Jakie okna do starego domu?

Jakie okna do starego domu?

Wybierając okna do starego domu warto pamiętać, że stary dom staremu domowi nierówny. Rozważyć bowiem należy co najmniej dwa przypadki: domu zabytkowego, najczęściej przedwojennego, i wiekowego budynku niecharakteryzującego się szczególnymi walorami architektonicznymi (np. popularnej „kostki” z czasów PRL).

W przypadku budynku zabytkowego należy zwrócić uwagę na ja jego architekturę. Budynek taki, budowany tradycyjnymi metodami wyposażony był oryginalnie w drewniane okna, więc zmiana na inny rodzaj okien nie jest szczególnie wskazana. Prawdopodobnie może być to również utrudnione, jeśli decyzję o modernizacji musi wydać konserwator zabytków.

Budynki stare, które nie są zabytkami, nie podlegają takim regułom. Możemy więc w nich stosować stolarkę drewnianą, PCV czy aluminiową. Jeśli dom jest jednak stary i jego wartość nie jest znaczna, większość właścicieli decyduje się na tańszą opcję PCV. Niezależnie jednak od tego z czego wykonana jest rama i skrzydła, okno do starego domu powinno być przede wszystkim ciepłe. Domy te były bowiem wznoszone w technologii zapewniającej minimalną termoizolacyjność. Teraz, w czasach gdy ogrzewanie domu kosztuje krocie, inwestować należy w okna, które ograniczą ucieczkę energii na zewnątrz.

Podziel się artykułem ze znajomymi
  • lub poleć artykuł znajomemu

Oceń ten artykuł

5.00 / 5 (1 głos)