Domy z prefabrykatów – co to jest, wady i zalety

W Polsce buduje się około 100 tysięcy domów rocznie, z czego znaczną większość stanowią domu murowane. Murowany dom ma u nas opinię niezniszczalnej konstrukcji, która zapewnia najwyższą jakość budynku, a okazuje się, że takie obiegowe stanowisko niekoniecznie jest zgodne z prawdą. Podczas budowy tradycyjnego domu istnieje ogromne ryzyko popełnienia szeregu błędów budowlanych, a do tego wszystkiego dochodzą także rosnące z roku na rok koszty robocizny. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem są domy z prefabrykatów, które w znacznym stopniu nie powstają na placu budowy, lecz w fabryce.

W tym artykule zajęliśmy się kompletnym omówieniem domów prefabrykowanych. Dowiesz się z niego m.in.:

 • Czym są właściwie domy prefabrykowane?
 • Jakie wady i zalety ma dom z prefabrykatów?
 • Co lepiej wybrać – dom z prefabrykatów czy murowany?
 • Ile kosztuje dom z prefabrykatów?

Dom prefabrykowany – co to jest?

Dom z prefabrykatów to dom, który powstaje w wyniku połączenia na placu budowy gotowych półproduktów (prefabrykatów). W fabryce produkowane są większe elementy konstrukcyjne, takie jak: ściany czy stropy. Ze względu na to, że produkcja gotowych elementów jest wykonywana w zakładzie wytwórczym, to jest ona niezależna od warunków pogodowych. Umożliwia to stawianie domu nawet w chłodniejsze miesiące, gdyż po dowiezieniu modułów na plac budowy, właściwa budowa domu trwa od dwóch do trzech dni!

Z czego wykonane są moduły?

Moduły do budowy domu różnią się pod względem budowy. Najczęściej ich szkielet stanowi stalowa lub drewniana rama, która wypełniona jest odpowiednim materiałem izolacyjnym (np. wełną lub styropianem) i materiałem dźwiękoszczelnym, a całość zabudowana jest płytami budowlanymi.

renowacja termomodernizacja okien i drzwi czyste powietrze

Domy modułowe – wady i zalety

Zalety domów prefabrykowanych:

 • krótki czas budowy – w przypadku tradycyjnego domu czas budowy wynosi od roku do trzech lat, natomiast dom modułowy stawia się w kilka dni! Do tych kilku dni należy doliczyć jedynie czas na wykończenie wnętrz, który z reguły ogranicza się do około trzech miesięcy.
 • budowa odporna na warunki pogodowe – budowa domu modułowego może się odbywać o każdej porze roku.
 • energooszczędność – stworzone fabrycznie moduły do budowy budynku zapewniają lepszą izolację cieplną. Domy modułowe szybciej się nagrzewają, a także wolniej oddają ciepło, dzięki czemu mogą być nawet do 70% tańsze w ogrzewaniu niż domy tradycyjne.
 • gwarancja – modułowe domy są wykonywane przez profesjonalne firmy, dlatego najczęściej obejmuje je nawet 30-letni czas gwarancji. W tym okresie wszelkie uszkodzenia konstrukcji są naprawiane na koszt producenta.
 • czysta posesja – tradycyjne prace budowlane wymagają po swoim zakończeniu gruntownego sprzątania. W przypadku domów modułowych plac budowy pozostaje czysty.
 • brak konieczności zatrudniania inspektora nadzoru budowlanego.


Wady domów z prefabrykatów:

 • wysoki koszt budowy – koszt domów z prefabrykatów jest zazwyczaj znacznie wyższy niż budowanych tradycyjnie budynków;
 • zapłata za dom "z góry" – w przypadku domu modułowego wymagana jest płatność z góry;
 • wymagany odpowiedni dojazd na budowę – nie na każdej działce można zbudować dom z keramzytu. Niezbędny jest odpowiedni dojazd, a także odpowiednio duża powierzchnia działki, która umożliwi swobodne poruszanie się dźwigów z elementami konstrukcyjnymi;
 • przed rozpoczęciem budowy należy określić gdzie, będą położone instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne;
 • konieczność ustalenia dokładnej lokalizacji okien przed rozpoczęciem budowy;
 • mały wybór fachowców na polskim rynku.

Dom murowany czy z prefabrykatów – co wybrać?

Wybór pomiędzy domem z prefabrykatów, a murowanym może nie być taki prosty, gdyż obie technologie mają swoje niekwestionowane zalety, ale także wady.

Dom tradycyjny jest tańszy w wykonaniu, jednak stawia się go nieporównywalnie dłużej, co może skutkować nieprzewidzianymi dodatkowymi kosztami budowy. Po jego budowie wymagane jest gruntowne sprzątanie, jednak w przeciwieństwie do domu z prefabrykatów keramzytowych można go zbudować na każdej działce niezależnie od dojazdu. W kwestii izolacji termicznej może on wykazywać podobne właściwości do domu modułowego, a jego niekwestionowaną zaletą jest dłuższa żywotność.

Domy z keramzytu to szybki sposób na zbudowanie domu, lecz czy na pewno ekonomiczny? Budowa takiego domu jest nieporównywalnie droższa, a mimo to, taki budynek ma znacznie krótszą żywotność. Co więcej, jest on mniej odporny na wszelkie zalania, a w przypadku konstrukcji z wełny mineralnej i drewna zdecydowanie szybciej ulega spaleniu.

dom z basenem

Ile kosztują nowoczesne domy z prefabrykatów?

Cena za wybudowanie domu w technologii modułowej wynosi od 2000 do 3500 zł netto/1 m2. Dla porównania cena domu murowanego wynosi od 1000 do około 1800 zł w stanie surowym.

Koszty całkowite obu domów mogą jednak nieznacznie różnić się w rozliczeniu końcowym, gdyż dłuższy czas budowy domu w technologii murowanej wiąże się z niespodziewanymi kosztami dodatkowymi.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności