Jakie okna wybrać – PCV czy drewniano-aluminiowe

Trwałe i dobrze zabezpieczone okna to efekt nie tylko pracy inżynierów i projektantów, ale także naszych dobrych decyzji. Wybór tworzywa powinniśmy uzależnić od estetyki, naszego budżetu, oczekiwanej wytrzymałości, a także rozmiarów i kształtów wymarzonych okien. Przeanalizujmy dwa najlepsze tworzywa ram okiennych i wybierzmy z nich takie, które odpowiada naszym wymaganiom. Porównajmy okna PCV i drewniano-aluminiowe.

Okna PCV

Okna PCV, znane również jako okna PVC lub po prostu okna plastikowe, pojawiły się zaledwie kilkadziesiąt lat temu i od tego czasu zrewolucjonizowały rynek okien, na którym niegdyś królowały okna drewniane. Swoją ogromną popularność zawdzięczają łatwiejszej produkcji, a co za tym idzie – niższej cenie. W porównaniu do okien drewnianych tańsze okna PCV są również lekkie i łatwe w utrzymaniu. Okna plastikowe są całkowicie niewymagające – pozwalają się łatwo czyścić i, w przeciwieństwie do okien drewnianych, nie wymagają regularnego lakierowania. Okna PCV będą zdecydowanie dobrym rozwiązaniem, jeśli szukamy okien prostych w użytku i w przystępnej cenie.

Wygodne okna PCV mają niestety również swoje słabsze strony. Pomimo, że same okna plastikowe zachowują funkcjonalność nawet przez kilkadziesiąt lat, ich ramy PCV są podatne na zarysowania, a ich kolor nie jest tak trwały i może ulec delikatnej zmianie. Białe okna PCV mają niestety skłonność do żółknięcia pod wpływem słońca – ten efekt możemy zredukować, pytając producenta o biel tytanową. Z kolei okna kolorowe mogą wyblaknąć. Aby zabezpieczyć okna przed zmianą koloru, możemy wyposażyć je w zewnętrzną nakładkę aluminiową. Okna z nakładką aluminiową oferuje między innymi firma Internorm. Warto zwrócić uwagę, że okna z plastiku są stosunkowo wrażliwe na zmiany temperatury, nie są również tak solidne jak okna aluminiowe czy okna drewniane, dlatego nie zaleca się stosowania okien PCV w dużych przeszkleniach, takich jak szklane ściany.

Okna-Internorm-krasickiego__DSC0070-HDR_male

Okna drewniano-aluminiowe

Okna drewniane powoli ustępują miejsca nowemu rozwiązaniu na rynku. Wynalezione w 1983 roku okna drewniano-aluminiowe łączą w sobie elegancję i wytrzymałość. Piękne drewno uszlachetnione dyskretnym laserunkiem oraz lekkie i odporne na warunki pogodowe aluminium to duet na każdą porę roku, zapewniający doskonałą trwałość – nieporównywalnie wyższą niż okna PCV. Marzenia o szklanych ścianach i pięknych szerokich oknach panoramicznych spełniają się dzięki wyjątkowo solidnej konstrukcji. Okna drewniano-aluminiowe doskonale znoszą różnice temperatur i wykazują wyższą twardość niż okna PCV. Dlatego jeśli poszukujemy okien, które sprawdzą się w dużych przeszkleniach, okna drewniano-aluminiowe będą zdecydowanie najpewniejsze. Ponadto okna drewniano-aluminiowe są doskonałym wyborem dla prawdziwych amatorów niepowtarzalnej faktury i zapachu, jakie kryje w sobie naturalne drewno. Są również bardzo modne – w ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązujemy do życia w zgodzie z naturą.

Zanim zdecydujemy się na okna drewniano-aluminiowe, zwróćmy uwagę na ich cenę oraz wymagania konserwacyjne. Okna drewniano-aluminiowe są stworzone dla ludzi prawdziwie wrażliwych na piękno i szukających nuty luksusu. Dlatego wymagają odpowiedniej troski – dla osiągnięcia pożądanej wytrzymałości drewnianą część ramy należy lakierować co kilka lat. Pamiętajmy także, że okna drewniano-aluminiowe to wybór dla tych, dla których ważniejsza od ceny jest jakość. Okna drewniano-aluminiowe wymagają skomplikowanego procesu produkcji i w porównaniu z tanimi oknami plastikowymi są bardziej kosztowne.

Okna-drewniano-aluminiowe-Internorm-home-story

Najwięcej zależy od jakości wykonania

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na prostsze okna PCV, czy na bardziej luksusowe i wytrzymałe okna drewniano-aluminiowe, pamiętajmy, że okna muszą nam służyć przez wiele dziesięcioleci i o każdej porze roku. Zwróćmy uwagę na najważniejsze szczegóły wpływające na użyteczność i trwałość naszych okien na przykładzie dwóch modeli marki Internorm. Przyjrzyjmy się oknom PCV KF 310 oraz oknom drewniano-aluminiowym HF 310.

Okna trzywarstwowe to obecny standard marki Internorm, dlatego oba modele okien mają w sobie 3 wytrzymałe tafle szkła. Wykazują także wyjątkową izolacyjność cieplną na poziomie 0,62 W/m2k (okna HF 310) i 0,69 W/m2K (okna KF 310). Zarówno HF 310, jak i KF 310 to prawie okna dźwiękoszczelne, albowiem ich izolacyjność akustyczna sięga aż 45 dB. Oba modele zostały także odznaczone certyfikatami antywłamaniowości RC2.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności