Jak wygląda projekt domu w stylu amerykańskim?

Projekty domów zza oceanu szturmem podbijają serca Polaków. Coraz więcej osób decyduje się na znany od lat z hollywoodzkich filmów projektu domu w stylu amerykańskim. Takie rozwiązanie architektoniczne jest nie tylko efektowne, lecz także stosunkowo tanie. Czym projekt domu amerykańskiego różni się od tradycyjnych polskich domów?

 1. Czym charakteryzują się projekty domów w stylu amerykańskim?
  • Nieregularna bryła w amerykańskim stylu
  • Szary dach i jasna elewacja
  • Ozdobne okna w amerykańskim stylu
  • Małe w stylu amerykańskim, to duże po polsku
  • Przestronna weranda z drewnianą balustradą
 2. Wnętrza typowego amerykańskiego domu
 3. Ile kosztują domy w stylu amerykańskim?

Czym charakteryzują się projekty domów w stylu amerykańskim?

Nieregularna bryła w amerykańskim stylu

Projekty domów w stylu amerykańskich od budynków znanych nam z rodzimego podwórka odróżnia przede wszystkim kształt. Dość rzadko mają one kształt regularnej bryły. Dach dość często jest wielospadzisty i nierzadko przyozdobiony jest o wykusze czy uskoki.

W przeciwieństwie do polskich projektów amerykańskie domy dość rzadko budowane są na planie prostokąta. Nie tylko ich bryła ma nieregularny kształt, lecz także ich rzut. Najczęściej jest on bardzo nieregularny, choć zdarzają się projekty domów w stylu amerykańskim, które mają rzut w kształcie litery L – choć takie rozwiązanie nie jest popularne.

dom amerykański

Szary dach i jasna elewacja

Najczęściej projekty amerykańskich domów wykończone są spadzistym dachem w odcieniach szarości. Dość charakterystyczna dla domów amerykańskich jest także biała elewacja, którą urozmaicają drewniane szalówki, płytki elewacyjne bądź cegły.

Ozdobne okna w amerykańskim stylu
Bardzo charakterystyczną cechą dla projektów domów w stylu amerykańskim są ozdobne okna. Nierzadko mają one bardzo ozdobne kształty. Wykusze, lukarny czy charakterystyczne amerykańskie okna z parapetem pełnią bardzo dekoracyjną funkcję budynku.

Małe w stylu amerykańskim, to duże po polsku

W Polsce małymi domkami nazywamy budynki o powierzchni do około 100 m2. Nasza architektoniczna mentalność różni się znacząco od amerykańskich domowników, gdyż mały dom w stylu amerykańskim to nieruchomość o powierzchni minimum 130 m2.

W języku amerykańskim istnieje słowo "cottage", które określa małe domki wiejskie na prowincjach. Choć mogłoby się wydawać, że takie nieruchomości są pewnie malutkie, to Amerykanie nie budują "cottages" mniejszych niż 150 m2.

Przestronna weranda z drewnianą balustradą

Tradycyjny amerykański dom zawsze od strony ulicy ma werandę. Weranda w stylu amerykańskim to konstrukcja, która łączy w sobie polskie pojęcie ganku i tarasu. Najczęściej jest miejsce odpoczynku i spotkań towarzyskich, dlatego nie powinno na niej zabraknąć wygodnych i funkcjonalnych mebli.

Wnętrza typowego amerykańskiego domu

Amerykańska kultura odciska znaczące piętno także na sposobie urządzania powierzchni domowych.

Projekty domów w stylu amerykańskim powinna cechować duża wygoda. Amerykanie mają kilka "patentów", które rzeczywiście znacząco ułatwiają codzienne czynności. Przykładowo, w każdej amerykańskiej kuchni znajduje się młynek do mielenia resztek jedzenia, który jest idealnym rozwiązaniem na często zapychający się zlew.

Dość charakterystyczne są także gałkowe klamki, które umożliwiają szybkie zamknięcie drzwi za jednym przyciskiem.

Jeśli chodzi o styl urządzania wnętrz, w jakich aranżowany jest prawdziwy amerykański dom, to ciężko wyszczególnić tylko jeden styl wnętrzarski. Dość często aranżacje amerykańskie są urządzane w stylu hampton, glamour oraz nowojorskim.

okna drewniane design

Ile kosztują domy w stylu amerykańskim?

Domy w stylu amerykańskim to domy prefabrykowane, więc koszt wybudowany takiej nieruchomości marzeń może być znacząco niższy niż w przypadku tradycyjnego polskiego budownictwa. Domy z prefabrykowanych elementów są nie tylko tańsze, lecz także buduje się je znacznie szybciej, co obniża koszty pracowników.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności