Co powinieneś wiedzieć o oknach, zanim dokonasz zakupu

Wybór okna to ważna decyzja, przed podjęciem której staje w pewnym momencie każdy z nas. Bagatelizowanie znaczenia tego elementu budynku może spowodować, że sami narazimy siebie na dodatkowe koszty związane z eksploatacją budynku i wymianą okien po stosunkowo krótkim czasie od ich zakupu.

Wybór okna to ważna decyzja, przed podjęciem której staje w pewnym momencie każdy z nas. Bagatelizowanie znaczenia tego elementu budynku może spowodować, że sami narazimy siebie na dodatkowe koszty związane z eksploatacją budynku i wymianą okien po stosunkowo krótkim czasie od ich zakupu. Okna pełnią wiele funkcji, różnią się od siebie pod względem formy, konstrukcji, materiału oraz wielkości. Wiedza na ich temat jest podstawą gwarantującą skuteczność wyboru.

Ucieczka ciepła – jak jej zapobiec?

Czy wiesz, że przez okna tracimy od 15 do 25% ciepła, a w mieszkaniach w blokach nawet 45%? To imponujące wartości, które powinny zwrócić naszą uwagę na jeden z parametrów okien, którym jest współczynnik przenikania ciepła oznaczony symbolem U. Im jest on niższy, tym skuteczność ochrony przed wymianą ciepła z otoczeniem jest większa. Do 1 stycznia 2017 roku zgodnie z obowiązującymi zasadami Uw nie mogło być wyższe niż 1,3 W/(m²·K). Obecnie jednak wartość ta jest inna i musi wynosić poniżej 1,1 W/(m²·K). Celem takich zmian było zwiększenie energooszczędności budynków, co przekłada się zarówno na oszczędność kosztów eksploatacji budynku, jak też większą troskę o środowisko naturalne.

Zdarza się jednak, że na karcie produktu wartość U oznacza jedynie wartość, która odnosi się do  do szyby lub ramy. Sprawdź, zanim dokonasz wyboru.

Okna trwałe i stabilne

Czy wiesz, że profile okienne mogą ulegać odkształceniom? W wyniku wpływu czynników zewnętrznych, głównie silnego wiatru, może dojść do tego zjawiska. Jest ono powszechnie spotykane przy oknach o małej sztywności. W konsekwencji, dochodzi również do utraty szczelności, a takie okna należy natychmiast wymienić, gdyż drastycznie podnoszą zużycie energii w budynku.

O tym, jak sztywne są okna, informuje nas klasa profili, która oznaczona jest symbolami A, B i C. Najsztywniejsze są okna o profilach klasy A, ich ścianki mają grubość przynajmniej 3 mm. To gwarancja stabilności i sztywności.

Drewno, PCV czy aluminium

Duże znaczenie dla trwałości oraz wytrzymałości okien, a także ich wyglądu ma materiał, z jakiego zostały wykonane. Okna drewniane charakteryzują się niezwykłym urokiem, a także naturalnym pięknem. Wymagają jednak regularnej konserwacji w celu zabezpieczenia ich przed działaniem deszczu, słońca, niskich i wysokich temperatur. Wychodząc naprzeciw takim problemom, producenci proponują okna drewniano-aluminiowe.

Okna PCV z kolei są wzmacniane profilami stalowymi, co nadaje im trwałości i wydłuża żywotność. Wyróżnia się stabilnością i łatwością w pielęgnacji. Okna PCV-aluminiowe to nowoczesne podejście do stolarki okiennej. Wykazują wysoką odporność na wpływ czynników zewnętrznych oraz zachwycają swoim modnym wyglądem. 

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności