Jakie okna są lepsze drewniane czy plastikowe?

Jakie okna są lepsze drewniane czy plastikowe?

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy okna drewniane są lepsze od plastikowych i odwrotnie. Obydwa materiały mają swoje mocne i słabe strony. Wszystko zależy od tego jaki budżet możemy przeznaczyć na zakup okien i jakie są nasze potrzeby.

OKNA PLASTIKOWE

PCV jest w chwili obecnej najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji zestawów okiennych. Jest to materiał bardzo trwały a przy tym umożliwia stworzenie okien o bardzo wysokich parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej. Plastik nie jest jednak pozbawiony wad – rozszerza się on i kurczy pod wpływem ciepła, przez co zupełnie nie nadaje się do przeszkleń o dużych gabarytach. Technologia produkcji okien z PCV sprawia, że bardzo kosztowne jest wyprodukowanie z tego materiału okien o nietypowych kształtach.

OKNA DREWNIANE

Współczesne okna drewniane uchodzą za produkt luksusowy i potrafią być o nawet 40 procent droższe od plastikowych. Drewno pozwala na wyprodukowanie okien o równie dobrych parametrach co plastik. Dodatkowo, materiał ten jest odporny na zmiany temperatury, dzięki czemu znakomicie nadaje się do produkcji bardzo modnych obecnie przeszkleń o dużych powierzchniach. Dodatkowo, dzięki obrabiarkom cyfrowym materiał ten pozwala na stosunkowo tanią produkcję okien o nietypowych kształtach. Minusem drewna jest konieczność przeprowadzania okresowej konserwacji polegającej na odnowieniu powłoki malarskiej.

PODSUMOWANIE

Plastik i drewno są materiałami o odmiennych właściwościach i każdy nadaje się do innych zastosowań. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego materiału należy dokładnie określić swoje potrzeby.

Więcej informacji o oknach znajdziesz tutaj!

 

Podziel się artykułem ze znajomymi
  • lub poleć artykuł znajomemu

Oceń ten artykuł

5.00 / 5 (2 głosy)