CZY OKNA MOGĄ BYĆ TOWAREM EKSKLUZYWNYM?

CZY OKNA MOGĄ BYĆ TOWAREM EKSKLUZYWNYM?

Najczęściej oczekujemy, że okna będą spełniać swoje podstawowe funkcje, to znaczy wpuszczać do wnętrza domu światło, jednocześnie stanowiąc zaporę przed skrajnymi temperaturami. Jednak one mogą znacznie więcej i tak jak z każdym innym produktem - jedne są gorsze, drugie są lepsze, co zazwyczaj wiąże się z ich ceną oraz ekskluzywnością. Jak rozpoznać okna, które rzeczywiście są luksusowe? Poniżej prezentujemy kilka punktów, które ułatwią nam to zadanie. 

BO JAKOŚĆ TO PODSTAWA

Jednym z niewielu producentów na polskim rynku, których okna można niewątpliwie zaliczyć do produktów luksusowych jest austriacka marka Internorm, która pomimo ponad osiemdziesięcioletniego doświadczenia w produkcji okien wciąż pozostaje firmą rodzinną. Co wyróżnia jej produkty? Przede wszystkim niezwykła dbałość o szczegóły i jakość wykonania. Większość firm tworzy swoje okna z komponentów pochodzących od różnych producentów. Austriacy natomiast od samego początku swojej działalności kontrolują każdy etap tworzenia okna - od fazy projektowej, poprzez produkcję, aż po procesy logistyczne, dystrybucję i opiekę posprzedażową - jest to tzw. "całościowa koncepcja systemu okiennego". Oznacza to całkowitą kontrolę nad wyprodukowanym oknem i brak uzależnienia od zewnętrznych dostawców różnych elementów składowych okien. Ta koncepcja doprowadziła do powstania ponad 20 mln jednostek okiennych o najwyższej klasie jakości.

OSIĄGI MUSZĄ BYĆ NAJ

Oprócz doskonałego wykonania, produkt luksusowy powinien też charakteryzować się najwyższymi możliwymi parametrami. W wypadku okien chodzi tu przede wszystkim o właściwości izolacyjne. W surowym polskim klimacie ogrzewanie stanowi lwią część środków przeznaczanych na eksploatację domu – słabej jakości okna powodują, że ciepło „ucieka” z domu powodując niepotrzebne marnowanie energii, a co za tym idzie naszych pieniędzy. Najbardziej ekologiczne jest tak zwane budownictwo pasywne. Do zastosowania w budownictwie energooszczędnym nadają się wszystkie okna z katalogu firmy, przy czym Internorm pozostaje jedyną której aż dziewięć produktów posiada certyfikaty Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt. Wyróżnienie takie mówi samo za siebie: wymagania stawiane domom pasywnym są bowiem tak wyśrubowane, że szansę na ich spełnienie mają jedynie produkty z najwyższej półki. Oczywiście inne parametry, takie jak: dźwiękoszczelność, klasa odporności na włamanie, wodoszczelność itd, są również bardzo ważnymi właściwościami, na które powinno zwracać się uwagę.

DESIGN, KTÓRY ROBI RÓŻNICĘ

Aby dany produkt w pełni zasługiwał na miano luksusowego, oprócz perfekcyjnego wykonania i najwyższych osiągów powinien być… piękny. Austriacy przywiązują do stylistyki swoich okien o wiele większą wagę niż konkurencja. Kolekcja firmy podzielona jest bowiem nie na konkretne modele, a właśnie na linie stylistyczne. Kolekcje studio i home pure zaprojektowane są według hasła „mniej znaczy więcej” i idealnie pasują do domów zaprojektowanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Na drugim biegunie plasują się linie home soft i ambiete. Ta pierwsza, dzięki miękkim, zaokrąglonym liniom, umożliwia wykreowanie przytulnych aranżacji – zarówno eleganckich, jak i bardziej fantazyjnych. Ambiente, najbardziej dostojna ze wszystkich dostępnych linii, wyraźnie nawiązuję do secesji i klasycyzmu. Produkty z tej kolekcji idealnie pasować będą do tradycyjnych, klasycznych domów i eleganckich rezydencji. W każdej z wymienionych kolekcji oprócz okien znajdziemy szereg pasujących do nich akcesoriów, takich jak klamki, rolety, żaluzje czy moskitiery. Warto w tym miejscu podkreślić, że walory stylistyczne i użytkowe produktów Internorm zaczyna już dostrzegać także polskie środowisko architektoniczne. Należące do linii Home Pure okno HV 240 znalazło się w tym roku wśród pięciu zwycięskich produktów w plebiscycie „Słownik Architektury. Produkt roku” organizowanym przez kwartalnik „Krytyka Architektury”, a także wygrało w konkursie "Dobry Design" organizowanym przez redakcję magazynu "Dobrze Mieszkaj", w którym jury stanowiło 100 architektów oraz projektantów. Trudno byłoby sobie wyobrazić lepszą rekomendację dla wymagających klientów, którzy poszukują czegoś więcej niż tylko walorów użytkowych. Poniżej krótka charakterystyka linii stylistycznych.

Podziel się artykułem ze znajomymi
  • lub poleć artykuł znajomemu

Oceń ten artykuł

5.00 / 5 (1 głos)