JAKIE OKNA DREWNIANE CZY PLASTIKOWE?

Inwestorzy planujący budowę domu zmierzyć muszą się z dylematem: czy wybrać okna plastikowe czy drewniane? Okna plastikowe są młodszym rozwiązaniem (weszły na rynek dopiero w XXI w.), ale szybko popularnością przebiły te stworzone z naturalnych surowców. Od pewnego czasu drewno wraca..

Inwestorzy planujący budowę domu zmierzyć muszą się z dylematem: czy wybrać okna plastikowe czy drewniane? Okna plastikowe są młodszym rozwiązaniem (weszły na rynek dopiero w XXI w.), ale szybko popularnością przebiły te stworzone z naturalnych surowców. Od pewnego czasu drewno wraca jednak do łask i kusi estetyką i naturalnym wyglądem.

Jako materiał naturalny drewno pochodzić może z wielu gatunków drzew i przez to ma różne właściwości w zależności od pochodzenia. Najbardziej drewno sosnowe, ponieważ jest łatwo dostępne i relatywnie tanie. Generalnie jednak drewno to surowiec trudniej dostępny i mniej wygodny w obróbce niż plastik, chociaż dużą zmianę przyniosły obrabiarki cyfrowe, umożliwiające wykonać z drewna ramy o nietypowych kształtach i wymiarach. Niestety okna drewniane wymagają też większej uwagi i nakładów pracy: zwykle co 3-5 lat trzeba poddać je konserwacji polegającej na usunięciu starej warstwy lakieru papierem ściernym i nałożeniu nowej powłoki.

Okna plastikowe są zdecydowanie najbardziej popularnym rodzajem okien. Wynika to przede wszystkim z niższej ceny i trwałości sięgającej nawet kilkudziesięciu lat. Co więcej, nie wymagają odnawiania ani nie niszczeją pod wpływem warunków atmosferycznych, dzięki czemu zyskują one na popularności zwłaszcza w krajach o zmiennych warunkach pogodowych.

Jednym z rozwiązań zapewniających zwiększoną trwałość i lepsze właściwości użytkowe są nakładki aluminiowe, które można stosować zarówno na oknach drewnianych, jak i plastikowych. Np. w przypadku drewna dzięki nim nie musimy konserwować ram z dużą regularnością. Jednym z producentów okien z nakładkami aluminiowymi jest Internorm.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności