Dom z bali – ile kosztuje i czy może być to całoroczne?

Drewniane domy znów wkradają się do łask polskiego budownictwa. Jednak coraz więcej osób nie jest zainteresowanych klasycznymi domami z drewna, lecz projektami domów z bali. Takie projekty kojarzą się głównie zabudowaniom w terenach górskich, lecz ten trend szerzony jest też z dala od wysokogórskich przestrzeni. Trend ten idealnie nawiązuje do naturalistycznego budownictwa, a także jest zgodny z proekologicznymi ruchami. Jakie są wady i zalety domu z bali? Ile kosztuje jego budowa i czy taki dom z bali może być całoroczny? Na te wszystkie pytania – i nie tylko – odpowiedzi umieściliśmy w poniższym artykule.

Budowa domu z Bali – czy każdy może zbudować swój drewniany domek?

Domy z bali mają swój specyficzny wygląd – jedni go kochają, inni nieco mniej, lecz może on znacząco wpływać na charakter przestrzeni znajdującej się dookoła budynku. Chcąc więc wybudować domek z bali, najpierw należy zapoznać się z MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Jeśli projekt domu z bali nie będzie zaburzać planu zagospodarowania przestrzeni, to można przystąpić do przygotowania terenu pod budowę. Przygotowanie terenu pod budowę domu z bali nie różni się niczym od przygotowania terenu pod klasyczne budowy domu. Pod dom z bali najczęściej wylewa się płytę fundamentową z rozproszonym zbrojeniem bądź stalowymi prętami. Bale pod dom są przygotowywane zgodnie z projektem w zakładzie produkcyjnym. Budowa domu z bali trwa krócej, gdyż ułożenie bali trwa maksymalnie kilka tygodni.

Ile kosztuje dom z bali?

Projekty domów z bali są jednymi z najdroższych możliwych inwestycji budowlanych. Domy z bali są znacznie droższe niż zwykłe domy z drewna. Na cenę wpływa fakt, że głównym materiałem konstrukcji jest lite drewno w dużych kawałkach. Co więcej, aby drewno było legalne, powinno mieć certyfikat CE. Dodatkowo koszty podnosi potrzeba zatrudnienia specjalistycznej ekipy, która dokona odpowiedniego montażu budynku.

Średnia cena domu z bali w stanie surowym zamkniętym o powierzchni około 150 m2 będzie przekraczać nawet pół miliona. Jest to około 30-40% więcej niż koszt tradycyjnej zabudowy.

Wybór drewna na dom z bali – które drewno wybrać?

Domy z bali różnią się od siebie ceną w zależności również od tego, z jakiego drewna zostały wykonane. Najtaniej wychodzi dom z bali wykonany z drewna sosnowego, gdyż bale sosnowe kosztują około 1700-2300 zł/m3. Dość tanie są także drewna świerkowe i jodłowe, które odpowiednio kosztują od 1600 do 2800 zł/m3. Droższymi rozwiązaniami są domy z bali wykonane z drewna modrzewiowego bądź cedrowego. Za modrzew zapłacimy od 2300 do 3000 zł/m3, natomiast za cedrowe drewno nawet do 3500 zł/m3.

Domy z bali całoroczne – czy klimat w Polsce na to pozwala?

Wśród powszechnej opinii osób niezwiązanych z branżą budowlanką rozpowszechniony jest bardzo krzywdzący mit jakoby projekty domów z bali nie nadawały się jako inwestycje całoroczne. Taki budynek może być jak najbardziej używany przez cały rok. Prawidłowo ocieplony dom z bali może być używany przez cały rok.

Mitem są także wyższe koszty ogrzewania, gdyż projekty domów z bali dobrze izolują ciepło przed ucieczką z wewnątrz budynku.

Jakie wady i zalety mają domy z bali?

Wady domków z bali:

●        Projekty domów z bali nie mogą być realizowane w każdym terenie. Zabudowa powinna pasować do otaczającej scenerii, dlatego czasem plany zagospodarowania przestrzennego mogą skutecznie uniemożliwić możliwość posiadania domku z bali.

●        Zniechęcające do projektów z bali mogą być także wysokie koszty budowy.

●        Domki z bali mogą osiadać. Drewno przystosowuje poziom swojej wilgotności do otoczenia i „pracuje” przez około dwa lata z suchych bali, a z bali mokrych nawet do 5 lat. Zbyt sztywne połączenia mogą doprowadzić więc do zniszczenia konstrukcji, gdyż dom z mokrych bali może osiąść nawet 12 cm po dwóch latach „pracy”!

●        Domy z bali powinny być budowane przez wyspecjalizowane ekipy budowlane. W Polsce wciąż niewiele firm budowlanych chce realizować domy z takiego projektu, dlatego możesz mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej firmy.

●        Konieczność impregnacji domu co 5-10 lat.

Zalety domów z bali:

●        Szybka budowa domu. Domy z bali można wybudować nawet w kilka tygodni.

●        Obiekt budowlany z bali jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjne murowane projekty.

●        Znakomita akustyka i przyjemny mikroklimat we wnętrzu domu.

Domy drewniane z bali – czy warto inwestować w taki rodzaj zabudowy?

Z pewnością dom z bali posiada swój unikalny mikroklimat i wygląd. Jest to także bardzo dobra alternatywa dla osób, które dbają o proekologiczne rozwiązania budowlane, jednak takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Jest to przede wszystkim drogi rodzaj zabudowy budowlanej i wymaga regularnej impregnacji.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności