Jakie okna do czarnego dachu?

Jakie okna do czarnego dachu?

Okna do czarnego dachu powinny wpisywać się w całościową koncepcję projektowanego domu. Podczas wyboru powinno się uwzględniać kolor elewacji, kształt budynku, rodzaj elementów dekoracyjnych domu oraz wiele innych czynników.

Generalną zasadą przy wyborze koloru okien dachowych jest unikanie niepotrzebnych kontrastów, które powodują, że dach staje się pstrokaty i niepotrzebnie rzuca się w oczy. Jeśli więc dach jest czarny, powinniśmy się starać o podobną tonację okien. W grę wchodzą więc okna ciemnobrązowe, ciemnoszare lub po prostu czarne.

Odrębną kwestią są natomiast parametry okna. Jak wiadomo czarny dach ulega szybkiemu nagrzewaniu się, co w chłodniejszych miesiącach może być zaletą, jednak w lecie staje się uciążliwe, zwłaszcza, jeśli poddasze zagospodarowane jest do celów mieszkalnych. Warto więc wziąć pod uwagę okna wyposażone w szyby przeciwsłoneczne.

Obecnie na rynku dostępne są specjalne rozwiązania ze szkła powlekanego, które w sposób selektywny przepuszczają promieniowanie słoneczne do wnętrz zatrzymując, nadmiar energii cieplnej, a przepuszczając światło. Dzięki temu pomieszczenia nie nagrzewają się nadmiernie, a równocześnie są oświetlane naturalnym światłem.  

Podziel się artykułem ze znajomymi
  • lub poleć artykuł znajomemu

Oceń ten artykuł

5.00 / 5 (1 głos)