Jakie okna są lepsze PCV czy drewniane?

Jedno z najważniejszych pytań przed którym prędzej czy później stanie inwestor. Internorm ma naprawdę sprytną odpowiedź na to pytanie.

Wybór pomiędzy oknami drewnianymi i plastikowymi to dylemat przed którym często stoją inwestorzy planujący budowę domu. Przez wiele lat drewno było jedynym materiałem, z którego wykonywało się ramy okienne. Wielu Polaków do dzisiaj ma zresztą w swoich domach stare okna drewniane, zamontowane jeszcze w czasach PRL-u. Okna plastikowe weszły na rynek kilkadziesiąt lat temu i z miejsca zawojowały lwią jego część, a PCV stało się najpopularniejszym materiałem stosowanym do produkcji ram okiennych. Od kilku lat możemy zaobserwować powrót okien drewnianych do łask.

OKNA DREWNIANE

Obecnie produkowane modele drewniane to synonim prestiżu, a za nowoczesne okna z tego materiału trzeba zapłacić o kilkadziesiąt procent więcej niż za ich plastikowe odpowiedniki. Obecna technologia umożliwia wykonanie z obydwu materiałów okien o zbliżonych parametrach technicznych. Pomiędzy drewnem a plastikiem istnieją jednak różnice które sprawiają, że każdy materiał nadaje się do innych zastosowań. Poniżej omawiamy najważniejsze różnice pomiędzy dwoma popularnymi materiałami.

Drewno jest materiałem naturalnym i jako takie różni się właściwościami w zależności od gatunku. Najbardziej popularnym gatunkiem stosowanym do produkcji okien jest drewno sosnowe, które jest stosunkowo łatwo dostępne i najtańsze. W modelach „z wyższej półki” stosuje się surowiec z trwalszych gatunków drzew takich jak jodła, świerk, dąb czy modrzew.

 Drewno to surowiec trudniej dostępny i bardziej wymagający w obróbce niż PCV. W przeciwieństwie do wielokomorowych zestawów z PCV, okna drewniane są konstrukcjami litymi, a więc ważącymi więcej niż plastikowe. Aby okna drewniane wytrzymały naprężenia, którym poddawane są podczas codziennej eksploatacji stosuje się trójwarstwowe klejenie w sposób naprzemienny. Odpowiednio wysuszone i sezonowane drewno o właściwej dla danego gatunku wilgotności jest znacznie sztywniejsze od swoich odpowiedników z PCV, a także lepiej znosi różnice temperatur. Cechy te sprawiają, że okna drewniane znacznie lepiej nadają się do coraz popularniejszych przeszkleń wielkogabarytowych. Przykładem mogą być drzwi podnośno-przesuwne HS330 firmy Internorm. Pozwalają one przeszklić powierzchnie nawet całych ścian, rozświetlając pomieszczenie i nadając bryle budynku niezwykle nowoczesny wygląd. W wypadku tak dużych powierzchni drewno wciąż jest materiałem bezkonkurencyjnym.

Okna-drewniane-z-nakładką-aluminiową-InternormK022MC

DOWOLNOŚĆ KSZTAŁTÓW

Dzięki obrabiarkom cyfrowym z drewna można też stosunkowo niskim kosztem wykonać nietypowe ramy okienne. Z tego względu drewno jest materiałem polecanym wszystkim tym, którym marzą się okna trójkątne, okrągłe czy o innych fantazyjnych kształtach.

KONSERWACJA

Niestety okna drewniane wymagają też od swoich właścicieli więcej uwagi niż plastikowe. Ważne jest aby przynajmniej raz na pół roku sprawdzać stan lakieru. Pozwoli to ochronić drewno i przedłużyć żywotność okien.  W zależności od warunków w jakich są eksploatowane, co 3-5 lat trzeba je odnowić i zakonserwować za pomocą papieru ściernego i nowej warstwy lakieru.

OKNA PLASTIKOWE

Okna plastikowe są najbardziej popularnym typem okien w Polsce. Są znacznie tańsze niż okna drewniane, zapewniając jednocześnie podobne parametry użytkowe. Przykładem możliwości tworzywa może być wykonany z PCV model KF410 firmy Internorm. Z odpowiednim oszkleniem zestaw ten osiąga izolacyjność cieplną na poziomie Uw=0,62 W/m2K, co dalece przewyższa nawet wyśrubowane wymagania dla domów pasywnych. Okna plastikowe są również bardzo trwałe i mogą zachować funkcjonalność nawet przez kilkadziesiąt lat. Doskonale widać to u naszych zachodnich sąsiadów u których z łatwością można napotkać doskonale zachowane „plastiki” pamiętające lata 70. Choć nie wymagają konserwacji, to warto zdecydować się na modele z nakładką aluminiową, która zabezpiecza je przed żółknięciem pod wpływem promieni słonecznych. Wadą okien plastikowych jest ich wrażliwość na zmiany temperatury – nie nadają się one przez to do zastosowań w dużych przeszkleniach. Z okien plastikowych ciężko również byłoby uzyskać w dobrej cenie okna o nietypowych kształtach. Jest to spowodowane technologią produkcji, która w wypadku okien plastikowych nastawiona jest na dużą liczbę jednakowych egzemplarzy.

NASZA ODPOWIEDŹ TO.. NAKŁADKI ALUMINIOWE

Nakładki aluminiowe są rozwiązaniem, które znacząco poprawi własności użytkowe zarówno okien drewnianych jak i plastikowych. W wypadku tych pierwszych korzyści są dwojakiej natury. Po pierwsze pozbywamy się najbardziej uciążliwego problemu z oknami drewnianymi, czyli konieczności regularnego ich konserwowania. Po drugie, dzięki zabezpieczeniu nakładką zewnętrznej strony okna, nie zachodzi konieczność stosowania większej ilości impregnatów, dzięki czemu drewno może naturalnie „oddychać” przyczyniając się do stworzenia lepszego mikroklimatu w pomieszczeniach. Producentem powszechnie stosującym nakładki aluminiowe we wszystkich swoich oknach jest austriacki Internorm – europejski lider w produkcji komponentów do domów pasywnych i energooszczędnych. Choć w przypadku okien wykonanych z PCV nie zachodzi konieczność regularnej konserwacji, ale materiał PCV lub folie pod wpływem zewnętrznych czynników pogodowych ulegają często wyblaknięciu lub pociemnieniu, przez co stają się one mało estetyczne. Nakładka pozwala pozbyć się tego problemu, jednocześnie zapewniając nieograniczone niemalże możliwości kolorystyczne – od metalicznych, po kolory imitujące odcień i strukturę drewna, a przy tym poprawia stabilność okna.

PODSUMOWANIE

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy okna drewniane są lepsze od plastikowych. Obydwa materiały mają odmienne właściwości, a co za tym idzie mocne i słabe strony. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto zadać sobie pytanie jakich dokładnie okien potrzebujemy, a dopiero potem zdecydować się na wybór materiału, który najbardziej pasuje do naszych oczekiwań. Jeśli masz więcej pytań zapraszamy do kontaktu

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności