Drzwi harmonijkowe – budowa, montaż, rodzaje, koszty

21 września 2021

Drzwi przesuwne harmonijkowe zyskują coraz większą popularność wśród projektantów wnętrz. Nie ma w tym nic dziwnego – doskonale wpisują się w trend minimalistycznego designu oraz nie zajmują dużo miejsca. Jako drzwi wewnętrzne pozwalają na wygodne wydzielenie w przestrzeniach typu open-space, a w przypadku zewnętrznych rozwiązań mogą pełnić funkcję składanej ściany, która po złożeniu pozwala na wspaniałe obcowanie z naturą.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jak zbudowane są drzwi składane harmonijkowe? Konstrukcja drzwi łamanych

Budowa drzwi harmonijkowych składa się z dwóch części: skrzydła rozwieralnego oraz skrzydeł harmonijkowych. Panele drzwi harmonijkowych przemieszczają się na tzw. wózkach jezdnych, czyli na specjalnych mechanizmach prowadnic (zamocowanych na górze oraz dole okucia), które składają drzwi w harmonijkę.

 

Panele okien harmonijkowych mogą mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. W zależności od wybranego rozwiązania drzwi harmonijkowe mogą składać się od dwóch do kilkunastu paneli. Najczęściej spotkane modele drzwi harmonijkowych składają się jednak z maksymalnie ośmiu skrzydeł – modele złożone z większej liczby są zwykle produktem stworzonym na specjalne zamówienie. Takie drzwi niestandardowe są dość drogą inwestycją. Panele drzwi połączone są ze sobą za pomocą specjalnych kątowników, które są dopasowane do materiału ościeżnic.

Konstrukcja drzwi harmonijkowych jest dość trudna, dlatego nie są one zbyt popularne wśród polskich producentów.

 

Jaki otwór pod drzwi harmonijkowe? Jaki wymiar paneli składanych wybrać?

Standardowe drzwi harmonijkowe mają światło przejścia około 80 cm oraz wysokość około 200 cm, jednak szerokość oraz wysokość może znacząco różnić się w zależności od wybranego modelu. W przypadku skrzydeł, ich szerokość najczęściej wynosi około 10 cm, a grubość od 5 do 10 cm. Nieco większą szerokość mają drzwi harmonijkowe szklane – to rozwiązanie pozwala na zastosowanie lameli ze szkła o szerokości do około 80 cm.

 

Większość producentów oferuje drzwi harmonijkowe na wymiar, co pozwala na ich idealne dopasowanie, nawet gdy otwór drzwiowy ma niestandardowe wymiary.

Czy można skrócić drzwi harmonijkowe?

Drzwi łamane pozwalają na dość łatwe samodzielne modyfikacje. Jeśli nie są wykonane ze szkła, możesz dość łatwo samodzielnie skrócić drzwi harmonijkowe. Skracanie nie zajmie dużo czasu, a do jego wykonania będzie potrzebna pilarka ręczna z ostrą tarczą oraz papier ścierny. Za pomocą tych narzędzi możesz skrócić krawędzie dolnych paneli, tak by stworzyć idealnie pasujące drzwi harmonijkowe.

 

Skracanie może także obejmować zmiany w szerokości nie tylko lameli, lecz także prowadnicy. Na szczęście to zadanie także nie należy do trudnych. Wystarczy przy pomocy tych samych narzędzi skrócić prowadnicę drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych harmonijkowych.

Jak zamontować drzwi harmonijkowe?

Przesuwne okna harmonijkowe są łatwe w montażu, lecz, jak przy każdej czynności, przyda się parę wskazówek.

  1. Montaż drzwi harmonijkowych zacznij od zmierzenia otworu wnęki. Upewnij się, że szerokość oraz wysokość drzwi odpowiada przestrzeni wnęki.
  2. Jeśli wszystkie wymiary są poprawne, przykręć prowadnicę górną do ściany.
  3. Posmaruj rolki skrzydeł drzwiowych klejem, a następnie umieść rolki drzwi w górnej prowadnicy.
  4. Do zestawu większość producentów dołącza klipsy, na których umieszcza się prowadnicę dolną, po której suną drzwi harmonijkowe. Montaż klipsów zazwyczaj opiera się na przykręceniu ich do ościeżnicy, co jest kolejnym krokiem instrukcji montażu drzwi harmonijkowych.
  5. Wprowadź dolną prowadnicę drzwi na klipsy osadzone pionowo na ościeżnicy.

Składano-przesuwne drzwi harmonijkowe – rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych modeli drzwi harmonijkowych. Możemy je podzielić ze względu na ich rodzaj przejrzystości, zastosowanie oraz materiał wykonania.

Drzwi harmonijkowe – rodzaje ze względu na poziom przejrzystości

  • drzwi harmonijkowe pełne – ten rodzaj drzwi łamanych nie posiada żadnych przeszkleń; najczęściej wykorzystywany jest przy urządzaniu niewielkich pomieszczeń; dzięki nim możliwe jest osiągnięcie prywatności, bez straty przestrzeni;
  • okna harmonijkowe – drzwi składano-przesuwne, których panele wykonane są ze szkła – jest to jeden z bardziej efektownych systemów drzwiowych; doskonale sprawdzą się w aranżacji przestrzeni otwartych; pozwalają na odpowiednie wygłuszenie pomieszczeń, bez optycznego zamykania przestrzeni; coraz częściej wykorzystywane w aranżacji pomieszczeń biurowych oraz przy wyborze drzwi tarasowych.

Drzwi harmonijkowe – rodzaje ze względu na zastosowanie

  • drzwi harmonijkowe wewnętrzne – alternatywa dla tradycyjnych drzwi; najczęściej wykorzystywane są w aranżacji małych mieszkań. Nie zabierają przestrzeni, lecz pełnią te same funkcje, co drzwi tradycyjne; dają poczucie prywatności, a droższe modele oferują także funkcje wygłuszające; ze względu na często spotykany mały metraż łazienek w polskich mieszkaniach, wiele producentów oferuje odporne drzwi harmonijkowe do prysznica;
  • drzwi harmonijkowe zewnętrzne – drzwi łamane pozwalają na połączenie przestrzeni pomieszczenia mieszkalnego z ogrodem, co zapewnia doskonałe wrażenia estetyczne; drzwi harmonijkowe tarasowe pozwalają na zintegrowanie ogrodu z częścią mieszkalną.

Drzwi harmonijkowe – rodzaje ze względu na materiał wykonania skrzydeł

  • drzwi harmonijkowe z tworzywa sztucznego – wykonane najczęściej z materiału PVC lub polistyrenu. Ze względu na duże możliwości barwienia materiału dostępne są w niemal każdym kolorze. Niskie koszty produkcji sprawiają, że są to bardzo tanie drzwi harmonijkowe;
  • drzwi harmonijkowe drewniane – do ich wykonania wykorzystywane jest suche drewno. Zapewniają najwyższą trwałość produktu, lecz są także zdecydowanie droższe w porównaniu do harmonijkowych drzwi z PVC. Sprawdzą się w aranżacji klasycznych pomieszczeń;
  • drzwi harmonijkowe z materiału drewnopodobnego – wykonane z płyt wiórowych. Imitują harmonijkowe drewniane drzwi łamane, lecz mają zdecydowanie niższą cenę. Dość dobrze odtwarzają wygląd naturalnego drewna, lecz są mniej trwałe;
  • okna harmonijkowe (drzwi harmonijkowe z panelami szklanymi) – najdroższe drzwi harmonijkowe, lecz także zdecydowanie najbardziej efektowne. Okna harmonijkowe tworzą niesamowity efekt otwartej przestrzeni, dlatego są to jedne z chętniej stosowanych drzwi zewnętrznych w domach willowych.

Jakie szkło do okna harmonijkowego wybrać?

Wybór szkła do okna harmonijkowego powinien być przede wszystkim uzależniony od tego, gdzie będą znajdować się drzwi łamane. Jeśli harmonijkowe drzwi mają służyć jako drzwi wewnętrzne, wówczas wybór szkła do okna harmonijkowego jest ogromny.

 

Okna harmonijkowe, służące jako drzwi do salonu czy sypialni, mogą być wykonane m.in. ze szkła satynowego lub matowego, które dają bardzo neutralny, półprzezroczysty efekt przejrzystości. Jeśli natomiast celem jest wzmożenie prywatności w pomieszczeniu, dobrym pomysłem może być okno harmonijkowe wykonane ze szkła mrożonego lub kolorowego. Bardzo efektownym rozwiązaniem może być także harmonijkowe okno łamane z lustra weneckiego.

 

W przypadku montażu okna harmonijkowego jako drzwi tarasowych, wybór jest nieco bardziej ograniczony ze względu na przepisy prawa polskiego. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych budynku z dn. 12 IV 2002 r. nakazuje, by wszelkie oszklenia w budownictwie, wykonane były z tzw. szkła bezpiecznego. W związku z tym rozporządzeniem do budowy skrzydeł okna harmonijkowego można wykorzystać wyłącznie: szkło hartowane, szkło klejone oraz laminowane hartowane.

Bezpieczne okno harmonijkowe będzie więc wykonane ze szkła zwykłego hartowanego VSG lub VSG ESG. Kolejność tych rodzajów szkła nie jest przypadkowa. Okno harmonijkowe ze szkła hartowanego jest zdecydowanie bardziej odporne na wszelkie uderzenia mechaniczne niż tradycyjne szkło. Jest to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów szyb, lecz modele VSG i VSG ESG zapewniają wyższe standardy bezpieczeństwa.

Okna harmonijkowe na taras ze szkła VSG są antywłamaniowe. Szyba klejona jest z kilku warstw, co niemal eliminuje ryzyko przebicia się przez nią ostrym przedmiotem przez złodzieja. Takie okna harmonijkowe są dość często wykorzystywane w przypadku dekoracji ekspozycji sklepowych, gdyż w przeciwieństwie do laminowanych wersji, w przypadku pęknięcia nie rozpryskują się na drobne kawałki, lecz zachowują swoją formę.

 

Jeśli chodzi o kwestie estetyczne – okna harmonijkowe ze szkła laminowanego mogą być zakupione w różnych wersjach kolorystycznych, natomiast bezpieczniejsze modele są zwykle dostępne wyłącznie w wersji przezroczystej lub mlecznej.

Komu i gdzie najbardziej przydadzą się drzwi harmonijkowe?

Ogromną zaletą, którą mają drzwi harmonijkowe, jest niski próg. Łamane drzwi harmonijkowe pozwalają na wykonanie niemal niewyczuwalnego progu, co podnosi znacząco komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo pomieszczeń. Jest to szczególnie ważna cecha, którą docenią osoby starsze oraz rodzice małych dzieci.

 

Ze względu na szereg możliwości produkcyjnych drzwi harmonijkowe sprawdzą się zarówno jako drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Największy efekt natomiast tworzą okna harmonijkowe osadzone w pobliżu pięknego ogrodu. Dzięki drzwiom harmonijkowym można w bardzo efektowny sposób połączyć wnętrza domu z ogrodem. Ze względu na wysokie walory estetyczne, coraz częściej drzwi harmonijkowe są także luksusowym elementem loggii, basenów czy restauracji.

Ile kosztują drzwi harmonijkowe?

Drzwi harmonijkowe mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, a od tego także zależy ich cena. Drzwi harmonijkowe mogą kosztować od nawet 100 zł do kilku tysięcy. Najtańsze są drzwi harmonijkowe z materiału PVC, a najdroższe okna harmonijkowe z wysokiej jakości szkła VSG ESG.

Co więcej, na koszt drzwi harmonijkowych wpływa także ich funkcjonalność – czy został w nich użyty zamek, a jeśli tak, to jakiej jakości. Najwięcej kosztują szybkie zamki z zabezpieczeniami antywłamaniowymi.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: