Dom kanadyjski – czy warto budować dom szkieletowy?

Domy kanadyjskie są najpopularniejszą formą zabudowy w Stanach i Kanadzie. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się także wśród niektórych krajów Europy, natomiast w Polsce ich popularność jest wciąż niewielka. Konstrukcja domów szkieletowych obrosła wśród naszych rodaków w wiele mitów, a domy z płyty kartonowej są raczej nieprzychylnie oceniane. Właśnie dlatego w poniższym artykule przyjrzymy się bliżej domom o konstrukcji szkieletowej i odpowiemy na pytanie, czy warto budować dom kanadyjski w Polsce?

 

Dom kanadyjski – konstrukcja

Choć wiele osób słyszało o budowie domów w stylu kanadyjskim, zaledwie garstka ma świadomość tego, jak dokładnie wygląda ich konstrukcja.

Podstawą konstrukcji domów budowanych w systemie kanadyjskim jest drewniany szkielet. Słupki drewniane są ustawione w identycznym rozstawie o długości 30, 40 lub 60 cm. Konstrukcję szkieletową ociepla się materiałem termoizolacyjnym, a następnie obija się go płytami OSB. Płyty zaś zabezpiecza się folią paroizolacyjną i wiatroszczelną, a na koniec tynkuje.

Instalacje elektryczne budynku zbudowanego w technologii szkieletowej wykonuje się od wewnątrz i przykrywa się płytami gipsowo–kartonowymi.

Co ważne, szkielet drewniany stawiany jest na wcześniej przygotowanym fundamencie, który jest jedyną „mokrą” pracą przy budowie domów kanadyjskich. Ze względu na to, że pozostałe prace są już wykonywane na „sucho”, to można ich dokonywać niezależnie od pogody.

Ile kosztuje domek kanadyjski?

Niekwestionowaną zaletą domów szkieletowych jest ich niska cena. Dom kanadyjski można zbudować już od 2000 zł za m², a w zależności od projektu ich cena może sięgać do około 3500 zł za m².

Kwota za m² może różnić się w zależności od metrażu domu w systemie kanadyjskim. Mniejsze domki kanadyjskie poniżej 100 m² kosztują więcej w przeliczeniu na m². Jest to związane z kosztami instalacji elektrycznej i wodociągowej, której koszt dzieli się na metraż, który ma kanadyjski dom.

Ceny domów szkieletowych będą się także różnić w zależności od dachu i projektu domu kanadyjskiego. W przypadku dachu najtańszą opcją będzie połać dwuspadowa, a najdroższą wielospadowa. Jeśli zaś chodzi o projekty domów kanadyjskich, to cena budowy konstrukcji wzrasta wraz z liczbą ścian wewnętrznych.

Najtańszy dom w stylu kanadyjskim o metrażu około 150 m² może kosztować zaledwie 300 000 tysięcy.

taras w domu kanadyjskim

Dlaczego domy kanadyjskie w Polsce nie są popularne?

W naszym kraju istnieje bardzo mylne przekonanie, że dom w systemie kanadyjskim jest nietrwały. Jest to mit, który ukształtował się na początku lat 90. XX wieku. W tamtym okresie cena drewna znacząco spadła, dlatego koszty materiałów do budowy domu szkieletowego były bardzo niskie. Spowodowało to dość popularne budowy domów metodą kanadyjską, jednak niedostateczna znajomość konstrukcji takiego budynku na polskim rynku przyczyniła się do powstania wielu „fuszerek”.

Rzeczywiście wiele domów w stylu kanadyjskim zbudowanych w tamtym okresie nie miało odpowiedniej trwałości i wymagało rozbiórki nawet po kilku latach od budowy. Nie wynika to jednak z tego, że sam pomysł na konstrukcję domu kanadyjskiego jest mierny, lecz z nieznajomości poprawnej budowy polskich wykonawców. Jak więc zatem wyglądają realne wady i zalety domów budowanych metodą kanadyjską?

Domy w stylu kanadyjskim – wady i zalety

Wady domów kanadyjskich   

  • trudna technicznie konstrukcja – dobrze wybudowany dom w technologii kanadyjskiej wymaga profesjonalnej ekipy. W tym przypadku nie sprawdzą się żadne samodzielne prace, gdyż znacząco zmniejszą one jakość inwestycji budowlanej. Budynki zbudowane metodą kanadyjską muszą mieć idealny rozstaw słupków drewnianych, a fachowcy twierdzą, że niepoprawne wbicie kilku gwoździ może zaburzyć ich konstrukcję.

Kanadyjskie domy – zalety  

  • czas budowy – domy szkieletowe, które są budowane przez ekipę od podstaw, można zbudować w zaledwie trzy miesiące, a gotowe domy kanadyjskie stawia się w kilka dni.   
  • niska cena – technologia budowy szkieletowej pozwala zaoszczędzić nawet 30–40 proc. kosztów w porównaniu do budowy domu tradycyjnego.
  • budowa niezależna od warunków pogodowych – podczas budowy domu metodą kanadyjską większość prac wykonuje się na sucho, dzięki czemu można stawiać ich konstrukcję nawet zimą.    
  • odpowiedni mikroklimatu budynku – ze względu na to, że podstawy ścian domu kanadyjskiego budowane są na szkielecie drewnianym, w jego wnętrzu panuje odpowiedni mikroklimat. Drewno reguluje poziom wilgotności w budynku, dlatego nie trzeba się martwić o pleśń czy zaduch.
  • ekologiczność – dom kanadyjski jest energooszczędny. Ekologiczne projekty domów szkieletowych, w których dokonano odpowiedniej termoizolacji, zimą szybko się nagrzewają, a latem chłodzą wnętrza.    
  • mała grubość ścian – powierzchnia użytkowa budynku wybudowanego metodą tradycyjna jest o około 15 proc. mniejsza od metody szkieletowej. Domy kanadyjskie mają cienkie ściany, co zwiększa powierzchnię użytkową.

duże przeszklenia w domu szkieletowym

Dom kanadyjski – czy warto budować domy szkieletowe w Polsce?

Prawidłowo wybudowany dom metodą kanadyjską może być naprawdę trwały, ekologiczny i energooszczędny. Zważywszy na to, że koszty budynku mogą być niemal o połowę niższe, a czas budowy skraca się do zaledwie kilku miesięcy, to zdecydowanie warto budować kanadyjki w naszym kraju.

Należy jednak pamiętać, że trwałość konstrukcji może zapewnić wyłącznie profesjonalna ekipa budowlana. Nawet najlepszy projekt domu kanadyjskiego może okazać się farsą, jeśli nie będzie wykonany przez fachowców.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności