Dwukolorowe okna – czy warto je kupować?

Wiele osób nie może znaleźć spójnej koncepcji na to, jaki kolor okien wybrać. Bardzo często wygląd i kolorystyka elewacji różnią się od tego, co planujemy zrobić wewnątrz budynku. W celu idealnego współgrania ramy okiennej zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz budynku producenci okien przygotowali okna dwukolorowe, które pozwalają na doskonałe dopasowanie okna do wnętrza i elewacji.

Okna dwukolorowe – jak wyglądają?

  1. Najczęstsze połączenia w przypadku okien dwukolorowych
  2. Czy okna dwukolorowe są droższe?
  3. Co wybrać - okna dwukolorowe czy jednokolorowe?

Okna dwukolorowe – jak wyglądają?

Okna dwukolorowe to okna, które na zewnątrz i wewnątrz mają inny kolor ramy okiennej. Przykładowo, jeśli w projekcie domu rama okienna miała dębowy kolor, a wewnątrz projektant planuje minimalistyczne wnętrze off-white, w którym drewno zaburzy koncepcję wyłącznej bieli, to klient może zamówić okno dwukolorowe, które z zewnątrz będzie dębowe, a wewnątrz będzie białe. Rozwiązanie banalne, a jakże efektywne!

Najczęstsze połączenia w przypadku okien dwukolorowych
Ze względu na to, że okna dwukolorowe cieszą się rosnącą popularnością, to producenci już od kilku lat zauważają pewne trendy w wyborze okien dwukolorowych. Do najczęstszych zestawień kolorystycznych należą:

  • biel i drewno – taka koncepcja idealnie wpisuje się w stylistykę wnętrz skandynawskich, w których białe tło przełamane jest drewnem. Choć przy zamkniętej ramie biel będzie wtapiać się w jasne ściany, to przy otwartym ułożeniu drewno stworzy wspaniały dodatek kolorystyczny, który będzie doskonale pasował do skandynawskiej stylistyki.
  • czerń i drewno – połączenie kolorystyczne, które najczęściej wykorzystywane jest przy wykończeniu loftowych, industrialnych i modernistycznych projektów domów. Dwukolorowe okna w odcieniu drewna i czerni doskonale uzupełniają surowy klimat takich projektów.
  • białe na zewnątrz i kolorowe wewnątrz – choć taka propozycja może wydawać się nieco ekstrawagancka, to kolorowa rama okienna może być doskonałym uzupełnieniem koncepcji wnętrza. Najczęściej takie dwukolorowe okna wybierane są do pokojów dziecięcych lub/i etnicznych salonów, w których kolory odgrywają "pierwsze skrzypce"...

nakładka aluminiowa na okno drewniane HF 410

Czy okna dwukolorowe są droższe?

Dwukolorowe okna są około 20/30% droższe niż klasyczne białe ramy okienne. Czasem zdarza się jednak, że okna dwukolorowe są tańsze niż jednokolorowe. Takie sytuacje dzieją się w przypadku, gdy jednokolorowe okno ma mieć niecodzienny kolor, np. błękitny, a dwukolorowe ma zostać stworzone z bardziej popularnych barw np. bieli i antracytu.

Cena okna dwukolorowego zależy więc także o niestandardowości wybranych kolorów. Im bardziej niestandardowy kolor okna zostanie wybrany, tym wyższa będzie cena ramy dwukolorowej.

Co wybrać - okna dwukolorowe czy jednokolorowe?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Bezsprzecznie można stwierdzić, że dwukolorowe ramy okienne pozwalają na znacznie wyższy poziom estetyki. Kolor okna może idealnie zgrać się zarówno z elewacją, jak i wnętrzami budynku. Jednak tanie rozwiązanie po prostu nie zawsze jest konieczne. Czasem jednokolorowe białe okno będzie równie dobrym rozwiązaniem, co okno dwukolorowe - wszystko zależy od projektu domu.

Podejmując decyzję dotyczącą tego, czy wybrać jednokolorowe czy dwukolorowe okno, warto pamiętać o kosztach związanych z zakupem ramy. W przypadku okien dwukolorowych ich cena będzie zazwyczaj wyższa, więc warto zadać sobie pytanie, czy i jak bardzo dwukolorowe okno wpłynie na podniesienie estetyki budynku. Jeśli różnica będzie nieznaczna, to lepszym rozwiązaniem będą tańsze jednokolorowe modele.

okna drewniane Internorm

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności