Okna na poddasze – jakie okna dachowe wybrać?

23 stycznia 2021

Aby poddasze mogło stać się pełnoprawnym pomieszczeniem mieszkalnym, konieczne jest jego prawidłowe doświetlenie. Obecnie istnieje całkiem spory wybór różniących się kształtem i oferowanymi funkcjami okien na poddasze. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Wielkość okien dachowych względem dachu

Problem z doborem okien na poddasze może wynikać z wątpliwości co do tego, jaki powinien być ich wymiar. Stolarka nie powinna być ani za duża, ani za mała. Jak więc zdecydować się na okna o najlepszych wymiarach? Najlepiej na podstawie metrażu podłogi na poddaszu obliczyć jak duże powinny być okna. Zakłada się, że wymiary powinny stanowić ósmą część metrażu, jaki liczy sobie wielkość podłogi na poddaszu. Nie można jednak zapomnieć o tym, by wymiary były precyzyjne, mierzone w świetle ościeżnicy. Powierzchnia okien dachowych powinna stanowić mniej więcej 10 proc. powierzchni podłogi. Do dachów o małym kącie nachylenia lepiej nadawać się będą okna długie. Odwrotnie niż w przypadku dachów stromych, w których najlepiej sprawdzą się okna krótkie.

 

Szczelność (współczynnik przenikania ciepła)

Jeśli poddasze jest użytkowe, warto szczególnie zadbać o to, żeby pomieszczenia, które się tam znajdują się nie wychładzały. Duży udział ma w tym okno dachowe, ponieważ od jego szczelności zależy, jak dużo ciepła będzie uciekać na zewnątrz. Zamiast kupować okno „w ciemno”, licząc na to, że pod tym względem stolarka okienna nie będzie budzić zastrzeżeń, lepiej zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła.

 

Gdy jego wartość nie przekracza 1,1 W/(m2*K), wtedy można się spodziewać, że szczelność okna jest na dobrym poziomie. Współczynnik ten łatwo rozpoznać, jeśli producent nie zastosuje w opisie pełnej nazwy. Wyraża się go symbolem Lambda, czyli „λ” i często można się z nim spotkać, gdy przegląda się tabelę z parametrami.

 

Najlepsze okna dachowe pod tym względem są tak skonstruowane, że współczynnik przenikania ciepła osiąga dla nich wartość nawet poniżej 0,5 W/(m2*K). Należy szukać takich modeli w kategorii stolarek okiennych, które są wyjątkowo energooszczędne.

 

Przepuszczalność promieni z zewnątrz

To jak ważna jest szczelność, wie już praktycznie każdy, niezależnie od tego, ile razy w swoim życiu musiał zamawiać okna na dach czy do tradycyjnego pokoju. Wciąż jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak istotny jest współczynnik przepuszczalności promieniowania g. Najwięcej ciepła traci się wtedy, gdy pomieszczenie się wychładza, czyli gdy okno jest nieszczelne albo gdy temperatura na zewnątrz zacznie wyraźnie spadać, czyli jesienią i zimą.

 

Wiedząc, jaka jest wartość tego współczynnika, można zauważyć, czy okno będzie przepuszczać światło dzienne w takim stopniu, by wnętrze mogło się choć trochę ocieplić. Standardowo współczynnik ten osiąga wartość 50 proc., a jeśli chodzi o poddasze w domu pasywnym, powinien być nawet wyższy, przekraczający 55 proc.

 

Izolacja akustyczna

Na poddaszu raczej poszukuje się ciszy i spokoju. Dlatego akustyka okien dachowych ma znaczenie.

 

Najlepsze okna pod tym względem są tak wyizolowane, że do pomieszczenia dociera hałas, którego głośność nie przekracza 40 dB (cichy szum). Jeśli chodzi o zapis techniczny, to należy zwrócić uwagę na współczynnik Rw, który odpowiada za to, na jakim poziomie jest izolacja akustyczna w danej stolarce okiennej.

 

Materiał

Okna dachowe na poddasze warto również rozważyć pod kątem zastosowanego materiału. Nie chodzi tylko o samą estetykę, ale też i o wytrzymałość stolarki czy jej odporność na specyficzne warunki. Jeśli okno dachowe będzie wychodzić na przykład z łazienki, ważne jest, żeby materiał nie był podatny na wilgoć czy wysoką temperaturę.

 

Najlepiej zatem w pierwszej kolejności brać pod uwagę sprawdzone rozwiązania, jeśli chodzi o materiał, a więc PCV. Materiał dobrze się sprawdza praktycznie w każdych warunkach, a przy tym jest dość lekki i nie wpływa na wycinkę lasów. Jeśli ktoś chciałby zainwestować w stolarkę drewnianą, ponieważ jest bardziej ciepła w odbiorze i przytulna, zawsze można wybrać specjalną okleinę, która będzie imitować ten surowiec. Drewno poza tym jest cięższe i trzeba o nie dbać, a do tego średnio „radzi sobie” w zetknięciu z parą, wilgocią, czy suchym powietrzem.

 

Rodzaj okien

Istnieje wiele rodzajów okien, które będą odpowiednie na poddasze. Jednak wśród tych podstawowych, do wyboru mamy między innymi okna:

  • kolankowe,
  • panoramiczne,
  • kolebkowe,
  • lukarny.

Okna kolankowe

Okna kolankowe montuje się w ścianach kolankowo-pionowych, w dachach o kątach nachylenia w przedziale od 20 do 55 stopni. Okna takie zwiększają pole widzenia przez okno, a dzięki dolnemu przeszkleniu dobrze doświetlają podłogę.

Okna kolebkowe

Okna kolebkowe to konstrukcje o specjalnie uformowanym kształcie dopasowanym do łuku dachu. Produkowane są one pod wymiar, na indywidualne zamówienie klientów.

Okna panoramiczne

Ciekawym typem okien na poddasze są taż okna panoramiczne. Jak sama nazwa wskazuje, są to okna o bardzo dużych rozmiarach – zazwyczaj otwierane w sposób uchylny, obrotowy lub dzięki specjalnym prowadnicom, dzięki którym można przesuwać je na boki.

Lukarny

Kolejną możliwością jest tzw. lukarna, czyli pionowo osadzone okno połączone z dwoma trójkątnymi ściankami bocznymi. Minusy tego rozwiązania najbardziej widoczne są zimą, kiedy na górnej części konstrukcji może gromadzić się śnieg.

Należy pamiętać aby okna były dopasowane do typu dachu, który znajduje się w naszym domu, a także aby były umieszczone na odpowiedniej wysokości – dół okna powinien znajdować się w granicach jednego metra od podłogi – gwarantuje to łatwość wyglądania, a także wygodę otwierania i zamykania.

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: