Wyślij zapytanie

WYCENA

Jak zaaranżować zlew pod oknem?

Zlew pod oknem to ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, gdyż wpadające do środka promienie słoneczne stanowią zdrowsze i bardziej ekologiczne źródło światła niż sztuczne lampy LED. Taki układ najlepiej sprawdza się w domach lub mieszkaniach położonych nieopodal łąk, lasów lub innych terenów zielonych. Piękne widoki zawsze bowiem umilają obowiązkowe czynności. O czym jednak należy pamiętać, chcąc zaaranżować zlew pod oknem?

Jaki zlew wybrać?


W celu stworzenia nie tylko efektownej, ale i funkcjonalnej strefy czystości, warto rozpocząć swoje działania od dobrego projektu. Ułatwi on dobór odpowiednich materiałów oraz pozwoli wychwycić wszelkie komplikacje na etapie dającym spore możliwości zaradzenia im. Podstawową kwestię stanowi wybór odpowiedniego rodzaju zlewu. Dostępne modele klasyfikuje się według różnorodnych kryteriów, a jednym z nich jest sposób montażu.

Rozróżniamy m.in.:

  • zlewozmywaki wpuszczane,
  • nasadowe,
  • podwieszane.

Wybór odpowiedniego modelu należy dostosować do mebli kuchennych. Najlepsze rozwiązanie stanowi wybór zlewu wyposażonego w ociekacz, zastępujący suszarkę. Dzięki takiemu modelowi będziesz mógł swobodnie oglądać świat za oknem w trakcie mycia naczyń. Warto pamiętać, by przed zakupem zlewu zwrócić uwagę na materiał, z którego został wyprodukowany. Najlepsze rozwiązanie stanowią komory granitowe, ponieważ są odporne na oddziaływanie wysokich temperatur i łatwe do utrzymania w czystości. Na rynku dostępne są także zlewy ceramiczne oraz stalowe. Wykazują one jednak słabą wytrzymałość mechaniczną.

Zlew pod oknem – jaka bateria?


Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy aranżacji kuchni z oknem, pod którym będzie umiejscowiony zlewem, jest typ baterii. Ich klasyfikacja jest równie zróżnicowana jak w przypadku zlewów. Baterie różnią się między sobą pod względem materiału, sposobu montażu i liczby chwytów. W przypadku blatu spełniającego zarazem funkcję parapetu, nie sprawdzi się kran montowany na ścianie. Idealnym rozwiązaniem będzie natomiast bateria stojąca. Najlepiej wybrać model, posiadający składaną wylewkę, czyli tzw. baterię podokienną. Taka bateria nie będzie bowiem ograniczać swobodnego dostępu do okna w przypadku jego otwierania lub mycia. Jakie jeszcze kryteria wziąć pod uwagę, dobierając odpowiedni  kran?

Duże znaczenie, podobnie jak w przypadku zlewu, ma materiał. Powinien on wykazywać dużą odporność nie tylko na oddziaływanie wilgoci, ale i promieni słonecznych. Kolejnym aspektem jest wykończenie. Jeśli blat i zlew mają matową powłokę, wówczas można wybrać połyskujący kran dla przełamania monotonii aranżacyjnej. W przypadku dopasowania baterii do komory, warto natomiast postawić na takie samo wykończenie w każdym z tych elementów. Ostatnim kryterium doboru jest kolor. Na tle czarnego zlewu świetnie będą wyglądać srebrne lub złote baterie. W przypadku jasnej komory sprawdzi się natomiast ciemny kran. Można również zdecydować się na połączenie takich samych odcieni.

Jak zaaranżować zlew pod oknem_Internorm2

Kuchnia z oknem na środku ściany – czy można w niej umieścić zlew pod oknem?


Kuchnia z oknem na środku ściany daje szerokie pole do popisu w kwestii rozmieszczenia poszczególnych kuchennych elementów. Oczywistym jest, że okna nie może zasłonić lodówka, ani nie powinna pod nim stać kuchenka czy piekarnik. Inne sprzęty i komponenty kuchenne, w tym np. zlew, mogą idealnie wpisać się w aranżację kuchni z oknem znajdującym się na środku ściany.

Czy zlew utrudni dostęp do okna?


Zlew i bateria to nie jedyne elementy mające wpływ na swobodne korzystanie z okna. Duże znaczenie ma również dobranie odpowiedniej wysokości parapetu. Może on stanowić z blatem jedną powierzchnię lub też znajdować się kilkanaście centymetrów nad nim. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinieneś dostosować do własnych potrzeb i układu kuchni. Pamiętaj również, by zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano parapet. Najlepsze rozwiązanie to modele kamienne odporne na wilgoć. Ich dodatkową zaletą jest niepowtarzalny wygląd. O czym jeszcze pamiętać, chcąc umieścić zlew pod oknem? Pomocne mogą okazać się akcesoria do mycia szyb z długimi rączkami. Dzięki nim będziesz mógł bez problemu usunąć plamy i zabrudzenia znajdujące się w zakamarkach okien.

Zlew pod oknem – gdzie suszarka?


W nowoczesnych zlewach funkcje suszarki przejęły ociekacze. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem tradycyjnych akcesoriów kuchennych, możesz zaaranżować miejsce dla swoich naczyń na blacie. Alternatywne rozwiązanie stanowi przywieszenie suszarki w formie koszyka na pręcie przymocowanym do ściany.

Zlew pod oknem – czy warto?


Zlew pod oknem to funkcjonalne i efektowne rozwiązanie, dzięki któremu codzienne, nudne obowiązki mogą mieć inny wymiar. Jego kolejnym atutem jest wprowadzenie do kuchni naturalnego światła, które jest znaczenie zdrowsze dla oczu niż sztuczne lampy. Co więcej, obniżeniu ulegają rachunki za prąd. Największym problemem takiej aranżacji jest jednak woda, którą najprawdopodobniej często będzie się ochlapywać okno podczas mycia naczyń. Częstsze czyszczenie szyby może być również nieco utrudnione właśnie ze względu na takie ulokowanie zlewu. Te niewielkie niedogodności z pewnością zrekompensuje jednak możliwość podziwiania pięknych widoków za oknem podczas wykonywania domowych obowiązków.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności