DUŻE PRZESZKLENIA W DOMACH PASYWNYCH

DUŻE PRZESZKLENIA W DOMACH PASYWNYCH

Zalety

Duże przeszklenia pozwalają rozświetlić pomieszczenia, dzięki czemu ulegają one optycznemu powiększeniu, co daje nam poczucie większej swobody. Ich zastosowanie to również niezawodna metoda na otwarcie domu na otaczającą go naturę – szczególnie ważna dla posiadaczy ładnych ogrodów i właścicieli domów zlokalizowanych w pięknych okolicach. Kolejną zaletą przeszkleń wielkogabarytowych jest to, że nadają one bryle budynku bardzo ekskluzywny i nowoczesny wygląd – z tego powodu coraz popularniejsze, zarówno wśród architektów jak i inwestorów, stają się rozwiązania zajmujące nawet całą powierzchnię ściany.

Na co zwrócić uwagę

Rozważając włączenie dużych przeszkleń do projektu swojego domu warto mieć na uwadze, że ich stosowanie wiąże się z pewnymi utrudnieniami w osiągnięciu ważnych parametrów – odpowiedniej izolacyjności termicznej, akustycznej i bezpieczeństwa. To właśnie ze względu na te ograniczenia techniczne, przeszklenia tego rodzaju jeszcze do niedawna były w domach jednorodzinnych rzadkością. „Obecnie możliwe jest zastosowanie takich rozwiązań w domach energooszczędnych a nawet najbardziej wymagających pod względem poziomu izolacyjności cieplnej domach pasywnych – wymaga to jednak od inwestora zachowania pewnych zasad” – tłumaczy Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie Internorm, specjalizującej się w produkcji komponentów do domów pasywnych.

Konieczne jest zadbanie o odpowiednie usytuowanie domu na działce i odpowiednie umiejscowienie przeszkleń o ponadstandardowych rozmiarach względem stron świata – w domach energooszczędnych powinny one znajdować się od strony południowej, co pozwoli im pozyskać maksymalną ilość światła i ciepła z promieni słonecznych. Aby spełnić wyśrubowane parametry izolacji termicznej i akustycznej wymagane w domach pasywnych, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej grubości i ilości tafli szkła stanowiących tzw. „pakiet szyb zespolonych”.

Bezpieczeństwo 

 Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, w skład pakietów zespolonych do przeszkleń wielkogabarytowych powinny wchodzić szyby hartowane bądź szyby VSG (klejone co najmniej jedną warstwą folii PVB). Im większa powierzchnia szyb, tym pojedyncze tafle szkła powinny być grubsze. Szkło hartowane podczas ingerencji z zewnątrz pęka na drobne, nie powodujące zranień kawałki. Tego rodzaju oszklenie jest nawet pięciokrotnie mocniejsze niż standardowe. Szkło klejone z kolei co prawda pęka pod wpływem uderzenia, ale folia umieszczona pomiędzy taflami nie dopuszcza do wysypania się szyby z ramy. 

Izolacyjność termiczna

Obydwa wymienione wyżej rodzaje oszklenia można pokryć powłoką termoizolacyjną – dzięki niej oprócz parametrów wytrzymałościowych duże przeszklenia mogą zapewnić wystarczającą izolację cieplną. Oprócz samego szkła ważny jest tutaj rodzaj i szerokość ramki dystansowej oddzielającej tafle szyb. Optymalna szerokość ramki zawiera się w przedziale między 12 a 18mm. W wypadku węższych ramek zachowanie zadowalających parametrów jest możliwe wyłącznie przy zastosowaniu wypełnienia pakietu gazem szlachetnym - Kryptonem. Jest to jednak rozwiązanie rzadko stosowane ze względu na jego cenę, znacznie przewyższającą powszechnie stosowany w tym celu Argon. Ramki dystansowe o szerokości przekraczającej 18mm powodują natomiast występowanie niekorzystnego zjawiska konwekcji.

Uwaga na ramę

Z wymienionych powyżej powodów, duże przeszklenia przeznaczone do domów energooszczędnych często mają bardzo dużą szerokość, dochodzącą nawet do 54mm. Wymusza to konieczność zastosowania bardzo wytrzymałych ram. Najlepiej sprawdzają się w tym wypadku ramy drewniano-aluminiowe, ponieważ drewno wykazuje się dużą sztywnością, zachowując jednocześnie bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. „Niestety, niektórzy producenci nie dysponują odpowiednimi ramami i montują zbyt ciężkie pakiety szybowe do słabych ram, co może skutkować odkształceniem profili, a w skrajnych przypadkach nawet ich pękaniem” – tłumaczy Olszewski.

Podsumowanie

„Przy obecnym stopniu rozwoju techniki okiennej zastosowanie przeszkleń wielkogabarytowych w domach energooszczędnych i pasywnych jest już technologicznie możliwe. Projekty takie należy jednak uważnie zaplanować i mieć na uwadze warunki, które należy spełnić aby móc w pełni cieszyć się tym nowoczesnym i bardzo estetycznym rozwiązaniem. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze warto sprawdzić czy dany producent ma doświadczenie w produkcji komponentów do budynków pasywnych i potrafi zapewnić ich prawidłowy montaż i wieloletnie bezawaryjne funkcjonowanie” – podsumowuje doradca Internorm.

Podziel się artykułem ze znajomymi
  • lub poleć artykuł znajomemu