Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i jak je rozmieścić, aby nie tracić ciepła?

Wybierając okna do domu pasywnego i energooszczędnego staramy się pogodzić dwa pozornie sprzeczne interesy..

Wybierając okna do domu pasywnego i energooszczędnego staramy się pogodzić dwa pozornie sprzeczne interesy: jak ograniczyć uciekanie ciepła z wnętrza i jednocześnie maksymalnie wykorzystać korzyści promieniowania słonecznego. Dobrym rozwiązaniem jest montaż energooszczędnych okien firmy Internorm, które charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną. Poniżej podpowiemy, jak wybrać okna, aby nasz dom był oszczędny i jak je rozmieścić, aby nie tracić ciepła.

Okna do domu energooszczędnego

Wybierając nowe okna najczęściej rozważamy możliwość kupna okien wykonanych z PCV lub okien drewnianych. Z punktu widzenia energooszczędności oba te materiały mogą osiągnąć niskie współczynniki przenikania ciepła, a dzięki zastosowaniu potrójnego oszklenia termoizolacyjnego przepuszczalność energii całkowitej, czyli współczynnik g okien, może zbliżać się nawet do 62% – w zależności od powłoki i wypełnienia gazem. Decydując się na okna energooszczędne powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ramy, na które składają się wielokomorowe profile uzupełnione izolacją. Takie zestawienie sprawi, że nasze okna będą miały odpowiednio niski współczynnik Uw, który mówi nam ile ciepła może uciekać przez okno. Gwarancją dobrze funkcjonującego, ciepłego okna jest również odpowiedni montaż, który polega na wielowarstwowej izolacji miejsca styku okna z konstrukcją budynku. Eliminuje to ryzyko powstawania mostków termicznych, czyli miejsc, przez które może uciekać ciepło.

Rozmieszczenie okien kluczem do efektywnego wykorzystania energii

W domach energooszczędnych równie ważną kwestią, jak wybór odpowiednich okien, jest ich rozmieszczenie na elewacji oraz umiejscowienie domu na działce. Większość otworów okiennych powinno znajdować się na południowej ścianie domu, aby maksymalnie wykorzystać energię słońca do dogrzewania pomieszczeń. Unikamy umieszczania okien na elewacji północnej. W planach budynków energooszczędnych najczęściej umieszcza się tam wjazd do posesji, garaż lub pomieszczenia gospodarcze, w których nie ma potrzeby montowania dużych okien. Osoby, które prowadzą renowację budynku lub z przyczyn technicznych nie mogą zrezygnować z okien na północnej elewacji, powinny zastanowić się nad zamontowaniem tam produktów o możliwie największej izolacyjności cieplnej.

Dla pasywnego zysku energetycznego z promieniowania słonecznego ważne jest także sąsiedztwo drzew i pobliskich budynków, które mogą niepotrzebnie zacieniać naszą elewację. Dom powinien być umiejscowiony na działce tak, aby możliwie ograniczyć występowanie zacienionych miejsc. 

Podsumowując, wybierając okna do domu energooszczędnego musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim współczynnik Uw okna, który mówi nam, ile ciepła ucieka przez okno. Bardzo ważne także, aby ograniczać straty cieplne, odpowiednio rozmieszczając okna względem kierunków świata. Dzięki przemyślnej inwestycji i produktom wysokiej jakości, zyskamy dom oszczędny i przyjazny środowisku.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności