Okna narożne – wady i zalety, rodzaje i aranżacje

21 marca 2022

W ostatnich latach okna narożne ponownie cieszą się ogromną popularnością. Doskonale wpisują się one w projekty nowoczesnych domów, w których przeszklenia odgrywają zwykle kluczową rolę. Przed zdecydowaniem się na ten rodzaj stolarki okiennej warto dokładnie poznać jej wady i zalety, gdyż ten rodzaj konstrukcji – choć bardzo efektowny – nie jest wolny od skaz.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Co to jest okno narożne?

Najpierw omówmy, czym jest okno narożne. To rodzaj stolarki okiennej, która montowana jest w narożniku budynku. Takie rozwiązanie sprawia, że do wnętrza domu przenika większa ilość światła.

Okna narożne należy zaplanować w początkowych etapach budowy, gdyż wymagają one odpowiednich wzmocnień stropów i konstrukcji nadproża.

Rodzaje okien narożnikowych

Głównego podziału okien narożnych można dokonać ze względu na rodzaj łączenia kątowego:

  • okna narożne bez słupka – montaż takich okien narożnych odbywa się z pomocą specjalnego kleju, który łączy przeszklenia w narożniku. Z tego powodu dość często taki rodzaj przeszklenia znany jest jako okno narożne klejone.
  • okna narożne ze słupkiem – takie okna narożnikowe są najpopularniejsze. Przeszklenia są łączone ze sobą za pomocą słupa. Na rynku dostępne są okna narożne ze słupem betonowym oraz okna narożne ze słupkiem stalowym.

Okna narożne bez słupka czy ze słupkiem – co wybrać?

Dylemat pomiędzy wyborem okna bez słupka a tym ze słupkiem jest dość popularny wśród klientów. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zalety i wady okien narożnikowych bez słupka

W przypadku okien narożnych bez słupka do wnętrza wpływa zdecydowanie więcej naturalnego światła. Dodatkowo, okno pozbawione łącznika kątowego ma wyższe walory estetyczne i wygląda bardziej nowocześnie, dlatego dość często stosowane jest w przypadku futurystycznego projektu.

W przypadku okna bez słupka nie ma jednak możliwości jego otwierania. Jest to spora wada, która często wpływa na wybór przeszkleń ze słupkiem. Co więcej, takie rozwiązanie jest także trudniejsze w montażu, dlatego koszty są wyższe niż w przypadku klasycznego rozwiązania.

Słupkowe okna narożne – wady i zalety

Okno narożnikowe ze słupkiem jest tańszym rozwiązaniem, co jest zdecydowaną zaletą tego rozwiązania. Takie przeszklenie daje także możliwość otwierania okien, dlatego często wykorzystywane jest w przypadku projektowania drzwi na taras czy ogród.

Narożne okno wpuszcza jednak mniej światła do pomieszczenia, co może być uznane za wadę. Niektórzy uważają także, że narożna stolarka okienna ze słupkiem jest nieestetyczna i nie wpisuje się w nowoczesne trendy, jednak jest to wyłącznie subiektywna opinia niektórych projektantów. Bezsprzecznie jednak wybór takiego rozwiązania jest postawieniem na nieograniczony komfort użytkowania.

Ile kosztuje okno narożne?

Koszt okna narożnego w dużym stopniu zależy od jego rodzaju, jakości użytych materiałów czy dodatkowych funkcji.

Najtańsze okna narożne to słupkowa stolarka narożna wykonana z materiału PCV. Koszt takiego przeszklenia w standardowych rozmiarach będzie wynosił około 6000 zł. Najdroższe okna narożnikowe są bezsłupkowe, których konstrukcja została wykonana z drewna, a przeszklenia posiadają dodatkowe funkcje takie jak antyrefleks. W takich luksusowych wariantach okien narożnych ich cena może sięgnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (w przypadku bardzo dużych przeszkleń). Duże okna narożne tarasowe i balkonowe to luksus, na który niewiele osób może sobie pozwolić.

Jak zasłonić okno narożne?

Osoby, które zdecydują się na okno narożne w kuchni, sypialni czy innej części domu, muszą przemyśleć, jakie osłony wybrać. Taką decyzję najlepiej jest rozważyć jeszcze przed zakupem okna, gdyż dobór odpowiedniej zasłony w przypadku tej stolarki okiennej może być niemałym problemem.

Okna narożnikowe wymagają specjalnych karniszy, które mają budowę złożoną z kilku części. Choć po zawieszeniu zasłon zwykle nie widać tych łączeń, to perfekcjoniści mogą uznać to rozwiązanie za mało estetyczne.

Karnisz do okna narożnego łączony jest przy narożniku. Firanki zawsze minimalnie wpuszczają światło słoneczne, gdyż muszą być zawieszone na dwóch różnych częściach karnisza. W przypadku użycia jednej firanki na okno narożne mogą powstać nieestetyczne zagięcia w narożniku, które nie będą pozytywnie wpływać na wizualne efekty.

Ze względu na to, że okna narożne dość często są stosowane w nowoczesnych budynkach, to właściciele takiego rozwiązania dość często wybierają nowoczesne rolety. Mogą zostać one idealnie dopasowane do rozmiarów przeszklenia, jednak w przypadku okna narożnego bezsłupkowego ich montaż może okazać się niemożliwy.

Gdzie najczęściej stosowane są okna narożne?

Narożna stolarka okienna najczęściej znajduje swoje zastosowanie w kuchni, gdyż doskonale pozwala oświetlić blaty kuchenne, a niesamowity widok z okna umila codzienne obowiązki.

W nowoczesnych projektach dość często okno narożne zajmuje także centralne miejsce w salonie, gdzie ilość naturalnego światła jest jak najbardziej pożądana. Doskonały efekt wizualny można osiągnąć przy zastosowaniu okna narożnego rozsuwanego w przypadku wejścia na taras czy drzwi. Takie rozwiązanie będzie bardzo efektownym dopełnieniem dla nowoczesnych wnętrz.

Okna narożne – czy warto?

Zakup okna narożnego powinien być uzależniony od kilku czynników, które wielokrotnie przedstawiliśmy w artykule. Należy wziąć pod uwagę, że nie jest to tanie rozwiązanie. Taki rodzaj przeszkleń (szczególnie narożne okna klejone) należy do najdroższych rozwiązań na rynku. Ponadto warto także mieć na uwadze, że niektóre z okien narożnych nie są otwierane, co zdecydowanie utrudnia komfortowe użytkowanie domu.

Pod kątem estetycznym narożne okna nie mają jednak sobie równych, dlatego przed ich zakupem należy dobrze rozważyć zarówno ich wady, jak i zalety.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: