takiej decyzji są kwestie bezpieczeństwa lub kwestie estetyczne. Źle dopasowana pod kątem technicznym klamka może być zachęta dla włamywaczy, a jej niespójność ze stylistyką czy kolorystyką wnętrz może negatywnie wpływać na ich estetykę.

Ten artykuł powstał z myślą o osobach, które chcą kompleksowo poznać możliwości klamek do okien dostępnych na rynku. Znajdziesz w nim informacje dotyczące m.in.:

  • Rodzajów klamek okiennych.
  • Odpowiedniego doboru klamek do okna.
  • Kosztu zakupu klamki do okna.
  • Możliwości modyfikacji i wymiany klamki okiennej.

Klamki do okien – rodzaje

Producenci stolarki okiennej oferują szeroki wybór rozwiązań wykończeniowych okien, dlatego w ich ofertach można znaleźć wiele różnych rodzajów klamek.

Najpopularniejsze rodzaje klamek okiennych to:

  • klamki plastikowe – najpopularniejsze klamki do okien plastikowych
  • klamki metalowe – wykonywane najczęściej ze stali, mosiądzu lub aluminium,
  • klamki metalowo-plastikowe.

Standardem jest plastikowa klamka okienna, która zazwyczaj występuje w wersji podstawowej. Klamki do okna wykonane z metalu bądź metalowo-plastikowe wykorzystywane są głównie w miejscach, w których będą one bardziej eksploatowane, gdyż oznaczają się one większą trwałością.

Czasem jednak niestandardowy materiał jest wybierany wyłącznie ze względów estetycznych. Przykładowo bardzo często klamki do okien retro są wykonane z mosiądzu lub stali, gdyż lepiej oddają one klimat lat 50-tych. Plastikowe klamki do okien drewnianych starego typu mogłyby wyglądać dość niespójnie.

Ze względu na budowę klamki okienne można podzielić także na:

  • klamki jednoramienne – standardowe uchwyty,
  • klamki dwuramienne – ich kształt przypomina kotwicę.

Budowa klamki nie wpływa na jej funkcjonalność, więc ma ona wpływ tylko na odbiór wizualny dodatku.

Co wybrać – klamka z przyciskiem czy kluczykiem?

W ostatnich latach na rynku pojawiło się sporo modeli klamek z dodatkowym zabezpieczeniem. Klamki okienne zabezpieczeniem są odpowiedzią producentów na potrzebę szczelnego i bezpiecznego zamknięcia okna, która była od wielu lat manifestowana przez rodziców małych dzieci.

bezpieczne dla dzieci okna z klamką z kluczykiem

Obecnie producenci oferują klamki do okien z kluczykiem lub bądź przyciskiem. Czym różnią się oba modele?

Klamki do okien na klucz pozwalają na zablokowanie możliwości otwierania skrzydła okiennego. Po zamknięciu okna na klucz, rodzic może schować kluczyk i tym samym uniemożliwi dziecku manipulacje klamką. Co ciekawe, niektóre modele pozwalają na zablokowanie klamki w pozycji okna lekko uchylonego.

A jak działa klamka z przyciskiem? W tym przypadku w celu otworzenia okna należy jednocześnie nacisnąć przycisk i przekręcić klamkę. Jest to niemal niemożliwe do wykonania dla małego dziecka, gdyż wymaga to pewnej siły i sprawności ruchowej.

Klamki do okien z zabezpieczeniem zapewniają nie tylko bezpieczeństwo najmłodszym, lecz także domownikom. Dodatkowe zabezpieczenie znacząco utrudnia wejście przez okno do domu włamywaczom.

Jak dobrać klamkę do okna?

Szeroki wybór rozwiązań akcesoriów okiennych może wprawiać w niemałe zakłopotanie – jakie klamki do okien wybrać. Funkcjonalność klamek mamy już omówioną, więc czas przejść do ich estetyki.

Klamka okienna powinna być przede wszystkim dopasowana kolorystycznie do skrzydła okna. Przy jej doborze należy wziąć pod uwagę zarówno kolor skrzydła, jak i jego materiał.

Do najpopularniejszych okien PCV klienci zazwyczaj wybierają pasujące klamki plastikowe w spójnej kolorystyce. Natomiast w przypadku okien aluminiowych warto postawić na bardziej proste i nowoczesne klamki z metalu bądź metalu-plastiku, który podkreśli surowy charakter skrzydła.

Na największy wybór rozwiązań mogą narzekać posiadacze okien drewnianych, gdyż tutaj sprawdzą się zarówno proste klamki, jak i te bardziej wymyślne wykonane z mosiądzu.

Jakie klamki do białych okien?

W przypadku białych okien wybór klamki powinien zależeć od materiału skrzydła. Jeśli skrzydło okienne jest wykonane z PCV, to trafnym rozwiązaniem będzie biała klamka plastikowa. Jeśli natomiast białe okno wykonane jest z drewna, to bardziej estetycznym rozwiązaniem będzie klamka okienna z metalu.

ładne klamki okienne bez tła

Okna złoty dąb – jakie klamki będą pasować?

Ze względu na to, że coraz więcej osób decyduje się na zakup okien w kolorze złotego dębu, to postanowiliśmy poświęcić temu zagadnieniu osobny akapit.

Do okien w kolorze złotego dębu sprawdzą się zarówno ciemne klamki plastikowe, jak i metalowe w kolorze mosiądzu.

Ile kosztuje klamka do okna?

Klamka okienna może kosztować od kilkunastu nawet do kilkuset złotych. Kwota ta jest zależna od materiału, a także producenta. Najtańsze klamki do okien to te wykonane z plastiku, natomiast najdroższe z mosiądzu bądź stopów metali szlachetnych.

Gdzie kupić klamkę do okna?

Klamki okienne można kupić w markecie budowlanym lub u producenta stolarki okiennej. W przypadku wyboru klamek u producenta można spodziewać się większego wyboru rozmiarów, kolorów i ciekawych rozwiązań zabezpieczających.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności