Balustrada francuska – charakterystyka, wady i zalety

Balkon francuski, który niegdyś był głównie elewacją barokowych pałaców oraz francuskich kamienic, wraca do łask w najnowszych trendach architektonicznych. Coraz więcej architektów dużych projektów budowlanych decyduje się na francuski balkon, który w minimalistyczny sposób dodaje uroku elewacji. Jak wygląda takie rozwiązanie architektoniczne i co warto o nim wiedzieć przed decyzją o uwzględnieniu takiego elementu w projekcie?

 

Co to jest balkon francuski?

Balkon francuski znany jest także jako portfenetr. Jest to bardzo specyficzny balkon, który składa się wyłącznie z dużego okna i balustrady. Nie posiada on więc dodatkowych metrów, które pozwalałyby wyjść na zewnątrz. Z tego względu niektórzy projektanci uważają, że jedyną prawidłową nazwą jest właśnie portfenetr, która jest połączeniem dwóch francuskich słów porta (drzwi) i fenetre (okno).

 

Balkon francuski był typowym elementem architektury pałacowej z XVII i XVIII wieku. W późniejszych okresach był on bardzo często wykorzystywany do ozdoby francuskich kamienic, a w ostatnim czasie zyskuje na popularności, dzięki powszechnemu zainteresowaniu deweloperów tanimi i efektownymi przeszkleniami.

 

Z czego mogą być wykonane balustrady balkonu francuskiego?

Barierka francuska może być wykonana z przeróżnych materiałów, dlatego o jej ostatecznym wyglądzie zwykle decyduje styl budynku. W przypadku klasycznych budynków popularny jest balkon francuski drewniany. Balustrady francuskie nowoczesne dość często wykonane są ze szkła bądź z aluminium, a w przypadku pałacowych aranżacji ozdobne barierki nierzadko tworzone są ze stali.

 

Co ważne, balustrada francuska szklana nie jest w Polsce regulowana przepisami prawnymi, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej wybrać szkło typu bezpiecznego, które zapewni wyższą wytrzymałość na uderzenia mechaniczne.

Francuski balkon - propozycja Internorm

Balustrada francuska – wady i zalety

Jak każde rozwiązanie tak i balkon francuski ma swoje wady i zalety. Właśnie dlatego przed zdecydowaniem się na taki architektoniczny element warto rozważyć wszelkie za i przeciw, bo w niektórych przypadkach okno balkonowe w stylu francuskim może okazać się kompletną klapą.

 

Zalety balkonu francuskiego:

  • estetyczny wygląd – do niekwestionowanych zalet balustrad typu francuskiego można zaliczyć ich walory estetyczne. Bezsprzecznie balkon francuski może znacząco poprawić wygląd elewacji. Co więcej, dodatkowe barierki za oknem umożliwiają umieszczenie roślin dekoracyjnych. Okno, w którym zawisną ozdobne kwiaty będzie pełnić funkcję dekoracyjną zarówno dla elewacji, jak i dla wnętrz pomieszczeń.
  • doświetlenie wnętrz – ze względu na to, że portfenetr ma bardziej charakter „drzwi na zewnątrz” niż okna, to doskonale doświetla wnętrze. Słoneczne światło ma szansę wpaść dalej do pomieszczenia.
  • optyczne powiększenie przestrzeni – balkon w stylu francuskim sprawia, że pomieszczenia wydają się wyższe oraz bardziej przestronne (w przypadku pomieszczeń o podłużnym kształcie).
  • niska cena – ze względu na to, że balkon francuski nie wymaga tradycyjnej konstrukcji balkonowej, to jego cena jest zdecydowanie niższa niż w przypadku klasycznych rozwiązań.

Wady balustrady w stylu francuskim:

  • brak dodatkowej powierzchni typowej dla tradycyjnego balkonu – balkon francuski to tak naprawdę duże okno z balustradą, dlatego decydując się na takie rozwiązanie rezygnujemy z dodatkowego miejsca na kwiaty czy meble balkonowe.

realizacja z balkonami francuskimi

Przepisy budowlane dotyczące balkonów francuskich

Do 2002 roku posiadanie balkonu francuskiego było nieuregulowane prawnie. Dopiero Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia określiło jasno przepisy dot. takiej zabudowy. Według rozporządzenia balkony francuskie mogą być montowane w kondygnacjach, które są położone powyżej 12 metrów, lecz nie wyżej niż 25 metrów nad terenem. Co więcej, przepisy określają jasno także, jaki próg powinien być postawiony przed barierką balkonu – jego wysokość musi mieć co najmniej 0,15 metra.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności