Czy można zaoszczędzić wymieniając okna?

Stare okna wcale nie muszą być tymi, które pamiętamy z lat 60. czy 70. – drewniane, nieszczelne i nieestetycznie się już prezentujące. Takie okna jeszcze są, jednak już coraz trudniej je spotkać, a na pewno właściciele takich budynków powinni zastanowić się, czy nie warto zaufać..

 Stare okna wcale nie muszą być tymi, które pamiętamy z lat 60. czy 70. – drewniane, nieszczelne i nieestetycznie się już prezentujące. Takie okna jeszcze są, jednak już coraz trudniej je spotkać, a na pewno właściciele takich budynków powinni zastanowić się, czy nie warto zaufać bardziej nowoczesnym rozwiązaniom. „Stare okna” to te, które nadają się do wymiany. Po czym jednak stwierdzić, że ich czas dobiega końca?

Zimne okna, wysokie koszty eksploatacji

Zimne okna to określenie, które dotyczy systemów okiennych z dawnych czasów, w których na rynku dostępne były tylko te z jedną szybą, ewentualnie dwoma, w oddzielnych ramach. Charakteryzowała ich ponadprzeciętna zdolność do przenikania zimna z otoczenia do wnętrza budynku, były to najbardziej wychłodzone elementy domu. Oprócz tego, wyróżniały się niską izolacyjnością akustyczną oraz szczelnością. Ich konstrukcja sprzyjała dużym wydatkom na ogrzewanie i energię. Stare okna nie miały nic wspólnego z rozsądnym i oszczędnym zarządzaniem budżetem domowym.

Tamtych okien już nie ma, jednak określenie zimne okna pozostało i stosuje się również w dzisiejszych czasach. Dotyczy ono okien, które z biegiem czasu utraciły swoją szczelność, co można dostrzec po większym zużyciu energii. To także te okna drewniane, które produkowano w latach 80. Wyróżniały się solidną konstrukcją, co pozwoliło przetrwać im długie lata. Problemem jednak jest ich wysoki współczynnik przenikania ciepła, wynoszący nawet U = 2,6-2,8 W/(m2K). Dla porównania od 2017 obowiązują nowe zasady, które wymagają montaż okien o tym współczynniku nie większym, niż  1,1 W/m2K. Różnica jest ogromna, ponad połowę niższy współczynnik w sposób wyraźny poprawia izolację termiczną okien. Im jest on niższy, tym mniej ciepła ucieka na zewnątrz, a chłodu napływa do wewnątrz. To powoduje, iż w mieszkaniu dłużej utrzymywana jest odpowiednia temperatura.

Zaoszczędzamy na profesjonalnym montażu

Nowe okna stanowią duży wydatek, jednak musimy mieć świadomość, że jest to inwestycja w oszczędności. Szczelne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła przekładają się na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Zatem efekty naszej dobrej decyzji dostrzeżemy już po miesiącu!

Zakup dobrych okien to już duży krok w kierunku zmian na lepsze. Drugim jest ich montaż, który najlepiej powierzyć ekspertom. Okno właściwie osadzone w ścianie zapewnia jednocześnie szczelność połączenia, jak też swobodę odkształcania się okna w wyniku zmian temperatury zewnętrznej. Montaż wykonany przez ekspertów gwarantuje brak mostków cieplnych wokół okna i estetyczny wygląd.

Wymiana okien to oszczędność szczególnie, kiedy „stare” już dają znak, że to ich koniec. 

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności