Dom z bali – ile kosztuje i czy może być to całoroczne?

15 grudnia 2021

Drewniane domy znów wkradają się do łask polskiego budownictwa. Jednak coraz więcej osób nie jest zainteresowanych klasycznymi domami z drewna, lecz projektami domów z bali. Takie projekty kojarzą się głównie zabudowaniom w terenach górskich, lecz ten trend szerzony jest też z dala od wysokogórskich przestrzeni. Trend ten idealnie nawiązuje do naturalistycznego budownictwa, a także jest zgodny z proekologicznymi ruchami. Jakie są wady i zalety domu z bali? Ile kosztuje jego budowa i czy taki dom z bali może być całoroczny? Na te wszystkie pytania – i nie tylko – odpowiedzi umieściliśmy w poniższym artykule.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Budowa domu z Bali – czy każdy może zbudować swój drewniany domek?

Domy z bali mają swój specyficzny wygląd – jedni go kochają, inni nieco mniej, lecz może on znacząco wpływać na charakter przestrzeni znajdującej się dookoła budynku. Chcąc więc wybudować domek z bali, najpierw należy zapoznać się z MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Jeśli projekt domu z bali nie będzie zaburzać planu zagospodarowania przestrzeni, to można przystąpić do przygotowania terenu pod budowę. Przygotowanie terenu pod budowę domu z bali nie różni się niczym od przygotowania terenu pod klasyczne budowy domu. Pod dom z bali najczęściej wylewa się płytę fundamentową z rozproszonym zbrojeniem bądź stalowymi prętami. Bale pod dom są przygotowywane zgodnie z projektem w zakładzie produkcyjnym. Budowa domu z bali trwa krócej, gdyż ułożenie bali trwa maksymalnie kilka tygodni.

Ile kosztuje dom z bali?

Projekty domów z bali są jednymi z najdroższych możliwych inwestycji budowlanych. Domy z bali są znacznie droższe niż zwykłe domy z drewna. Na cenę wpływa fakt, że głównym materiałem konstrukcji jest lite drewno w dużych kawałkach. Co więcej, aby drewno było legalne, powinno mieć certyfikat CE. Dodatkowo koszty podnosi potrzeba zatrudnienia specjalistycznej ekipy, która dokona odpowiedniego montażu budynku.

Średnia cena domu z bali w stanie surowym zamkniętym o powierzchni około 150 m2 będzie przekraczać nawet pół miliona. Jest to około 30-40% więcej niż koszt tradycyjnej zabudowy.

Wybór drewna na dom z bali – które drewno wybrać?

Domy z bali różnią się od siebie ceną w zależności również od tego, z jakiego drewna zostały wykonane. Najtaniej wychodzi dom z bali wykonany z drewna sosnowego, gdyż bale sosnowe kosztują około 1700-2300 zł/m3. Dość tanie są także drewna świerkowe i jodłowe, które odpowiednio kosztują od 1600 do 2800 zł/m3. Droższymi rozwiązaniami są domy z bali wykonane z drewna modrzewiowego bądź cedrowego. Za modrzew zapłacimy od 2300 do 3000 zł/m3, natomiast za cedrowe drewno nawet do 3500 zł/m3.

Domy z bali całoroczne – czy klimat w Polsce na to pozwala?

Wśród powszechnej opinii osób niezwiązanych z branżą budowlanką rozpowszechniony jest bardzo krzywdzący mit jakoby projekty domów z bali nie nadawały się jako inwestycje całoroczne. Taki budynek może być jak najbardziej używany przez cały rok. Prawidłowo ocieplony dom z bali może być używany przez cały rok.

Mitem są także wyższe koszty ogrzewania, gdyż projekty domów z bali dobrze izolują ciepło przed ucieczką z wewnątrz budynku.

Jakie wady i zalety mają domy z bali?

Wady domków z bali:

●        Projekty domów z bali nie mogą być realizowane w każdym terenie. Zabudowa powinna pasować do otaczającej scenerii, dlatego czasem plany zagospodarowania przestrzennego mogą skutecznie uniemożliwić możliwość posiadania domku z bali.

●        Zniechęcające do projektów z bali mogą być także wysokie koszty budowy.

●        Domki z bali mogą osiadać. Drewno przystosowuje poziom swojej wilgotności do otoczenia i „pracuje” przez około dwa lata z suchych bali, a z bali mokrych nawet do 5 lat. Zbyt sztywne połączenia mogą doprowadzić więc do zniszczenia konstrukcji, gdyż dom z mokrych bali może osiąść nawet 12 cm po dwóch latach „pracy”!

●        Domy z bali powinny być budowane przez wyspecjalizowane ekipy budowlane. W Polsce wciąż niewiele firm budowlanych chce realizować domy z takiego projektu, dlatego możesz mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej firmy.

●        Konieczność impregnacji domu co 5-10 lat.

Zalety domów z bali:

●        Szybka budowa domu. Domy z bali można wybudować nawet w kilka tygodni.

●        Obiekt budowlany z bali jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjne murowane projekty.

●        Znakomita akustyka i przyjemny mikroklimat we wnętrzu domu.

Domy drewniane z bali – czy warto inwestować w taki rodzaj zabudowy?

Z pewnością dom z bali posiada swój unikalny mikroklimat i wygląd. Jest to także bardzo dobra alternatywa dla osób, które dbają o proekologiczne rozwiązania budowlane, jednak takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Jest to przede wszystkim drogi rodzaj zabudowy budowlanej i wymaga regularnej impregnacji.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: