Wiosenne porady: jak urządzić mieszkanie alergika?

Wiosenne porady: jak urządzić mieszkanie alergika?

Remont 

Pierwszym krokiem na drodze do zmniejszenia dolegliwości powinno być gruntowne odświeżenie mieszkania. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni wybór farb do pomalowania ścian wewnętrznych. Powinniśmy wybrać pozbawione mocnych rozpuszczalników farby wodorozcieńczalne na bazie winylu lub najlepsze dla alergików farby fotokatalityczne. Niezbyt dobrym pomysłem jest stosowanie dekoracyjnych farb strukturalnych, ponieważ dość łatwo osadza się na nich kurz. Uczuleniowcom nie poleca się również wykładania ścian boazerią czy innymi materiałami drewnopochodnymi – one także mogą zawierać substancje powodujące podrażnienia. Wbrew pozorom, całkiem dobrze powinna sprawdzić się natomiast tapeta. Choć jest to rozwiązanie nieco droższe od malowania, pozwala na regularne przecieranie powierzchni ścian wilgotną szmatką, co z pewnością przyniesie ulgę osobom podatnym na alergie.

Wystrój i zmiana nawyków

Z mieszkania alergika powinniśmy pozbyć się drewnianych pamiątek, suszonych kwiatów, wiklinowych ozdób i wszelkich innych bibelotów, które są dość uciążliwe w czyszczeniu i najczęściej zalegają na nich grube warstwy kurzu. Dobrym pomysłem jest również rezygnacja z mopa na rzecz tradycyjnej, regularnie pranej szmaty do podłogi. Mop jest co prawda wygodniejszy, ale bardzo ciężko dokładnie wymyć nim podłogę a dodatkowo stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Jeśli chodzi o wystrój domu alergika to najlepiej sprawdzi się styl skandynawski, w którym większość przedmiotów codziennego użytku pochowanych jest w praktycznych schowkach. W połączeniu z jasnymi wnętrzami i geometrycznymi kształtami mebli daje on wrażenie większej przestrzeni, jednocześnie ułatwiając utrzymanie czystości.

Okna

Nowoczesne okna z PCV są dość łatwe w pielęgnacji i bardzo szczelne. Ta ostatnia cecha może niestety powodować problemy z prawidłową cyrkulacją powietrza, przyczyniając się do złego samopoczucia mieszkańców, a nawet powstawania pleśni w miejscach styku okien ze ścianą.  Dlatego właśnie należy pamiętać aby okna zawsze ustawiać w pozycji rozszczelnionej, umożliwiającej miokrowentylację. „W domu alergika najskuteczniejszym rozwiązaniem będą okna wyposażone w nawiewniki z wymiennikami ciepła z opcjonalnymi filtrami przeciwpyłkowymi” – podpowiada Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie Internorm. Okna takie potrafią zastąpić najdoskonalszy obecnie rodzaj wentylacji, czyli tak zwaną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła: stale zaopatrują mieszkanie w świeże, czyste powietrze a dzięki wbudowanym filtrom alergicy przynajmniej we własnym domu mogą wiosną odetchnąć pełną piersią.

Podziel się artykułem ze znajomymi
  • lub poleć artykuł znajomemu