Co to jest dom pasywny?

Domy pasywne to nowy standard budownictwa oszczędnego i przyjaznego środowisku. Techniki wznoszenia domów pasywnych zostały opracowane i wdrożone w Niemczech i Austrii, a teraz zyskują entuzjastów również w Polsce. Co różni dom pasywny od domu energooszczędnego? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Domy pasywne to nowy standard budownictwa oszczędnego i przyjaznego środowisku. Techniki wznoszenia domów pasywnych zostały opracowane i wdrożone w Niemczech i Austrii, a teraz zyskują entuzjastów również w Polsce. Co różni dom pasywny od domu energooszczędnego? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Dom pasywny jeszcze mniej energochłonny

Budownictwo pasywne zyskuje zwolenników wśród inwestorów, którzy myślą zarówno ekologiczne i ekonomiczne. Pasywne mogą być budynki mieszkalne jedno i wielorodzinne oraz budynki użyteczności publicznej, hotele, biura, hale sportowe, centra handlowe czy nawet hale produkcyjne. Wszystko sprowadza się to tego, żeby wzniesiony budynek spełniał normy określone w przepisach. W Polsce przyjmuje się, że przeciętnie zapotrzebowanie na energię cieplną standardowego domu wynosi ok. 120 kWh/m2/rok. Dla domu energooszczędnego wartość ta spada do 50 kWh/m2/rok. Tymczasem dom pasywny powinien zużywać też energii jeszcze mniej: maksymalnie 15 kWh/m2/rok. Aby osiągnąć taki standard, budynek powinien spełniać szereg kryteriów.

Co wyróżnia dom pasywny?

Dom pasywny powinien być szczelny, aby wyeliminować uciekanie ciepła. Energia wykorzystywana do ogrzania domu pasywnego pochodzi w dużej mierze z promieniowania słonecznego. Wykorzystuje się także rekuperację, aby zapewnić odzysk ciepła z wentylacji oraz ciepło pochodzące ze źródeł wewnętrznych, takich jak urządzenia elektryczne i mieszkańcy. Budując dom pasywny powinniśmy zwrócić uwagę na wiele komponentów, które zestawione ze sobą sprawią, że zmniejszy się całościowe zapotrzebowanie budynku na energię. Budynek taki powinien mieć zwartą bryłę, szczelne przegrody zewnętrzne o niskim współczynniku przenikania ciepła i dobry system wentylacji z odzyskiem ciepła. Bardzo ważne jest również usytuowanie domu na działce. Większość okien powinna zostać zaplanowana tak, aby znajdowały się na południowej elewacji. Pozwoli to maksymalnie korzystać z energii słonecznej. Budując pasywnie eliminuje się też wszelkie możliwe zacienienia. Dom powinien być wzniesiony na możliwie odsłoniętej działce, z dala od strzelistych drzew czy budynków, które mogą zasłaniać słońce.

Zalety budownictwa pasywnego

Podstawową zaletą domów pasywnych, dzięki biernym zyskom ciepła i dobrym systemom wentylacji, jest stały, przyjemny klimat, który panuje w środku. Jest to znakomite rozwiązanie dla alergików, ponieważ odpowiednia wymiana zużytego powietrza zapobiega rozwijaniu się pleśni i gromadzeniu kurzu. Dom pasywny to dom przyjazny środowisku. Dzięki zmniejszonemu zapotrzebowaniu na energię opałową, znacznie obniża emisję CO2. Budownictwo pasywne to ulga dla naszych kieszeni i dla naszego klimatu. Teraz również w Polsce osoby zdecydowane na budowę lub kupno domu pasywnego mogą liczyć na dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności