Kiedy wymienić okno na nowe?

Kiedy wymienić okno na nowe?

Czy Twoje okna spełniają odpowiednio swoją funkcję? Czy chronią przed ucieczką ciepła i napływem zimna do wnętrza? Czy zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi? Jeżeli coś Cię niepokoi, to przyjrzyj się im z bliska. Być może w ich miejscu powinny pojawić się nowe okna – bardziej szczelne, bezpieczne, ciepłe i trwałe?

Za zimno zimą, za ciepło latem

Okna latem powinny chronić przed przegrzewaniem, zimą przed chłodem napływającym z zewnątrz. Jeżeli jest inaczej, odczuwamy wyraźny spadek komfortu termicznego, ale również wysokie koszty ogrzewania i klimatyzacji. Przyczyną najczęściej jest nieszczelność okien, których izolacja termiczna jest niewystarczająca.

Z każdym rokiem pojawiają się coraz lepiej izolowane rozwiązania, a okna mają niższy współczynnik przenikania ciepła Uw, a więc skuteczniej chronią przed wymianą go z otoczeniem. Uw w oknach PCV-aluminiowych i drewniano-aluminiowych Internorm osiąga wartości nawet kilkakrotnie niższe niż w produktach sprzed kilkunastu lat. Przykładem może być trzyszybowy model KF 500 od Internom, którego Uw wynosi 0,61 W/m²K, podczas gdy jeszcze w latach dziewięćdziesiątych montowano dwuszybowe okna o przenikalności 2,8 W/m²K, a w dwutysięcznych średnio 1,3 W/m²K. Przyczyną tych kontrastów nie jest wyłącznie zwiększenie liczby szyb do trzech, ale wiele innych czynników takich jak izolacyjność profilu, liczba uszczelek, technologia I-tec Oszklenie czy odpowiedni gaz w przestrzeni międzyszybowej.

Za głośno

Chyba każdy chciałby w swoim domu mieć najlepsze warunki do odpoczynku i relaksu. To azyl, w którym nie ma miejsca na hałas. Niestety jednak często zaburza on nasz spokój, kiedy przedostaje się nieproszony do salonu i sypialni. Przyczyną jest nie najlepsza dźwiękoszczelność okien. Wyraża się ją w decybelach i w przeciwieństwie do przenikalności cieplnej powinna ona osiągać jak najwyższą wartość. Stare okna wykazują Rw na poziomie ok. 28 dB, podczas gdy obecnie najlepsze modele dochodzą już do 47 dB. Teraz możemy zasypiać, budzić się i spędzać czas wolny bez nieprzyjemnych hałasów z zewnątrz. Okna z dobrą dźwiękoszczelnością powinny się znaleźć przede wszystkim w mieszkaniach przy ruchliwych ulicach i w domkach jednorodzinnych znajdujących się niedaleko szlaków komunikacyjnych.

Uszkodzenia i zużycia

Okna są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wybicie starej szyby może spowodować nawet upadająca gałąź podczas silnego wiatru. Pęknięcia i wyłamania to efekty próby przedostania się do wnętrza osób do tego nieupoważnionych. Jeżeli dostrzeżesz jakiekolwiek niepokojące zmiany na szybach i ramach okien, to warto zastanowić się nad tym, czy nie kwalifikują one ich do wymiany. Nie bez znaczenia są też wszelkie ślady długiego użytkowania okien, jak przebarwienia, wyblaknięcie koloru czy zarysowania i matowienie. A może okna, które kupowałeś 20 lat temu, już nie pasują do wnętrza, które w tym czasie przeszło ogromną metamorfozę?

Wymiana okien zawsze powinna być przeprowadzana przez fachowców. Nawet najlepsze okna bez profesjonalnego montażu nie spełnią swojej funkcji. Dowiedz się więcej o montażu okien

Podziel się artykułem ze znajomymi
  • lub poleć artykuł znajomemu

Oceń ten artykuł

5.00 / 5 (1 głos)