Różnica między oknami balkonowymi, a drzwiami przesuwnymi

Różnica między oknami balkonowymi, a drzwiami przesuwnymi

Balkon czy taras w mieszkaniu bądź domku jednorodzinnym to duża zaleta, która ma wpływ nie tylko na funkcjonalność naszych czterech kątów, ale również na ich wygląd. Duże przeszklenia w przypadku drzwi wiodących na taras optycznie powiększają wnętrze salonu lub jadalni. Posiadając balkon w mniejszych mieszkaniach również chcemy, aby nasze wnętrze prezentowało się efektownie i tym samym oryginalnie. Nie zawsze jednak mamy możliwość zastosowania nowoczesnych drzwi przesuwnych.

Okna balkonowe rozwieralno-uchylne

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem, w przypadku balkonów, są okna balkonowe rozwieralno-uchylne. Otwierają się one do środka, a zatem pod tym względem przypominają tradycyjne drzwi wejściowe. Oczywiście trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami związanymi z aranżacją wnętrza. Skrzydło zajmuje przestrzeń w pomieszczeniu, co wymaga od nas zagospodarowania pomieszczenia w taki sposób, aby w pobliżu okna nie znajdowały się żadne meble i sprzęty, które uniemożliwiałyby w pełni korzystanie z okien balkonowych i tym samym z samego balkonu. Skrzydła są jednak mniejsze niż przy drzwiach tarasowych przesuwnych, co oznacza, że „zabierają” znacznie mniejszą powierzchnię ściany.

Przykładem takiego okna balkonowego rozwieralno-uchylnego jest okno drewniano-aluminiowe HF 310. Dostępne w dwóch wariantach – z potrójnym oszkleniem SOLAR+ z Uw = 0,77 W/m2K i z oszkleniem zapewniającym najlepszą izolacyjność cieplną Uw do 0,63 W/m2K. Szyba sklejona jest z ramą okienną na całym obwodzie.

Drzwi tarasowe przesuwne

Jednym z najnowszych rozwiązań są drzwi przesuwne. Stosuje się je przy tarasach w budownictwie jednorodzinnym. Skrzydła drzwi przesuwnych są większe, niż przy oknach rozwierano-uchylnych. Przesuwają się po prowadnicy jezdnej, co umożliwia ich otwieranie. Poruszają się płynnie i jednostajnie wzdłuż ściany. Ich dużą zaletą jest możliwość przeszklenia całej ściany i tym samym optyczne powiększenie niekiedy małych powierzchni salonu lub kuchni. Ponadto, pozwalają na dowolne ustawienie mebli nawet w pobliżu wyjścia tarasowego.

Różnice w oknach balkonowych i drzwiach przesuwnych są znaczące. Dostrzec je można zarówno w wyglądzie i wielkości, jak też sposobie obsługi. Ich wybór uzależniony jest niekiedy nie tylko od indywidualnych potrzeb, ale też możliwości – nie w każdym pomieszczeniu możliwy jest montaż nowoczesnych drzwi przesuwnych, jak też nie zawsze dobrym pomysłem jest wybór okien rozwierano-uchylnych. 

Podziel się artykułem ze znajomymi
  • lub poleć artykuł znajomemu

Oceń ten artykuł

5.00 / 5 (1 głos)