Budownictwo zrównoważone – co to jest i na czym polega?

25 lutego 2022

Zanieczyszczenie środowiska to to ważny na świecie temat. Coraz głośniej mówi się o tym, jak ważna dla przyszłych losów Ziemi jest zmiana naszych nawyków. W wielu branżach obserwuje się odejście od nieekologicznych rozwiązań na rzecz takich, które nie wyrządzają szkód przyrodzie. Gastronomia rezygnuje z plastikowych pudełek i sztućców, wielkie marki odzieżowe interesują się odzyskiwaniem odzieży znoszonej, a budownictwo wprowadza przyjazne dla środowiska rozwiązania, które doczekały się nowego terminu – budownictwo zrównoważone.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Budownictwo zrównoważone – co to jest?

Budownictwo zrównoważone to idea projektowania budynków tak, aby wywierały one jak najmniej negatywny wpływ na środowisko. Zrównoważone budynki wykorzystują odnawialne źródła energii i minimalizują zużycie energii i wody. Celem budownictwa zrównoważonego jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Jak wyglądają budynki zrównoważone?

Nie ma jednego konkretnego modelu, jak powinien wyglądać zrównoważony budynek. Ważne jest, żeby po prostu wpisywał się w ideę budownictwa zrównoważonego, czyli nie miał negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Do cech, które sprawiają, że budynek może zostać uznany za ekologiczny i zrównoważony, należą:

  • wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, np. panele przeciwsłoneczne;
  • używanie nietoksycznych i ekologicznych materiałów budowlanych;
  • uwzględnienie form zielonych w konstrukcji budowli (np. ściany z mchu);
  • wykorzystanie technologii, która pozwoli na odpowiedni recykling;
  • uwzględnienie technologii opartych na redukcji zanieczyszczeń powietrza;
  • zainstalowanie mechanizmów umożliwiających zmniejszenie śladu wodnego budynku;
  • wykorzystanie systemów, które pozwalają na efektywne przenikanie światła słonecznego i zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniach, co ogranicza konieczność ich ogrzewania;
  • spójność procesu budowlanego z warunkami naturalnymi i z pełnym poszanowaniem środowiska naturalnego (lokalizacja przyjazna ekologicznie).

Budownictwo zrównoważone – cele

  • zmniejszenie śladu węglowego,
  • ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych,
  • poprawienie jakości życia mieszkańców.

Ocena kierunku zrównoważonego rozwoju w budownictwie

W Polsce w stosunku do budynków zrównoważonych stosuje się dwa główne kryteria ocen, dzięki którym można uzyskać certyfikat LEED lub certyfikat BREAM.

Budownictwo zrównoważone – certyfikat LEED

Obecnie najpopularniejszy „zielony” certyfikat na świecie. Certyfikat LEED uznawany jest w aż 165 krajach i mogą go uzyskać zarówno budynki komercyjne, jak i mieszkalne.

W celu uzyskania certyfikatu należy udowodnić poziom zrównoważonego rozwoju budownictwa według ściśle ustalonych kryteriów. Pod uwagę brane są m.in. proces budowy, projekt budynku, rozwiązanie inżynierskie prowadzące do zmniejszenia zużycia energii czy stosowanie innowacyjnych rozwiązań związanych z pozyskaniem odnawialnej energii.

Pierwszym obiektem w Polsce, który uzyskał certyfikację LEED, jest budynek firmy BorgWarner w Jesionce. Dzięki innowacyjnym technologiom wszystkie miejsca pracy są doświetlone za pomocą naturalnego światła, a oszczędność wody jest szacowana na około 32% niższą od przeciętnych zużyć.

Budownictwo zrównoważone – certyfikat BREAM

Brytyjski certyfikat proekologicznych budynków, który obecnie jest najpopularniejszą akredytacją w Europie. Głównym kryteriami oceny są: rodzaj projektu, proces budowy, poziom zużycia wody i energii w budynku, sposób zarządzania odpadami i ściekami, a także innowacyjność budynków.

W certyfikacji BREAM określona jest 6-stopniowa skala, która ocenia budynki pod kątem ich poziomu zrównoważenia względem środowiska. W Polsce do tej pory najlepszy wynik uzyskał Krakowski budynek AFI V. Offices, którego poziom został oceniony na Outstanding, zdobywając aż 98,87%.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: