Jakie okna energooszczędne?

Okna energooszczędne oknom energooszczędnym nierówne... Często są one bowiem takie tylko z nazwy, a ich rzekome parametry termoizolacyjne stanowią dobry chwyt marketingowy. Jeśli poszukujemy naprawdę dobrego produktu powinniśmy przede wszystkim sprawdzić wartość współczynnika Uw, mówiącego o przenik

Okna energooszczędne oknom energooszczędnym nierówne... Często są one bowiem takie tylko z nazwy, a ich rzekome parametry termoizolacyjne stanowią dobry chwyt marketingowy. Jeśli poszukujemy naprawdę dobrego produktu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które pomogą nam rozpoznać "prawdziwe" okna energooszczędne. Poniżej postaramy się z tymi zagadnieniami zmierzyć.

Podstawy

Współczynnik Uw, wyrażany w W/(m2 * K), mówi nam jak dużo ciepła przenika przez dane okno. Im ten współczynnik jest mniejszy, tym wydatki poniesione na ogrzewanie powinny być skromniejsze. Uw dla starych, zniszczonych okien wynosić może nawet 3,0 W/(m2 * K), jednak zgodnie z regulacjami obecnie w Polsce dla nowopowstających budynków wartość ta nie może przekraczać 1,3. To jednak wciąż za dużo, aby mówić o prawdziwej energooszczędności. Nowoczesne technologie pozwalają na seryjne produkowanie okien o Uw ponad dwukrotnie lepszym, niż wymaga tego prawo! Za okna energooszczędne można uznać stolarkę okienną, której współczynnik przenikania ciepła - Uw - wynosi mniej niż 1 W/m2K. Okna pasywne muszą spełnić bardziej wyśrubowane wymagania, ich izolacyjność cieplna dla okna nie może być większa niż 0,8 W/m2K, a dla okna zamontowanego nie więcej niż 0,85 W/m2K. 

Elementy składowe okna energooszczędnego

Najważniejszymi częściami składowymi okien energooszczędnych, na które należy zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego zakupu są: profil okienny i izolacyjność cieplna którą osiąga - tzw. parametr Uf, szyba zespolona i jej przenikalność, typ ramki dystansowej.  Profil okienny powinien osiągać izolacyjność cieplną nie większą niż 1,1 W/m2k. W oknach energooszczędnych zastosowana musi być szyba z potrójnym oszkleniem wypełnionym gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem), oszklenie powinno być pokryte powłoką niskoemisyjną, a jej przenikalność cieplna powinna osiągać minimum 0,7 W/m2K tzw. parametr Ug. Jeżeli współczynnik jest niższy, czyli lepszy to tylko dobrze świadczy o jakości takiego okna, ale też nie powinien być za niski typu 0,3 W/m2k, bo wtedy występuje za duża różnica między izolacyjnością cieplną profilu a szyby. Ramka dystansowa w systemach energooszczędnych nie może być zbudowana z aluminium. Najlepszym materiałem do tego jest tworzywo sztuczne oraz stal szlachetna.

Zapytaj o certyfikat

Właściwie całą rozmowę z handlowcem powinno się zaczynać od pytania o certyfikat potwierdzający izolacyjność cieplną dla całego okna, jeżeli takowego nie ma, to rozmowa powinna się zakończyć. Załóżmy, że jednak przedstawiciel handlowy pokazuje certyfikat, wówczas trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze: czy certyfikat wydała renomowana instytucja badawcza typu Instytut z Rosenheim . Po drugie: czy dany certyfikat stwierdza izolacyjność cieplną dla całego okna, a nie samej szyby (to często stosowany chwyt przez nieuczciwych handlowców). Po trzecie: czy wyceniane dla klienta okno, to to samo okno z przedstawionego certyfikatu, z tą samą szybą, ramką międzyszybową i tym samym profilem.  

Wiarygodność marki

Warto również zwrócić uwagę na reputację firmy oferującej ciepłe rozwiązania, jej doświadczenie w temacie itd. Firma Internorm to jeden z największych producentów okien w Europie z korzeniami w Austrii, cieszący się dużą popularnością na rynkach w Unii Europejskiej, w tym w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech itd. Reputacja jaką cieszy się marka jest gwarancją dotrzymania deklarowanych parametrów okien oraz ich wysokiej jakości. Co istotne, Internorm oferuje aż 10-letnią gwarancję na wybrane elementy okien, dzięki czemu możemy spać spokojnie podczas ich wieloletniej eksploatacji.

Potrzebujesz wycenić okna energooszczędne czy też pasywne wystarczy wypełnić krótki formularz.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności