Czarne okna – wady, zalety, do czego pasują?

Jeszcze kilkanaście lat temu projektanci wnętrz nie mieli zbyt dużego wyboru kolorystycznego w stolarce okiennej – dostępne były wyłącznie okna białe bądź drewniane. Jednak żywo rozwijające się futurystyczne projekty nowoczesnych budynków wymagały od producentów okien zmiany podejścia i właśnie dlatego w ostatnim czasie rynek zawojowały czarne okna. Jest to jeden z najnowszych trendów w budownictwie, który jest chętnie wykorzystywany w projektach nowoczesnych architektów.

 

Czarne okna w domu - wady i zalety

 

Niewątpliwą zaletą czarnych okien jest ich wyjątkowo oryginalny wygląd. Doskonale pasują one do futurystycznego domu o geometrycznej budowie bryły. Bezsprzecznie czarne okna budynków z zewnątrz robią po prostu dobre wrażenie, jednak jak to wygląda w przypadku aranżacji wewnętrznych?

 

Czarne okna PCV doskonale komponują się z aluminium, betonem i szarościami, dlatego z pewnością będą estetycznie uzupełniać projekty loftowe i industrialne, jednak mogą sprawiać problemy w przypadku klasycznych aranżacji wewnętrznych. W tej kwestii architekci wnętrz mają dość sporne zdania – jedna grupa uważa, że czarne okna na białej ścianie doskonale pasują do domów klasycznych w jasnych i beżowych odcieniach, zaś druga grupa uważa, że okna w czarnym kolorze będą zwracać na siebie zbytnią uwagę i zaburzać kompozycję barw neutralnych.

 

Decydując się na czarne okno, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Czerń przyciąga światło, co może być szczególnie uciążliwe dla mieszkańców budynku latem. W takim przypadku dobrym pomysłem będą okna o zaciemnianych szybach, które ograniczą wpadanie światła.

 

Jak często trzeba myć czarne okna?

Bardzo częste pytanie, które zadają nasi klienci, dotyczy tego, jak wygląda utrzymanie w czystości czarnych okien? Rzeczywiście musimy przyznać, że okno czarne wymaga częstszej pielęgnacji. Na czerni zdecydowanie szybciej widać jakiekolwiek zabrudzenia, pyłki czy kurz dlatego należy je częściej przecierać wilgotną ściereczką. Pozostałe większe mycie przeprowadza się analogicznie jak w innych oknach.

 

Do jakiej elewacji pasują okna czarne PCV?

 

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, czarne okna świetnie wyglądają szczególnie w nowoczesnych budynkach. Doskonale podkreślają one futurystyczne bryły.

 

Czarne ramy okienne najczęściej stosowane są z białą elewacją, gdyż doskonale podkreślają grę kontrastów. W bardziej odważnych projektach budynków można zobaczyć je także dość często w towarzystwie drewna, betonu czy marmuru.

 

Przy wyborze czarnych okien warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na elewację budynku, lecz także na jego inne elementy. Do czarnych ram okiennych idealnie pasują czarne drzwi zewnętrzne, a także ogrodzenie czy dach w kolorze czerni.

 

Do jakich aranżacji wnętrz pasują okna w kolorze czarnym?

 

Czarne okna w domu z pewnością będą pasować do nowoczesnych wystrojów wnętrz, gdyż doskonale uzupełnią aranżacje oparte na kontrastach.

 

W przeciwieństwie do białych modeli ciemne ramy okienne rzucają się w oczy, dlatego przestają być tylko „zwykłą dziurą w ścianie”, lecz stają się charakterną dekoracją wnętrza. Są czymś więcej niż zwykłe okna, gdyż dają iluzję ogromnej ramy, w której świat za szybą staje się żywym obrazem.

 

Co wybrać – okna czarne czy antracyt?

 

W przypadku okien pasywnych dość często pojawia się pytanie, jakiego koloru ramy lepiej wybrać – antracytowe czy czarne? Oba modele mają swoje wady i zalety, dlatego w celu podjęcia przemyślanej decyzji, warto zastanowić się nad charakterystyką obu towarów.

Czarne okna będą wyglądać bardziej elegancko i nowocześnie, jednak będą także wymagać częstszego czyszczenia, a także będą bardziej przyciągać słońce. Antracytowe modele ram okiennych zdecydowanie jest prościej utrzymać w pozornej czystości, lecz nie wyglądają one tak efektywnie.

Na korzyść antracytu przemawia także cena obu produktów, gdyż większość producentów wśród swojej oferty ma modele antracytowym ram, natomiast czarne okna są w Polsce wciąż dość ciężko dostępne, co przekłada się na ich wyższy koszt zakupu. Szczególnie drogie są czarne okna ze szprosami, które wciąż są wyjątkowo ciężko dostępne na polskim rynku.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności