Apartament w centrum miasta: jak poradzić sobie z hałasem?

Mieszkanie w sercu dużego miasta wiąże się z wieloma zaletami. Droga do pracy trwa krócej niż z przedmieść, a w wolnym czasie o wiele łatwiej wyskoczyć do kina, teatru czy ulubionej knajpki. Niestety taka decyzja niesie za sobą również minusy w postaci hałasu dochodzącego z ulicy.

Nadmierne natężenie niepożądanych dźwięków powoduje dyskomfort, ale może też negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Wśród najczęściej wymienianych konsekwencji występują m.in. kłopoty z koncentracją, ale także nerwice, depresje czy nawet problemy z układem krążenia. Hałas uliczny w centrach dużych miast potrafi dochodzić do nawet 80 decybeli, a więc ponad dwukrotnie przekraczać dopuszczalne obecnie w budownictwie normy w ciągu dnia (w nocy dopuszczalny poziom hałasu wynosi jeszcze mniej, bo 30dB).

Ściany

O odpowiedni komfort akustyczny budynku najlepiej zadbać jeszcze na etapie projektowania. Wiąże się to między innymi z doborem odpowiednich materiałów do wykonania ścian, stropów czy dachów. Najlepsze własności akustyczne osiągają materiały o dużej masie i gęstości, jak  bloczki silikatowe czy beton. Na szczęście istnieją sposoby na poprawienie izolacyjności akustycznej w istniejącym budynku. Najskuteczniejszym z nich jest zastosowanie płyt ze skalnej wełny mineralnej. „Warto pamiętać, że dobra izolacja to nie tylko komfort cieplny i niższe rachunki za ogrzewanie. W zależności od rodzaju i gęstości wełny, materiały te pochłaniają w różnym stopniu fale dźwiękowe, co czyni je wyjątkowo skutecznymi rozwiązaniami akustycznymi” – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski z firmy ROCKWOOL.

Okna

Najprostszym i najszybszym sposobem na poprawę komfortu akustycznego w mieszkaniu jest montaż okien o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej. Oznaczany symbolem Rw i wyrażany w decybelach (dB) współczynnik określa wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się na zewnątrz przegrody. Im większa jest wartość współczynnika tym lepsza izolacyjność akustyczna danego modelu. „Szacunkowa ocena poziomu natężenia hałasu jest praktycznie niemożliwa, dlatego zanim zdecydujemy się na wymianę okien warto zlecić przeprowadzenie specjalistycznych badań, które określą nasze rzeczywiste potrzeby” – tłumaczy Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie Internorm. Choć Instytut Techniki budowlanej stawia oknom wymagania na poziomie 30dB, to najlepsze firmy posiadają w swojej ofercie okna, których współczynnik jest o 10dB czy nawet 15dB wyższy. Dopiero tak zaawansowane modele będą w stanie sprostać wymaganiom posiadaczy mieszkań zlokalizowanych przy bardzo ruchliwych ulicach. „Podobnie jak w przypadku izolacji akustycznej ścian, tak i w przypadku okien bardzo istotną rolę odgrywa prawidłowy montaż, pozwalający uniknąć tzw. mostków akustycznych, czyli miejsc w przegrodzie o obniżonym współczynniku Rw. Dlatego zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego producenta warto sprawdzić czy oferuje on profesjonalny montaż swoich zestawów okiennych” – podsumowuje Olszewski.

 

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności