Jakie powinny być okna w domu pasywnym?

Normy budownictwa pasywnego są obecnie mocno wyśrubowane. Dotyczy to również okien, które standardowo wraz z drzwiami stanowią najsłabszy punkty izolacji termicznej budynku. Nie musi tak być, wystarczy zdecydować się na zakup okien pasywnych, odznaczających się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie niższym od 0,8 W/m2K. Wybierając okna do domu pasywnego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego wartość. Jakie rozwiązania i technologie pozytywnie wpływają na pasywność okien?

Potrójne oszklenie

Jeszcze kilkanaście lat temu normę stanowiły na polskim rynku okna z podwójnym oszkleniem. Dziś śmiało możemy uznać je za rozwiązanie przestarzałe, ponieważ wypuszczają na zewnątrz zbyt dużo energii cieplnej. Normy budownictwa pasywnego są w stanie spełnić przede wszystkim okna trzyszybowe tworzące wewnętrzne komory, stanowiące dodatkową izolację. Mogą być one wypełnione powietrzem, jednak lepiej sprawdzają się gazy o odpowiednich właściwościach, między innymi argon i krypton.

Klejenie szyby do ramy okiennej na całym obwodzie

Ważnym elementem okien do domu pasywnego jest łączenie szyb z ramą okienną. Aby osiągnąć maksymalną termoizolację, klejenie szyby powinno odbywać się na całym jej obwodzie. W oknach Internorm odpowiada za to technologia I-tec Oszklenie. Warto nadmienić, że przy okazji przyczynia się ona do lepszego zabezpieczenia budynku przed włamaniem przez próbę wyważenia szyby.

Okna wykorzystujące ciepło promieni słonecznych

W budownictwie pasywnym liczy się każda możliwość oszczędzania energii lub zyskania dodatkowego źródła ciepła. Jedno z takich źródeł stanowią promienie słoneczne, które ogrzewają nasze mieszkania nawet w mroźne dni. Jednak w tym przypadku wspomniane potrójne oszklenie izoluje wnętrze od ich działania. Dlatego w oknach Internorm wykorzystuje się unikatową powłokę SolarXPlus pokrywającą szybę, dzięki czemu do wnętrza dostaje się o 20% więcej ciepła promieni słonecznych.

Prawidłowy montaż okien

Oprócz samych właściwości okien, ogromną rolę odgrywa montaż. Wiodący producenci i dystrybutorzy okien przeprowadzają go na własną rękę, co jest gwarancją, że praca zostanie wykonana fachowo, a okna w pełni wykorzystają swoje termoizolacyjne parametry. Dziś standardem jest montaż trójwarstwowy, który izoluje okna przed wilgocią, stanowi termoizolację, a jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Wielokrotne uszczelnienie

Kolejnym ważnym elementem konstrukcji okien jest ich uszczelnienie. Najlepiej, jeśli skorzysta się z technologii wielowarstwowej. W oknach produkowanych przez firmę Internorm standardem stało się potrójne uszczelnienie, co zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Nowoczesna wentylacja

Aby czuć się w domu komfortowo, oddychać świeżym powietrzem, pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla, wilgoci i zarazków, konieczne jest regularne wietrzenie. W przypadku tradycyjnych okien proces ten prowadzi do ogromnych strat ciepła, nawet jeżeli trwa zaledwie kilka minut. Dlatego lepiej zdecydować się na nowoczesne okna pasywne z technologią I-tec Wentylacja, w których wywietrznik jest wbudowany w ościeżnicę. Wietrzenie może odbywać się przy zamkniętym oknie, co zapewnia stały dostęp świeżego powietrza, a specjalna konstrukcja tego mechanizmu zapobiega utracie ciepła.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności