Czy można zabezpieczyć okna przed mrozami?

Na zimę przygotowujemy odpowiednio ogród i samochodów. Również pewne elementy konstrukcyjne oraz wykończeniowe naszego domu tego wymagają. Należą do nich m.in. okna, które chronią budynek przed wymianą ciepła i napływem chłodu, ale też hałasem, ponadto zapewniają odpowiednie oświetlenie wnętrza.

Na zimę przygotowujemy odpowiednio ogród i samochodów. Również pewne elementy konstrukcyjne oraz wykończeniowe naszego domu tego wymagają. Należą do nich m.in. okna, które chronią budynek przed wymianą ciepła i napływem chłodu, ale też hałasem, ponadto zapewniają odpowiednie oświetlenie wnętrza. Co możesz dla nich zrobić, aby zimą spełniały jak najlepiej swoją rolę?

Zanim nadejdzie prawdziwa zima, okna należy dokładnie umyć – zarówno szyby, jak też okucia. Niskie temperatury nie pozwalają na odpowiednią pielęgnację okien, dlatego nie zostawiamy tej czynności na ostatnią chwilę.

Mycie i konserwacja okuć

Zanim potraktujemy je mleczkiem o zasadowym pH, należy się dwa albo nawet trzy razy zastanowić, czy to, aby na pewno odpowiedni preparat do mycia okien. Są skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, jednak równie skutecznie uszkadzają powłokę antykorozyjną, a ta zimą jest szczególnie ważna. Wybieramy specjalne preparaty do stolarki okiennej, które charakteryzują się neutralnym pH. Jeżeli okucia nie są bardzo zabrudzone, często wystarcza przetarcie ich wilgotną ściereczką.

Po umyciu okucia trzeba zabezpieczyć. W tym celu stosujemy olej do konserwacji okuć, którym smarujemy części ruchome.

Zapomniane uszczelki

Szyby, okucia, parapet – okno lśni! A pamiętasz o tym, aby z uszczelek również pozbyć się zanieczyszczeń? Mrozy powodują, że często wysychają i przymarzają, a zatem oprócz tego, że podobnie jak okucia trzeba je odpowiednio umyć, to również dodatkowo zabezpieczyć specjalnym płynem przeznaczonym do pielęgnacji uszczelek. Dzięki niemu zapewnimy im elastyczność, zapobiegniemy uszkodzeniu oraz przedłużymy trwałość.

Co jeszcze możesz zrobić?

W celu zabezpieczenia okna przed mrozami trzeba przede wszystkim dokładnie sprawdzić wszystkie elementy okna. Pielęgnacja jest ważna, ale może się okazać, że konieczne będzie poczynienie dodatkowych kroków, aby zwiększyć skuteczność izolacji. Jeżeli uszczelki uległy deformacji, należy je wymienić. Wówczas oczywiście pomijamy etap ich mycia i konserwacji. Ważne jest, aby skontrolować docisku skrzydła do ramy, muszą one do siebie idealnie przylegać.

O tym, jak sprawdzi się nasze okno zimą, w dużym stopniu decyduje jego jakość, czyli tak naprawdę już na etapie jego wyboru i montażu możemy zdecydować o skuteczności jego ochrony przed mrozami. Okno musi być szczelne, posiadać niski współczynnik przenikania ciepła, ale też powinno się je właściwie zamontować

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności