Ciepła ramka – co to jest?

Energooszczędna stolarka okienna bezpośrednio wpływa na obniżanie rachunków za ogrzewanie. Jest to szczególnie ważne w sezonie grzewczym, nie tylko ze względu na koszty, ale i ekologię. Aby zapobiec stratom ciepła, producenci oferują coraz nowocześniejsze rozwiązania. Jednym z nich są ciepłe ramki. Czym są i jak wpływają na obniżenie przenikalności termicznej okien?

Czym jest ciepła ramka?

Każde okno posiada ramkę dystansową, która uszczelnia krawędzie przeszkleń oraz oddziela je od siebie w przypadku pakietów 2- i 3-szybowych. Standardowe ramki wykonane są z aluminium. Ich zaletą jest niska cena, a dużą wadą wysoka przewodność cieplna. Ma to bezpośredni wpływ na pogorszenie właściwości izolacyjnych. Prowadząc ciepło doprowadza do tworzenia się mostu termicznego. Innymi słowy przez ramkę ucieka temperatura, co ma wpływ na zasobności naszego portfela.

Jednym z rozwiązań, które ma temu zapobiec jest ramka wykonana z materiałów o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tzw. ciepła ramka ISO z polipropylenu. Jest to rodzaj ramki dystansowej, która ma za zadanie zredukować mostek cieplny w miejscu połączenia krawędzi szyby z ramą. Na czym to polega? Gaz wypełniający przestrzeń między szybami stanowi bufor zatrzymujący ciepło, a wewnętrzna szyba ostatecznie zatrzymuje je wewnątrz domu. Ramka może być słabym punktem. Jednak jeżeli zastosujemy dobry izolator, możemy zapobiec skraplaniu się pary wodnej wewnątrz pakietu szybowego. Standardowe, zimne ramki wykonywane są z tańszego aluminium. W przypadku ciepłej ramki używa się tworzywa sztucznego nieprzewodzącego ciepła, a więc nie występują mostki cieplne, które obniżają parametry techniczne okna. 

Współczynnik przenikania ciepła

Ciepłe ramki mogą być wykonane z różnych tworzyw, jak poliwęglan czy polipropylen. Jednak, aby mówić o oknach energooszczędnych, nie wystarczy zastosowanie w ramce innego materiału niż aluminium. Całe okno powinno mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, który wynika z jakości i grubości materiału użytego do produkcji ramki oraz sposobu łączenia pakietu szybowego. Każdy producent wypełnia komorę międzyszybową gazem szlachetnym, ale większość z nich po prostu wtłacza gaz między szyby przez niewielki otwór w ramce. Takie rozwiązanie nawet po zamknięciu otworu nie gwarantuje szczelności i pozwala na upływ gazu z czasem. Dlatego Internorm konstruuje swoje pakiety szybowe w komorze wypełnionej gazem szlachetnym, zgrzewając elementy ze sobą i szczelnie zamykając gaz w środku.

Współczynnik przenikania ciepła Uw wyznacza ilość energii jaka przenika okno. Im jego wartość jest niższa, tym straty ciepła są mniejsze, a przegroda lepszym izolatorem. O energooszczędnych oknach możemy mówić dopiero wtedy, jaki współczynnik jest niższy niż 1 W/m2K, a poniżej wartości 0,8 W/m2K o oknach pasywnych.

Dlaczego warto zainwestować w ciepłą ramkę?

Nieszczelne okna starego typu mogą drastycznie wpłynąć na podwyższenie rachunków za ogrzewanie. Przez nieszczelne okna może wydostawać się nawet 20% ciepła! Ponadto ciepłe ramki chronią wnętrze okien przed dostawaniem się zanieczyszczeń i wilgoci. Pomocne w tym będą gazy osuszające, takie jak argon lub krypton. Gdy gaz zacznie się ulatniać przez nieszczelną ramkę, pakiet szybowy całkowicie traci izolacyjne właściwości. Stolarka z ciepłą ramką jest nieco droższym rozwiązaniem, jednak można potraktować ją jako inwestycję, która w krótkim czasie zwróci się w postaci niższych kosztów za ogrzewanie.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności