Jakie okna energooszczędne?

5 czerwca 2019

Okna energooszczędne i pasywne to dziś niezbędny element ekologicznego domu. Na oszczędność energii przekłada się wiele cech okien. Można wśród nich wyróżnić te bardziej oczywiste, jak np. system wieloszybowy, ale ważne są także inne kwestie, takie jak liczba i jakość zastosowanych uszczelek.  Na rynku znajdziemy wiele okien sprzedawanych pod hasłem „energooszczędny”. W jaki sposób rozpoznać te, które rzeczywiście spełniają wszelkie normy i zapobiegają ucieczce ciepła z domu? Poniżej postaramy się przybliżyć zarówno elementy składowe, jak i parametry okien energooszczędnych.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Współczynnik Uw

Współczynnik Uw, wyrażany w W/(m2 * K), mówi nam jak dużo ciepła przenika przez dane okno. Im ten współczynnik jest mniejszy, tym wydatki poniesione na ogrzewanie powinny być skromniejsze. Uw dla starych, zniszczonych okien wynosić może nawet 3,0 W/(m2 * K), jednak zgodnie z regulacjami, obecnie w Polsce dla nowopowstających budynków wartość ta nie może przekraczać 1,3 W/(m2 * K). To jednak wciąż za dużo, aby mówić o prawdziwej energooszczędności. Nowoczesne technologie pozwalają na seryjne produkowanie okien o Uw ponad dwukrotnie lepszym, niż wymaga tego prawo. Za okna energooszczędne można uznać stolarkę okienną, której współczynnik przenikania ciepła Uw  wynosi mniej niż 1 W/(m2K). Okna pasywne muszą spełnić bardziej wyśrubowane wymagania, ich izolacyjność cieplna dla okna nie może być większa niż 0,8 W/m2K, a dla okna zamontowanego nie więcej niż 0,85 W/(m2K).

Elementy składowe okna energooszczędnego

Najważniejszymi częściami składowymi okien energooszczędnych, na które należy zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego zakupu są:

  • profil okienny i izolacyjność cieplna którą osiąga – tzw. parametr Uf; profil okienny powinien osiągać izolacyjność cieplną nie większą niż 1,1 W/m2k; dodatkowo porównując profile okna powinniśmy zwrócić uwagę na jego głębokość – im głębszy jest profil, tym cieplejsze jest okno, a cała konstrukcja, która musi utrzymać ciężki pakiet szybowy, jest bardziej stabilna. Ciepłe profile PCV są zwykle wielokomorowe i dodatkowo ocieplane wkładkami termoizolacyjnymi. W przypadku okien energooszczędnych i pasywnych szerokość profilu skrzydła okiennego powinna być możliwie jak najmniejsza. Dzięki temu zwiększa się udział szyby, która zawsze ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż profil;
  • szyba z potrójnym oszkleniem wypełnionym gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem), oszklenie powinno być pokryte powłoką niskoemisyjną, a jej przenikalność cieplna powinna osiągać minimum 0,7 W/m2K (parametr Ug). Jeżeli współczynnik jest niższy, czyli lepszy to tylko dobrze świadczy o jakości takiego okna, ale też nie powinien być za niski typu 0,3 W/m2k, bo wtedy występuje za duża różnica między izolacyjnością cieplną profilu a szyby; Optymalne są okna trzyszybowe o grubości pakietu szybowego 48 mm. Kupując okna trzyszybowe pasywne, warto także zwrócić uwagę na rodzaj szkła, z jakiego są wykonane. Obecnie coraz popularniejszym rodzajem przeszklenia jest pakiet szybowy SOLAR+, który dzięki specjalnej niesymetrycznej konstrukcji przepuszcza więcej światła i ciepła do wewnątrz niż na zewnątrz. Dzieje się to dzięki specjalnej powłoce przyklejonej do tafli szkła po wewnętrznej stronie pakietu szybowego.
  • ramka dystansowa –  stabilizuje przestrzenie międzyszybowe w oknach zespolonych. W systemach energooszczędnych nie może być zbudowana z aluminium. Najlepszym materiałem do tego jest tworzywo sztuczne oraz stal szlachetna.

Certyfikat izolacyjności

Właściwie całą rozmowę z handlowcem powinno się zaczynać od pytania o certyfikat potwierdzający izolacyjność cieplną dla całego okna – jeżeli takowego nie ma, to rozmowa powinna się zakończyć. Załóżmy, że jednak przedstawiciel handlowy pokazuje certyfikat, wówczas trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze czy certyfikat wydała renomowana instytucja badawcza typu Instytut z Rosenheim . Po drugie czy dany certyfikat stwierdza izolacyjność cieplną dla całego okna, a nie samej szyby (to często stosowany chwyt przez nieuczciwych handlowców). Po trzecie czy wyceniane dla klienta okno, to to samo okno z przedstawionego certyfikatu, z tą samą szybą, ramką międzyszybową i tym samym profilem.

Gdzie zamontować okna energooszczędne?

Dla dobrego bilansu energetycznego budynku równie ważne jak dobre parametry i wysoka jakość wybranego przez nas produktu jest odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia okien. W domach energooszczędnych i pasywnych okna, zwłaszcza te z dużymi przeszkleniami, powinny znaleźć się na południowej elewacji. Dzięki temu będą mogły pełnić funkcję grzejnika i dogrzewać nasz dom za pomocą energii słonecznej.

Co to jest ciepły montaż?

Nawet najlepsze okna pasywne nie spełnią swojego zadania, jeśli nie zostaną prawidłowo uszczelnione. Tu najważniejszą rolę odgrywają dwa czynniki – liczba uszczelek przylgowych oraz ciepły montaż. Obecnym standardem są okna z dwiema uszczelkami, jednak w przypadku okien energooszczędnych i pasywnych zdecydowanie warto postawić na te potrójnie uszczelnione. Montaż okien w warstwie ocieplenia (MOWO), popularnie nazywany ciepłym montażem, jest obecnie najskuteczniejszą metodą mocowania okien do muru domu. To bardzo delikatna i precyzyjna czynność, dlatego najlepiej, jeśli firma dostarczająca okna samodzielnie je montuje. Tak jest w przypadku marki Internorm, która od lat słynie z kompleksowej obsługi klienta od produkcji okien na indywidualne zamówienie przez transport aż po montaż.

Wiarygodność marki

Warto również zwrócić uwagę na reputację firmy oferującej ciepłe rozwiązania, jej doświadczenie w temacie itd. Firma Internorm to jeden z największych producentów okien w Europie z korzeniami w Austrii, cieszący się dużą popularnością na rynkach w Unii Europejskiej, w tym w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech itd. Reputacja jaką cieszy się marka jest gwarancją dotrzymania deklarowanych parametrów okien oraz ich wysokiej jakości. Co istotne, Internorm oferuje aż 10-letnią gwarancję na wybrane elementy okien, dzięki czemu możemy spać spokojnie podczas ich wieloletniej eksploatacji.

Potrzebujesz wycenić okna energooszczędne czy też pasywne wystarczy wypełnić krótki formularz.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: