Komory okienne – czy ich liczba ma znaczenie?

3 listopada 2014

W aspekcie energooszczędności nie ma większego znaczenia z jakiego materiału wykonana będzie rama okna. Gdy porównujemy okna w tej samej klasie, możemy zauważyć, że zarówno okna drewniane, jak i plastikowe mogą osiągać podobne właściwości izolacyjności cieplnej. Wielu producentów zapewnia, że im więcej komór ma profil, tym cieplejsze jest okno. Dziś wyjaśniamy, ile prawdy jest w tym stwierdzeniu i na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając ciepłe okna wielokomorowe.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czy liczba komór ma znaczenie?

Porównując oferty producentów okien, możemy trafić na profile, które mają trzy, pięć, sześć, siedem, a nawet więcej komór. Jeszcze kilka lat temu standardem były okna trzykomorowe, jednak z biegiem czasu, kiedy tradycyjne modele zaczęły być wypierane przez produkty energooszczędne, producenci zaczęli zwiększać liczbę komór w profilu. Wszystko oczywiście w imię uzyskania optymalnego współczynnika U profilu. Jednak czy mnożenie liczby komór zawsze ma sens?

Otóż nie zawsze.

Zwiększenie liczby komór ma realne odbicie we współczynnikach okna tylko wtedy, gdy będzie połączone z faktem pogłębienia profilu.

 

Tylko odpowiednio głęboki profil klasy A, będzie odpowiednio stabilny, aby udźwignąć ciężar szyby zespolonej. Aby więc nasze idealne okna były ciepłe i stabilne, lepiej jest zainwestować w lepsze oszklenie oraz sztywny i odpowiednio docieplony profil.

Komory okienne – jakie jest ich zadanie?

Dobre, energooszczędne okna mają zwykle profil pięciokomorowy. Producenci stosują w nich wzmocnienia termiczne, które nie tylko poprawiają sztywność okna, ale też zwiększają jego izolacyjność cieplną i akustyczną. Komory w profilu PCV możemy policzyć przyglądając się przekrojowi skrzydła, ramy lub słupków. Poszczególne przegrody w profilu pełnią różne funkcje: komora zewnętrzna wyprowadza wodę, która dostała się do okna. Centralna i największa komora wzmocnieniowa, w której znajduje się stalowy kształtownik, jak sama nazwa wskazuje, ma wzmacniać profil i zwiększać jego sztywność. Pozostałe komory wpływają na poprawę parametrów izolacyjności cieplnej okna. Teoretycznie więc każda dodatkowa komora jest dodatkowym izolatorem. W praktyce widoczna poprawa parametrów cieplnych okna ma miejsce tylko wtedy, kiedy szerokość komory jest większa niż 5 mm. Sztuczne dzielenie komór nie ma więc znaczącego wpływu na to, czy nasze okno będzie cieplejsze.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: