Mycie okien – jak i czym myć okna?

30 września 2021

Idzie wiosna, a wraz z nią zbliżają się wiosenne porządki. Pierwsze promienie słoneczne beztrosko podkreślą wszystko, to co zebrało się na oknach przez zimę, dlatego na liście pilnych zadań niewątpliwie powinno się znaleźć mycie okien. Choć wydaje się to być dość prostą czynnością, to jednak niewiele osób potrafi umyć okna nie pozostawiając na nich smug. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten kompleksowy poradnik mycia okien, w którym znajdują się nie tylko sprawdzone sposoby na umycie okien bez smug, lecz także porady od eksperta ds. okien premium.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jak myć okna w mieście?

Okna w dużych miastach czy przy trasach szybkiego ruchu są bardziej podatne na zabrudzenia – mówi doradca klienta firmy Internorm, Dariusz Olszewski. – Spaliny, kurz i inne substancje obecne w aglomeracjach osiadają na oknach.

Z tego względu w ramach wykonanych z PCV, które są nie dość regularnie czyszczone lub czyszczone żrącymi środkami, mogą pojawić się mikrouszkodzenia. Wówczas okna stają się bardziej podatne na brud, który ciężko usunąć.

Okna w mieście powinny być częściej myte, a także wymagają regularnej pielęgnacji ram. Regularność jest szczególnie istotna także w przypadku okien drewnianych ze względu na konieczność zabezpieczania i kontrolowania stanu lakieru.

 

Mycie okien przy słonecznej pogodzie?

Choć jest to popularna praktyka, to niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie.

– Unikajmy słonecznej pogody. Kiedy świeci słońce woda wysycha szybciej, pozostawiając trudne do usunięcia smugi na szybach – podkreśla Dariusz Olszewski. Mróz także nie ułatwia pielęgnacji okien – może uszkodzić szyby.

Kiedy najlepiej myć okna? W suchą i lekko pochmurną pogodę, która pozwoli nam dostrzec wszelkie zanieczyszczenia na szybie, a także nie sprzyja ona zbyt szybkiemu wysychaniu. Warto zwrócić uwagę na to, by promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na szybę, gdyż zmniejszy to widoczność zabrudzeń i ewentualnych smug. Z tego powodu okna południowe zaleca się myć od 11 do 15, wschodnie do południa, a zachodnie po południu.

Nie należy myć okien podczas mroźnych dni, gdyż zamarzająca woda może zarysowywać powierzchnię szyby.

Materiał ramy, a mycie okien

Mycie okien PCV różni się od mycia ram drewnianych.

Plastikowe okna należy myć częściej niż z te wykonane z innych materiałów. Ramy z PCV mają właściwości elektrostatyczne, dlatego łatwiej przyciągają kurz. Do pielęgnacji tego rodzaju okien najlepiej jest używać delikatnych detergentów (nawet płynu do naczyń), które nie zawierają substancji żrących. Dzięki temu unikniemy zmatowienia ram i uszkodzenia plastiku czy profili aluminiowych. Regularne mycie okien wystarczy, by ramy z PCV zachować w bardzo dobrym stanie przez wiele lat.

– Przy pielęgnacji okien drewnianych bardzo ważne jest regularne sprawdzanie stanu lakieru, które powinno odbywać się nie rzadziej niż raz na pół roku – podkreśla ekspert Internormu. Pozwoli to ochronić drewno i przedłuży znacznie żywotność i dobry stan okien.

Okna drewniane należy myć za pomocą środków, które nie zawierają amoniaku, gdyż uszkadza on lakier. Co więcej, drewno należy nie tylko myć, ale i konserwować. Do tej czynności najlepiej użyć preparatu o konsystencji pasty lub mleczka. Za pomocą takich środków można odpowiednio zabezpieczyć lakier i dokładnie wyczyścić powierzchnie ram.

Jak często myć okna?

Regularne czyszczenie pomaga zaoszczędzić czas. Choć to zdanie brzmi dość przewrotnie, to jest w stu procentach zgodne z prawdą. Im mniej brudne są okna, tym szybciej można je wyczyścić na błysk.

W praktyce zaleca się mycie okien co najmniej dwa lub trzy razy na rok. Natomiast warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta, który może doradzać częstsze stosowanie środku do konserwacji ramy okiennej. Z takiej sugestii warto skorzystać, gdyż przedłuża ona żywotność okna.

Czym myć ramy okien plastikowych, a czym drewnianych?

Mycie okien powinno zaczynać się właśnie od umycia ramy. W przypadku okien PCV najlepiej w tym celu użyć miski z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Najpierw należy za pomocą ściereczki z mikrofibry przetrzeć ramy wewnętrzne, a następnie zewnętrzne, które z reguły są bardziej ubrudzone.

W przypadku okien drewnianych najlepiej najpierw przetrzeć okna wilgotną szmatką, a następnie użyć środka konserwującego zaleconego przez producenta.

Preparat do mycia okien

Najpopularniejszym preparatem do mycia szyb są dedykowane detergenty. Choć dość dobrze sprawdzi się także płyn do mycia naczyń. Wystarczy przygotować roztwór ciepłej wody z płynem do mycia naczyń i przetrzeć okna na mokro, a następnie za pomocą ściągaczki bądź miękkiej ściereczki usunąć nadmiar wody.

Do bardziej ekologicznych rozwiązań należy m.in. mycie okien za pomocą wody z octem. Na szklankę ciepłej wody należy dodać około dwie łyżki octu. Sprawdzonym staropolskim sposobem jest także użycie cytryny. Do miski z ciepłą wodą należy wlać sok z cytryny w proporcji 1:1 i utworzonym roztworem umyć szybę.

Czym polerować okna? Ściereczką czy gazetą?

Do polerowania szyb używajmy miękkich ściereczek, które nie zostawiają włókien. Świetnie sprawdzą się ściereczki z mikrofibry lub nylonowe. Dość dobrze do mycia okien sprawdzają się także ręczniki papierowe. Babcine sposoby na szyby bez smug zalecają także użycie zwykłych gazet, gdyż farba drukarska doskonale wspomaga polerowanie szyb.

Do ściągania wody z detergentem z powierzchni szyb warto użyć gumowej ściągaczki – to znacznie przyspieszy koniec prac.

 

Mycie okien w nowoczesnym stylu

Coraz popularniejszym sposobem na lśniące szyby bez smug jest wykorzystanie elektrycznej myjki do okien. Z jej pomocą możesz szybko i skutecznie myć okna za pomocą jednego urządzenia, co znacząco przyspiesza wykonywanie obowiązków domowych.

Myjka do okien pomoże Ci idealnie wyczyścić i osuszyć szyby, dzięki czemu pozostaną idealnie lśniące i czyste.

O czym jeszcze pamiętać przy myciu okien?

– Podczas mycia okien pamiętajmy o przetarciu także uszczelek okiennych oraz sprawdzeniu stanu zawiasów – radzi Dariusz Olszewski. Regularna kontrola stanu ramy okiennej pozwala na szybką reakcję i ewentualne drobne naprawy, natomiast zaniedbanie takich rzeczy może spowodować po czasie konieczność wymiany okna.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: