Jak liczyć komory w oknach?

Kupując okno zwykle otrzymujemy informację producenta o liczbie komór w profilu. Komory spełniają trzy podstawowe zadania: największa z nich zwykle wzmocniona jest specjalnym wkładem usztywniającym konstrukcję. Komora zewnętrzna służy do odwodnienia, stąd umieszczone w niej otwory.

Kupując okno zwykle otrzymujemy informację producenta o liczbie komór w profilu. Komory spełniają trzy podstawowe zadania: największa z nich zwykle wzmocniona jest specjalnym wkładem usztywniającym konstrukcję. Komora zewnętrzna służy do odwodnienia, stąd umieszczone w niej otwory. Pozostałe komory pełnią rolę izolacji i decydują o tym, czy okno jest ciepłe czy zimne, co wprost przekłada się na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie. Zatem im więcej komór, tym mniejsze obawy o zużycie energii. Natomiast jak we wszystkim trzeba zachować umiar.

Oczywiście liczenie komór jest utrudnione ze względu na fakt, że są one zamkniętą częścią okna i nie mamy do nich dostępu. Gdybyśmy jednak przecięli ramę czy skrzydło moglibyśmy policzyć je w przekroju prostopadłym do powierzchni profili:

  • w przypadku  ram  - w przekroju  umiejscowionym około 10 mm od podstawy ramy,
  • w przypadku skrzydła - w przekroju umiejscowionym około 10 mm od osadzenia okucia obwiedniowego (w kierunku osadzenia szyby),
  • w przypadku słupków - w przekroju umiejscowionym około 10 mm od osi symetrii.

Okna pięciokomorowe uznaje się za bardzo dobry standard poniżej którego nie warto schodzić. 

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności