Dom pasywny – jakie okna?

Budowa domu pasywnego jeszcze niedawno wydawała się trudnym do osiągnięcia wyzwaniem. Dziś coraz rzadziej wznosi się budynki, których parametry nie spełniają wymogów dotyczących energooszczędności i pasywności. Bardzo ważnymi elementami w takich konstrukcjach są okna. Dowiedz się, jak je wybierać do domów pasywnych.

Dom pasywny – szczelne okna to podstawa!

To właśnie od szczelności stolarki okiennej w znacznej mierze zależy bilans energetyczny budynku. Szacuje się bowiem, że przez okna może „uciekać” nawet 25-40% ciepła. Nie da się więc zbudować domu pasywnego bez prawidłowego wyboru okien. Nie każdy wie jednak, że okna pasywne z założenia nie tylko zabezpieczają budynek przed stratami ciepła, ale również doskonale rozświetlają wnętrza naturalnym światłem słonecznym. Dlatego przy wyborze stolarki warto zwrócić uwagę nie tylko na jej szczelność, ale również dodatkowe parametry, które wpłyną na liczne korzyści z ich użytkowania – zarówno na te ekonomiczne, jak i te dotyczące komfortu przebywania w pomieszczeniach.

Jak wybierać okna do domu pasywnego?

Aby uzyskać pożądane parametry budynku, warto wdrażać założenia pasywności już na etapie projektu. Takie czynniki jak zwarta bryła czy odpowiednie rozmieszczenia i wielkość otworów okiennych i drzwiowych mają duże znaczenie dla późniejszej efektywności energetycznej. Duże przeszklenia warto umieszczać od południowej strony, która jest nasłoneczniona praktycznie przez cały dzień. Dzięki temu okna zadbają o „przechwycenie” odpowiedniej ilości energii ze słońca.

W domu pasywnym duże przeszklenia powinny być od strony południowej
W domu pasywnym duże przeszklenia warto umieścić od strony południowej.

 

Przy wyborze samej stolarki warto zwrócić przede wszystkim uwagę na dwa kluczowe czynniki – Uw i g. Pierwszy jest współczynnikiem przenikania ciepła – im niższą przyjmuje wartość, tym lepiej. Dla domów pasywnych właściwym wyborem będą okna o wartości Uw wynoszącej mniej niż 0,8 W/(m2K)– tłumaczy Dariusz Olszewski, dyrektor sprzedaży Internorm w Polsce.

Na rynku nie brakuje stolarki spełniającej tego rodzaju normy dotyczące izolacyjności – ma je w swojej ofercie między innymi firma Internorm. Współczynnik g określa zaś zdolność do przenikania energii słonecznej przez szyby (inaczej zwany jest faktorem solarnym). Dzięki temu podczas zimniejszych miesięcy okna działają jak dodatkowe ogrzewanie.

Jakość to podstawa

Kupując okna do domu pasywnego, postaw na renomowanych producentów. Inwestycja może okazać się nieco droższa, jednak na pewno będzie znacznie bardziej opłacalna. Uznane marki uczciwie oznaczają parametry swoich okien oraz dbają o najwyższą jakość wykonania, która przełoży się nie tylko na ich skuteczność, ale również trwałość. Nie zapominaj również, że nawet najlepsze okna mogą nie spełnić swojego zadania, jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Dlatego polecamy zakup u dystrybutorów, którzy oferują usługi profesjonalnego montażu.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności