Drzwiczki dla kota lub psa – cena, montaż i rodzaje

Drzwiczki dla psów i kotów stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Moda na takie rozwiązania przyszła do nas z zachodu, jednak ma spore uzasadnienie, gdyż pozwala ukochanym czworonogom wejść i wyjść do domu dokładnie wtedy, gdy tego potrzebują. Właściciel nie musi zbędnie angażować się w tak trywialną czynność. Ze względu na spory popyt na sprzęt producenci coraz intensywniej prześcigają się w technologicznych rozwiązaniach, co utrudnia wybór odpowiedniego otworu. Właśnie dlatego w tym artykule omówimy, jakie rodzaje drzwiczek dla kotów i psów są dostępne na rynku, a także jak wyglądają ich zakresy cenowe.

Drzwiczki dla kota lub psa – rodzaje i ceny

Klapka dla psa lub kota

Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje drzwiczek dla psa lub kota. Najprostsze rozwiązanie to po prostu klapka montowana w drzwiach wejściowych. W tym rozwiązaniu drzwiczki otwierają się w obie strony (wejście oraz wyjście). Najprostszy wariant nie obejmuje regulacji położenia drzwiczek, który umożliwiałby np. zamknięcie klapki. Jest to najtańsze rozwiązanie i taki otwór kosztuje średnio 100 zł. Przy takim rozwiązaniu musimy wziąć pod uwagę, że nie tylko zwierzę może otworzyć klapkę. Klapka dla kota bez regulacji podlega także często podmuchom wiatru, co może być dość uciążliwe dla domowników.

Klapy z regulacją, dzięki którym możemy zablokować wyjście lub wejście pupila, a także zniwelować uderzenia klapki podczas podmuchów wiatru, są nieco droższe i kosztują około 200 zł.

Drzwiczki dla zwierzęcia

Bardziej skomplikowane drzwiczki dla zwierzęcia pozwalają na szereg regulacji. Zazwyczaj w standardowym wariancie występuję 4 rodzaje zamknięcia:

●        drzwi zabezpieczają przed wejściem, lecz umożliwiają wyjście zwierzęcia;

●        drzwi zezwalają na wejście zwierzęcia, lecz nie pozwalają na jego wyjście;

●        drzwiczki umożliwiają przejścia obustronne (wyjście/wejście);

●        drzwi są zamknięte.

Ze względu na bardziej skomplikowany system, takie drzwiczki dla psa lub kota są droższe i ich cena wynosi około 250-300 zł.

Drzwiczki dla psów i kotów z czytnikiem mikrochipów

Najnowocześniejszym rodzajem drzwiczek dla zwierząt są drzwiczki dla kota z czytnikiem mikrochipów. To rozwiązanie na problem, który dotyka wielu posiadaczy otworów z wejściem dla kota – wchodzenie do domu innych zwierząt. Jeśli właściciel pupila nie chce wpuszczać wszystkich kotów i psów z okolicy do swojego mieszkania, to dobrym rozwiązaniem będzie przejście z czytnikiem mikrochipów.

Mikrochip należy umieścić przy obroży zwierzęcia. Po podejściu do klapki czytnik odczyta mikrochip, a drzwiczki automatycznie się otworzą. Jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu tylko wybrany zwierzak będzie mógł wejść do domu. Jeśli nie jest przyzwyczajony do noszenia obroży, to lepszym wyborem będą drzwiczki na czujnik podczerwieni.

Takie nowoczesne klapy mieszczą się już w najwyższym progu cenowym i ich zakup kosztuje około 400 zł.

dom stodoła

Gdzie można zamontować drzwiczki dla kota?

Większość drzwi dla kota i psa można zamontować we wszystkich rodzajach materiałów: drewno, metal, mur czy szkło. To oznacza, że klapka może być zamontowana w materiale drzwi wejściowych, oknie czy ścianie.

Najczęściej osoby decydują się na montaż w drzwiach lub oknie, gdyż wymaga on po prostu mniejszych nakładów finansowych i czasu.

 

Jak wybrać drzwi dla psa lub kota?

Wybór drzwiczek dla zwierzaka powinien być uzależniony od kilku czynników.

Wielkość zwierzęcia

Drzwiczki dla dużych kotów bądź psów są o wiele większe niż klasyczne. Wymiary produktu powinny być dostosowane do wielkości zwierzęcia i to jeden z głównych czynników, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem.

System otwierania / zamykania

Jeśli domownicy nie chcą, by ich dom odwiedzały inne zwierzaki, to warto zadbać o odpowiedni system zamykania produktu. Otwór typu klapka, który otwiera się dwustronnie i w żaden sposób nie jest regulowany, będzie atrakcyjny nie tylko dla domowego pupila, lecz także dla okolicznych psów i kotów.

Miejsce montażu drzwiczek

Przed zakupem produktu warto także zastanowić się, gdzie zamierzamy zamontować otwór. Nie każde drzwi dla kotów są przystosowane do montażu w murze. Jest to w dużym stopniu zależne m.in. od ich grubości. Niektóre modele są zbyt cienkie, by mogły zostać poprawnie i bezproblemowo zamontowane w murze.

drzwi wejściowe przedpokój jasne wnętrze światło

Jak zamontować drzwiczki dla kota?

Krok 1: Przygotuj drzwi wejściowe bądź okno do montażu otworu.

Najczęściej w opakowaniu drzwiczek dla psów i kotów będzie znajdować się szablon, który pozwoli na dokładne odrysowanie wymaganego otworu. Jeśli jednak pudełko nie zawiera takiego szablonu, to należy przyłożyć drzwiczki do miejsca, gdzie będą montowane, i zakreślić ich obrys. Warto zadbać o to, by wysokość dolnej klapki była dopasowana do wielkości zwierzaka. Najczęściej zaleca się montowanie klapki na wysokości około 15 cm nad podłożem.

Krok 2: Piłowanie otworu

Z pomocą piły lub brzeszczotu wytnij otwór według ustalonych zarysów. Po wycięciu otworu wszelkie krawędzie należy wygładzić papierem ściernym.

Krok 3: Montaż klapki dla kota

W pierwszej kolejności należy włożyć wewnętrzną i zewnętrzną część drzwiczek, a następnie za pomocą elementów mocujących osadzić produkt w otworze.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności