Jakie okna na poddasze?

Aby poddasze mogło stać się pełnoprawnym pomieszczeniem mieszkalnym, konieczne jest jego prawidłowe doświetlenie. Obecnie istnieje całkiem spory wybór różniących się kształtem i oferowanymi funkcjami okien na poddasze. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Długie czy krótkie?

Powierzchnia okien dachowych powinna stanowić mniej więcej 10 procent powierzchni podłogi. Do dachów o małym kącie nachylenia lepiej nadawać się będą okna długie. Odwrotnie niż w przypadku dachów stromych, w których najlepiej sprawdzą się okna krótkie. 

Rodzaje okien na poddasze

Do wyboru mamy między innymi okna kolankowe, panoramiczne, kolebkowe, a także tak zwane lukarny.

Okna kolankowe montuje się w ścianach kolankowo-pionowych, w dachach o kątach nachylenia w przedziale od 20 do 55 stopni. Okna takie zwiększają pole widzenia przez okno, a dzięki dolnemu przeszkleniu dobrze doświetlają podłogę.

Okna kolebkowe to konstrukcje o specjalnie uformowanym kształcie dopasowanym do łuku dachu. Produkowane są one pod wymiar, na indywidualne zamówienie klientów.

Ciekawym typem okien na poddasze są taż okna panoramiczne. Jak sama nazwa wskazuje, są to okna o bardzo dużych rozmiarach – zazwyczaj otwierane w sposób uchylny, obrotowy lub dzięki specjalnym prowadnicom, dzięki którym można przesuwać je na boki.

Kolejną możliwością jest tzw. lukarna, czyli pionowo osadzone okno połączone z dwoma trójkątnymi ściankami bocznymi. Minusy tego rozwiązania najbardziej widoczne są zimą, kiedy na górnej części konstrukcji może gromadzić się śnieg.

Należy pamiętać aby okna były dopasowane do typu dachu, który znajduje się w naszym domu, a także aby okna były umieszczone na odpowiedniej wysokości – dół okna powinien znajdować się w granicach 1 metra od podłogi – gwarantuje to łatwość wyglądania, a także wygodę otwierania i zamykania. 

 

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności