Jakie okna wybrać do domu w górach?

Sztuka podhalańskiego regionu Polski zachwyca swoim urokiem nie tylko rodaków, ale też turystów z całej Europy. To nie tylko miejsce, w którym człowiek jest bliżej natury, niż gdziekolwiek indziej, może ją poczuć, dotknąć i zasmakować, ale również region o szczególnie wyróżniającej się kulturze..

Sztuka podhalańskiego regionu Polski zachwyca swoim urokiem nie tylko rodaków, ale też turystów z całej Europy. To nie tylko miejsce, w którym człowiek jest bliżej natury, niż gdziekolwiek indziej, może ją poczuć, dotknąć i zasmakować, ale również region o szczególnie wyróżniającej się kulturze, sztuce i architekturze. Prawie każdy, kto chociaż raz odwiedził południowy zakątek naszego kraju, zapragnął pozostać tam dłużej.

Domy w góralskim stylu powstają jednak nie tylko na Podhalu, ale obecnie praktycznie w każdym zakątku naszego kraju. Rustykalny styl jest jednym z wyraźnie zaznaczonych w architekturze i aranżacji wnętrz. Jego elementy wykorzystuje się nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale również w restauracjach, kawiarniach i hotelach. Chcąc jednak stworzyć prawdziwie góralski klimat, konieczny jest wybór z wielką precyzją każdego elementu budynku. Również okna zasługują na szczególną uwagę.

Drewniane okna do domu w górach

Domy w górach wznoszone są przede wszystkim z drewna, spotkać można również te murowane, jednak prawdziwym kulturalnym pomnikiem są te z naturalnego, pięknego drewna. Materiał ten wykorzystuje się również do produkcji okien. Drewniane okna mają swój niepowtarzalny urok. Jak każde inne wpisują się w koncepcję stylu rustykalnego. Pojawiają się nie tylko w architekturze góralskiej, ale też w nowoczesnej. Wszystko to zasługa ich estetycznego wyglądu – naturalne tworzywo posiada duszę, co bardzo przypadło do gustu góralom i współczesnym architektom.

Drewno jest materiałem bardzo ciepłym, skutecznie zmienia surowy klimat modernistycznych wnętrz, a w rustykalnych wnętrzach podkreśla ich przytulny charakter. Nowoczesne drewniane okna mają niski współczynnik przenikania ciepła, co znacznie poprawia ich jakość w stosunku do tych, które stosowane były kilkanaście lat temu. Wadą może okazać się konieczność regularnej konserwacji w celu zwiększenia ochrony przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowych. Drewno jest na nie podatne, jednak producenci znaleźli rozwiązanie. Stworzyli okna drewniano-aluminiowe, które łączą niepowtarzalny styl i naturalność drewna z odpornością na wpływ czynników zewnętrznych.

Uwaga na silny wiatr!

W górach częstym zjawiskiem jest występowanie silnych wiatrów, tzw. halnych. To powoduje, że okna, które wybierane są do domów, muszą być szczególnie odporne na obciążenia wiatrem. Należy więc wybierać te o największej sztywności oznaczone symbolami  B-3/B-4, a nawet  C-3/C-4. Ponadto, niskie temperatury zimą i wysokie latem powodują, że okno powinno wykazywać się wysoką izolacyjnością termiczną. Zwracamy zatem uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który musi być maksymalnie najniższy.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności