Jak odróżnić drzwi prawe od lewych? Prosty sposób

Zakup drzwi z pewnością nie należy do najprostszych zadań podczas urządzania domu – nie dość, że należy wybrać idealny model spośród tysięcy, to na sam koniec należy także zmierzyć się z pytaniem, jaki kierunek otwierania drzwi wybieramy. Kierunek drzwi ma spore znaczenie, jeśli chodzi o późniejsze użytkowanie pomieszczeń, dlatego warto podjąć przemyślaną decyzję. Jednak, jak odróżnić drzwi prawe od lewych i od czego należy uzależnić ten wybór?

 

Drzwi prawe czy lewe – jak odróżnić strony skrzydła?

Kierunek otwierania się drzwi wyznaczają zawiasy.

 • Drzwi prawe otwierane są w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a ich zawiasy znajdują się po prawej stronie.
 • Drzwi lewe otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a ich zawiasy znajdują się po lewej stronie.

Oba opisy dotyczą sytuacji, w której patrzymy na wprost drzwi, jednak wybór kierunku otwierania się skrzydła nie jest jedynym wyborem, gdyż należy także określić, czy drzwi będą otwierane do wewnątrz, czy też do zewnątrz.

 

Otwieranie drzwi do zewnątrz czy wewnątrz 

Skrzydło drzwiowe może znacząco pogorszyć funkcjonalność pomieszczeń w mieszkaniu czy domu. Przede wszystkim drzwi powinny otwierać się w taki sposób, by nie ograniczać możliwości aranżacyjnych i by było komfortowe w swoim użytkowaniu.

Wybierając kierunek otwierania drzwi mamy do wyboru:

 • drzwi otwierane do środka,
 • drzwi otwierane na zewnątrz.

Drzwi otwierane do środka ułatwiają łatwe wejście do pomieszczenia, dlatego najczęściej stosowane są jako drzwi do pomieszczeń. Ze względu na ich bezproblemowe otwieranie raczej nie są polecane jako drzwi zewnętrzne.

Drzwi otwierane na zewnątrz otwierają się na zewnątrz, czyli “do Ciebie". Utrudniają one szybkie wejście do pomieszczenia, dlatego częściej są stosowane w przypadku drzwi zewnętrznych. Takie drzwi wejściowe otwierane w stronę zewnętrzną są po prostu bezpieczniejszą opcją. Montaż takich drzwi jednak czasem nie jest możliwy ze względów prawnych, gdyż znacząco zmniejszają one szerokość dróg ewakuacyjnych. Taki aspekt szczególnie warto wziąć pod uwagę, jeśli jesteśmy deweloperami, gdyż zamontowanie w kilkudziesięciu mieszkaniach odwrotnego kierunku otwierania drzwi, może spowodować ogromne koszty związane z koniecznością ich wymiany.

drzwi wejściowe przedpokój jasne wnętrze światło 

Rodzaje drzwi – podsumowanie

Ze względu na kierunek otwierania drzwi oraz sposób ich otwierania można wyróżnić:

 • drzwi prawe otwierane na zewnątrz,
 • drzwi prawe otwierane do środka,
 • drzwi lewe otwierane na zewnątrz,
 • drzwi lewe otwierane do środka.

 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi?

Wiedząc już, jak wyglądają drzwi prawe i lewe, a także otwieranie do środka i na zewnątrz, można przejść do decyzji, jaki model wybrać. Co warto wziąć pod uwagę?

 • Możliwe zachodzenie się drzwi na siebie – czasem otwory drzwiowe mieszkania czy domu są umiejscowione w taki sposób, że nieprawidłowy wybór drzwi spowoduje ich nachodzenie na siebie. W takim przypadku ich zamykanie może być bardzo uciążliwe, gdyż będzie wymagać poruszania dwoma skrzydłami.
 • Jeśli drzwi wewnętrzne są otwierane do środka, to będą zmniejszać powierzchnię użytkową pomieszczenia. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku, gdy pokoje są małe. Jeśli metraż mieszkania jest niewielki, to powinniśmy raczej postawić na drzwi otwierane na zewnątrz, które nie będą wpływać na zmniejszenie metrażu użytkowego.
 • Drzwi zewnętrzne w budynkach muszą spełniać wspomniane już w artykule regulacje prawne. Po ich otwarciu szerokość drogi ewakuacyjnej musi być zgodna z przepisami. Jeśli klatka schodowa nie jest szeroka, to należy zdecydować się na drzwi, które otwierają się do środka.

Drzwi-pasywne-Internorm_064MC

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności